GÜNDEM 27.04.2020 07:00:00 0

Eczanelerde Maske Dağıtımına Başlandı

İlimize, eczanelerde dağıtılmak üzere toplam 370 bin maskenin geldiğini söyleyen Vali Ayhan, bunların dağıtımına başlandığını söyledi. Telefonlarına SMS kodu gelen vatandaşların maskeleri ücretsiz olarak eczanelerden temin edebileceğini söyleyen Ayhan, ?

Hayrullah AĞKAŞ

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler giderek artıyor. Bu tedbirler kapsamında Sağlık Bakanlığı´nın hayata geçirdiği uygulama ile 20 ile 65 yaş arası vatandaşlara ücretsiz maske dağıtılması kararlaştırılmıştı. Risk teşkil eden ve sosyal mesafe ihlallerinin yoğun olabildiği 30 büyükşehrin ardından ilimizde de bu kapsamda eczaneler aracılığıyla ücretsiz maske dağıtımı uygulamaya geçti. Vatandaşlar, cep telefonlarına gelen SMS koduna istinaden eczaneye başvurarak ücretsiz maske talep edebilecekler. 

Maske dağıtımı ile ilgili bilgi veren Vali Salih Ayhan, bir süre önce ilimizde maskesiz dışarı çıkma yasağı getirildiğini hatırlatarak, ?Bilindiği üzere 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları yasaklandı. Ayrıca maskesiz de dışarda bulunanlara artık ceza-i müeyyide uygulanıyor. İş yerleri de maskesiz satış yapamayacak. Maske ihtiyacına yönelik aldığımız tedbirler kapsamında; ilçelerimize 63 bin, muhtarlarımıza 220 bin 350, iş yerlerimize 16 bin 550, kurumlara 54 bin 750, sonradan talep eden vatandaşlarımıza da 48 bin 500 olmak üzere toplamda 403 bin 150 adet maskeye ek olarak Sivas Belediyemiz de 350 bin adet maskeyi vatandaşlarımıza ulaştırmıştır.  Muhtarlarımız, maskeleri 65 yaş altı ve 20 yaş üstü vatandaşlarımıza dağıttı, dağıtmaya da devam edecek. Bu konuda sorun yaşayan vatandaşlarımız da Valiliğimizden maske talep edebilirler. Diğer yandan e-Devlet üzerinden de başvuruda bulunanlara maskelerin bir kısmı PTT aracılığıyla teslim edildi. Şimdi ise ücretsiz maske dağıtım sürecine eczanelerimiz de dâhil oldu. Vatandaşlarımız ücretsiz maskelerini, TC kimlik numaraları ve telefon numaralarını eczacıya vererek, telefonlarına gelen kod ile maskelerini temin edecek. SMS kodu gelmeyen vatandaşlarımızın virüsün yayılma riski nedeniyle eczanelere başvurmaması gerekiyor. SMS kodu gelmeyenler ise sisteme kişinin TC´si, baba adı ve doğum tarihi girildiğinde sistem onay verdiği takdirde maske alabilecek. Bu durumda vatandaşlarımızın 10 gün arayla 5 adet maske alma hakkı olup, 10 gün sonra yeni SMS kodunun gelmesi beklenecek? dedi.

İlimize, eczanelerde dağıtılmak üzere toplamda 370 bin maskenin geldiğini hatırlatan Vali Ayhan, Sivas merkezde 130 eczane, ilçelerde ise 53 eczane olmak üzere toplamda 183 eczane dağıtım gerçekleştirecek. İlk dağıtımda eczane başına bin adet maske verilecek? ifadelerini kullandı.