GÜNDEM 16.11.2019 07:00:01 0

Eğitime İvme Kazandıracak--Video

Sivas´ta eğitime katkı sağlamak amacıyla ´Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´nin Akademik Personelinin Desteklenmesine Yönelik Protokol İmza Töreni´ düzenlendi. Törende konuşan Vali Salih Ayhan, protokolle Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´ni tercih edecek ak

Ahmet TIRPAN

İlimizde eğitime katkı sağlamak amacıyla ´Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´nin Akademik Personelinin Desteklenmesine Yönelik Protokol İmza Töreni´ düzenlendi.

Valilik Binası Dr. Hasan Canpolat Toplantı Salonu´nda düzenlenen programda, Sivas Valiliği himayelerinde Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Sivas Hizmet Vakfı ile Sivas Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Kurma ve Destekleme Vakfının katkılarıyla ilimize kazandırılacak projenin detayları paylaşıldı.

Programa Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul ve ile vakıf üyeleri katıldı.

AKADEMİSYENLERE MADDİ DESTEK

Projeyle Sivas´ta kurulan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´ni tercih edecek akademik personelin, üniversite bünyesinde istihdamının sağlanması için ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayacak maddi desteğin sağlanması amaçlanıyor. Bu kapsamda üniversiteyi tercih eden akademisyenlere 2020 yılından başlamak üzere 2025 yılına kadar her ay 2 bin lira ödeme yapılacak.

?PERSONELİMİZİ DESTEKLEYECEĞİZ?

Törende konuşan Vali Salih Ayhan, projenin Sivas´ın eğitim hayatına ivme kazandıracağını kaydederek  ?Sivas Cumhuriyet Üniversitemiz belli bir noktaya geldi. Kurumsal kültürü oluştu. Öğrenci sayısı, akademik personeli, fiziki yapıları, mimarisi, kampüsü Türkiye´de örnek bir üniversitedir. Diğer yandan ilimize Bilim ve Sanayi Teknoloji Üniversitesi kuruldu. Cumhurbaşkanımıza, milletvekillerimize, bakanlarımıza, geçmişten bugüne kadar hazırlık yapıp bu fikri olgunluğa eriştirenlere teşekkür ediyorum. Bu kapsamda Sivas Hizmet Vakfı mütevelli heyeti ile görüşerek 5 yıl boyunca Bilim ve Teknoloji üniversitemizi ve akademik personeli destekleyecek bir çalışma hazırladık. Akademisyenlere finans katkısı olarak 5 yıl boyunca her ay 2 bin lira verilecek. Amacımız tüm kurumlarımızın bu konudaki hassasiyetini ve duyarlılığını kamuoyuyla paylaşmaktır. Üniversitemizin fiziki yapısının bir an önce sisteme girmesini ve personel konusunda sağlıklı bir istihdam sağlanması için biz üzerimize düşeni yaparak personelimizi destekleyeceğiz? dedi.

ÖDEMELER 25 KASIM´DA

Sivas Hizmet Vakfı tarafından üniversite öğrencilerine verilecek burslarla ilgili de  değerlendirmelerde bulunan Vali Salih Ayhan, ilimizde okuyan bin 100 öğrenciye her ay 200 lira burs verileceğini söyledi. Burs başvurusu incelemelerinin tamamlandığını kaydeden Vali Ayhan, önümüzdeki hafta burs almaya hak kazanan öğrencilerin listelerinin yayımlanacağını dile getirerek ödemelerin de 25 Kasım´da yapılacağını söyledi.

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise  Bilim ve Sanayi Teknoloji Üniversitesi´nin, Sivas için görev yapan idarecilerin, siyasetçilerin mücadeleleriyle kurulduğunu kaydetti.

?SİVAS KURUMSALLAŞIYOR?

İlimize kazandırılan ikinci üniversite için ?Eğitim hayatına verilen önemin büyük bir göstergesidir? diyen Başkan Bilgin, ?Medreseler şehri olan Sivas, iki üniversitemiz ile çağın gerektirdiği yenilikleri ve teknolojileri takip ederek kurumsallaşıyor. Üniversitenin yer problemini çözdük, uzun vadede kampüs alanı kurulacak. Üniversitemiz savunma sanayinde uzmanlaşarak, katma değeri yüksek, ülkemizin ve milletimizin ihtiyacı olan ürünü ve teknolojiyi özel sektörle iş birliği yaparak ülke ekonomisine kazandıracaktır? dedi.

?İNSANA YATIRIM YAPMAK ÇOK ÖNEMLİ?

Törende konuşan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Mehmet Kul da  ?Üniversitemizin akademik personelinin temin edilmesine yönelik hazırlanan çalışmayı çok önemli buluyorum. Asıl olan insana yatırımdır. Üniversitemizde çalışkan, genç, dinamik ve nitelikli akademisyenler olduğu sürece şehrimizin önü açılacak, bilimsel ve teknolojik araştırmalar yapılacaktır? ifadelerini kullandı.