Eğitimi Geri Plana Atmadık
İlimizde koronavirüs sürecinde öğrencilerin eğitimlerinin kesintiye uğramaması noktasında Milli Eğitim camiasının var gücüyle çalıştığını ifade eden Vali Salih Ayhan, “Salgın döneminde sağlık bir adım önde olsa da eğitimi hiçbir zaman geri plana atmadık. Çocukların mental olarak eğitimden kopmamaları için ciddi manada çalıştık. Eğitim çalışanlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Pandemi sürecinde de olağanüstü bir destek sağladı eğitim çalışanlarımız” dedi.
Tarih: 10.11.2020 07:00:05

Fatih TABUR

Vali Salih Ayhan, ilimizde eğitim alanında sürdürülen çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Koronavirüs sürecinde öğrencilerin eğitimlerinin aksamaması için Milli Eğitim camiasının var gücü ile çalıştığını kaydeden Vali Ayhan, bu noktada herkese önemli sorumluluklar düştüğünü belirtti.

“Eğitim bizim ajandamızın her zaman birinci sırasında oldu” diyerek sözlerine başlayan Vali Ayhan, “Ben nerede çalışırsam çalışayım ajandamın bir numarası eğitimdir. Eğitim iyi, belediyecilik hizmeti iyidir; eğitim iyi, valilik hizmeti iyidir; eğitim iyi, tarım iyidir. Eğitim sadece benim, milli eğitim müdürünün veya eğitimcilerin görevi değil, herkesin görevidir. Eğitim toplumsal bir ödevdir” dedi.

ÇOCUKLARIMIZ HEDER OLMASIN

Salgın sürecinde eğitimi hiçbir zaman ikinci plana atmadıklarının altını çizen Vali Ayhan, “Salgın döneminde sağlık bir adım önde olsa da eğitimi hiçbir zaman geri plana atmadık. Çocukların mental olarak eğitimden kopmamaları için ciddi manada çalıştık. Online iletişimler kurarak, kitap göndererek onları sürekli zinde tutmaya çalıştık. Şartlarımızı zorlayarak çocuklara mümkün olduğu kadar ulaşmaya çalıştık. Şu an yüz yüze eğitime kademeli bir şekilde geçiliyor. Bizim ilk, orta ve lisede 114 bin çocuğumuz var. Yaklaşık 80 bin çocuğumuz yüz yüze eğitime geçti. Özellikle seyrek nüfus olan ve koronavirüs ile ilgili herhangi bir hastalığın olmadığı yerlerde ise eğitime zaten geçtik. Sivas´ın salgınla ilgili ana yoğunluğu merkezde. İlçelerde de çok fazla yoktur. Toplam hasta sayımızın yüzde 80´i il merkezi, yüzde 20´si de ilçeler ve köyler. Dolayısıyla biz merkeze daha çok odaklanmış vaziyetteyiz.  İnşallah tez zamanda diğer sınıflarda da eğitime geçebiliriz.  Eğitime geçtik ama bunun devamlılığının sağlanabilmesinde herkesin sorumluluğu var, kurallara uymaları lazım. Allah korusun eğitimle ilgili bir sıkıntı olup da tekrar tatil gibi bir düşünce olursa ikinci defa cesur bir adım atamayız. Çocuklarımız heder olur. Bunu özellikle ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

EĞİTİME 1 MİLYAR LİRA HARCANDI

Milli Eğitim Bakanlığı´nın “2023 Eğitim Vizyonu Belgesi” çalışmasında kendisinin de yer aldığını anımsatan Vali Ayhan, “Bu belgenin içeriğini her alanda iyi bilen birisiyim. Komisyonlarda görev aldım. Bakanlığın eğitimdeki paradigmasını bilmek nasip oldu. Vali olmak nasip olunca da bununla ilgili hazırlıklı olduğum için Sivas´ta bir çalıştay yaptık. Onu özetleyerek okullarımızın önüne koyduk ve ‘Bunu rehber edineceksiniz´ dedik. Dolayısıyla 2023 Eğitim Vizyonu Belgesini harfiyen uygulayan hatta üzerine koyan illerden birisiyiz. Sivas´ta bunu yaparken neye güveniyoruz? Fiziki alt yapımıza güveniyoruz.  Sivas, İsmet Yılmaz Bakanımız döneminde altın çağını yaşadı. O dönemden bu zamana neredeyse 1 milyar lira civarında Sivas eğitim altyapısına kaynak harcandı. Olağanüstü bir rakam” açıklamasında bulundu.

"EĞİTİM ÇALIŞANLARIMIZA YÜREKTEN TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Vali Ayhan, konuşmasını şu ifadelerle devam ettirdi: “Eğitimde ihtiyaç bitmez. Her çağın kendine göre ihtiyaçları var. Buna anlam, içerik vermek lazımdı. Kurslarda Öğretimin Planlanması ve Rehberlikte Üstünleşme (KÖPRÜ) Projesini  hayata geçirdik. KÖPRÜ projesi ile LGS´ye girecek olan çocuklarımızın kazanım eksikliklerini gidererek onlara rehberlik yapmayı amaçladık. Çocuklara kaynak kitabı aldık, her ay deneme sınavı yaptık. Branş branş, okul okul, sınıf sınıf, ilçe ilçe takibini yaptık. Ekibimiz de inandı. Emeksiz ekmek yenmez. İnanınca başarı da geldi. Eğitim çalışanlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Pandemi sürecinde de olağanüstü bir destek sağladı eğitim çalışanlarımız. Çocuklarımızla irtibatlarını koparmamakla birlikte maske, tulum, dezenfektan ürettiler, Vefa Sosyal Destek gruplarında yer aldılar. Dolayısıyla öğretmenlerimiz hiç boş durmadılar. Hatta öğretmenlik yaptıkları dönemden daha fazla çalıştılar. Bundan dolayı da müteşekkir olduğumu ifade etmek istiyorum.”

“TABLET KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR SORUN YOK”

Sivas´ta koronavirüs sürecinde uzaktan eğitimde öğrencilerin tablet ihtiyacının giderilmesi noktasında yapılan çalışmalara da değinen Vali Ayhan, “İlçelerimizde 6 bine yakın çocuğumuzun tablet ihtiyacını kaymakamlarımız giderdi. Merkez ilçemizde köylerimizi de Milli Eğitim Müdürlüğümüz halletti. Hatta sadece tablet değil eğitim ortamlarını iyileştirmek adına ihtiyacı olanların evlerine masa, sıra da gönderdik. Yaklaşık 15 bin çocuğumuza da bu şekilde dokunduk. İl merkezimizde de Belediye Başkanımız ‘Eğitime erişimde problem yaşayan çocuklarımızın tablet ihtiyacını ben karşılayacağım´ dedi. 3 bin 460 çocuğumuzun listesini belediyemize verdik, belediyemiz de peyderpey çocuklarımıza tabletlerini gönderiyor. Sivas´ın coğrafyası çok geniş. Her yerde internet altyapısı yeterli değil. Bu nedenle tablet verilse de sorun çözülmüş olmuyor, böyle bir sıkıntıyla da karşılaştık. Koronavirüs süreci biraz daha teknolojik alt yapımızı gözden geçirmemize vesile oldu. Bunu aşmak için EBA Destek Noktaları kurduk. Bu süreci hasarsız bir şekilde gidermeye çalıştık. Ama şunu samimiyetimle söyleyeyim: Bir evladımız;  ‘Ben ekonomik yoksunluk içerisindeyim, ailem bana tablet alamıyor´ diyorsa ben onun sorununu çözmek zorundayım. Bazen çocuklarımız; ‘Kardeşimde var benim de olsun´, ‘Var ama eski yenileyeyim´ diye düşünüyor. Bu şekilde olunca bunun sonu yok. Tablet konusuna  hafif bir mesafem de var. Niye? Çocuklarımızı aşırı şekilde teknolojinin esiri yapmamak lazım. Bu dönem ihtiyaç; alacağız, dağıtacağız ama çocuklarımızın itidalli bir şekilde kullanmasını, sadece eğitim amaçlı kullanılmasını sağlamak için de gayret göstermemiz lazım. Tablet konusunda ciddi bir emek sarf edildi. Bu minvalde önemli bir sorun yok. Gözümüzden kaçanlar bize ulaşırlarsa gereğini yapacağımızı söyleyebilirim” ifadelerine yer verdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Eğitimi Geri Plana Atmadık
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
STSO Başkanı Şov Yapıyor
STSO Başkanı Şov Yapıyor
İş insanı Halil İbrahim Budaklı; Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken´e zehir zemberek sözler sarf etti. STSO binasının altında bulunan yerin ihalesini 7 yıl önce kendisinin aldığını ve içini dizayn ederek işlettiğini ifade eden Budaklı; Eken´in fahiş zam yapması nedeniyle ticari hayatının bittiğini söyledi. 75 bin lira olan kira bedelinin 300 bin liraya çıkarıldığını iddia eden Budaklı, “Pandemi nedeniyle kiracılara zam yapılmasın” diyen Eken´i şov yapmakla suçlayarak “Sivas´a yakışmayan bir STK, Sivas´a yakışmayan bir başkan görev yapıyor” ifadelerini kullandı.
Ekipler Seferber Oldu--Video
Ekipler Seferber Oldu--Video
Sivas´ta hasta almak üzere Hafik ilçesi Bayramtepe köyüne giden ve kardan dolayı yolda mahsur kalan ambulans İlçe Özel İdare ekiplerinin yoğun çalışmaları sonucunda kurtarıl
Buzlanma Kazaya Neden Oldu
Buzlanma Kazaya Neden Oldu
Sivas´ta yoldaki buzlanma nedeniyle kontrolü kaybeden tır yola devrildi.
Gürün´de İlk Aşı Başhekime Uygulandı
Gürün´de İlk Aşı Başhekime Uygulandı
Sivas´ın Gürün ilçesinde aşılama işleminin başlamasıyla ilk aşı Gürün Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Aysun Şahin´e uygulandı.
İçme Suyu Hattı Patladı
İçme Suyu Hattı Patladı
Sivas´ta içme suyu hattında meydana gelen patlama sonrası suyun metrelerce havaya fışkırması ilginç görüntüler oluşturdu. Sivas Belediyesi ekipleri de bölgeye giderek arızayı giderebilmek için çalışma başlattı.
Çöken İki Katlı Ahşap Ev Ekipleri Alarma Geçirdi
Çöken İki Katlı Ahşap Ev Ekipleri Alarma Geçirdi
Sivas´ta Kale Projesinin yürütüldüğü alanda çöken iki katlı ahşap ev ekipleri alarma geçirdi.
177 Köy Yolu Ulaşıma Kapalı--Video
177 Köy Yolu Ulaşıma Kapalı--Video
Sivas´ta etkili olan kar yağışı nedeniyle il genelinde 177 köy yolu araç ulaşımına kapandı
Tilkiyi Sokak Kedisi Gibi Beslediler
Tilkiyi Sokak Kedisi Gibi Beslediler
Sivas´ta bir pide fırını ve kasapta çalışanlar, her hafta dükkanlarının önüne gelen tilkiyi sokak kedileriyle birlikte besliyor.
Gelirde Adalet  İçin Zam Şart
Gelirde Adalet İçin Zam Şart
Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Sivas 1 Nolu Şube Başkanı Halil İbrahim Temiz, 2020 yılının kamu görevlileri açısından hakem kurulu kararı mağduriyetleri ile enflasyona dayalı kayıplar yaşanılan bir yıl olarak geride kaldığını belirterek, “Gelirde adalet için seyyanen zam yapılmalı, vergide adalet için oran sabitlenmesi gerekiyor” dedi.
DSİ´den Sivas´a 3 Milyar Yatırım
DSİ´den Sivas´a 3 Milyar Yatırım
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, son 18 yıl içerisinde ilimize yapılan yatırımlara ilişkin bilgi verdi. Sivas´a devasa yatırımlar yaptıklarının altını çizen Yıldız, kentte 3 milyar 91 milyon 662 bin 670 TL yatırım yaptıklarını vurgulayarak “Sivas´ta 16 baraj, 24 gölet inşa ettik. Sivaslı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Sivas´ın su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 7 baraj ve 4 göletin yapım çalışmaları devam ediyor” dedi.
Elektrik Kesintileri  Mağdur Ediyor
Elektrik Kesintileri Mağdur Ediyor
İlimizde son günlerde meydana gelen uzun süreli elektrik kesintileri nedeniyle vatandaşların mağdur olduğunu söyleyen Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ; “Biliyorsunuz köylerimizde büyük işletmelerimiz var, ahırlarımız var. İnsanlarımız çok büyük sıkıntılar yaşadılar, yaşamaya da devam ediyorlar” dedi.
  CÜ´de Aşılama Başladı
CÜ´de Aşılama Başladı
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesinde koronavirüs salgınına karşı aşılama çalışmaları başladı. İlimize yaklaşık 10 bin sağlık çalışanı olduğu için 10 bin aşı geldiğini ifade eden Hastanesi Başhekimi Ömer Tamer Doğan, “Aşılama yapıldıktan sonra vatandaşlarımız rahata kavuştuk diye düşünmesin; mutlaka maske, mesafe ve temizlik kurallarına uysunlar. Bu pandemi süreci bitene kadar kurallara devam etmeliyiz” dedi.
Sokak Değil, Sıcak Yuva
Sokak Değil, Sıcak Yuva
Vali Salih Ayhan; İmranlı ve Zara´da çeşitli temaslarda bulundu. İmranlı´da öğrencilerin öncülüğünde, kaymakamlık tarafından hazırlanan ve bir süre önce hizmete giren “Sokak Değil, Sıcak Yuva” hayvan barınağı ziyaret eden Vali Salih Ayhan projenin hazırlanması ve ilçeye kazandırılması noktasında başta ilçe kaymakamlığı olmak üzere projede yer alan hayvansever gençlere emeklerinden dolayı teşekkür etti.
Konut Satışları  Virüs Dinlemedi
Konut Satışları Virüs Dinlemedi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2020 yılına ilişkin konut satış istatistiklerinin açıklandığını ifade eden Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır; verilerin ilimiz açısından sevindirici olduğunu dile getirdi. Sivas´ta 2020 yılında koronavirüse rağmen konut satışlarının 719 adet arttığını belirten Çayır; “Gayrimenkul en güvenilir yatırım aracı olma özelliğini sürdürüyor” değerlendirmesinde bulundu.
Cumhurbaşkanımıza  Destek Vermeliyiz
Cumhurbaşkanımıza Destek Vermeliyiz
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken´i ziyaret etti. Ziyarette konuşan Başkan Eken; “Ülkede şu an birlik ve beraberliğe ihtiyaç olduğu bir dönemde Sayın Cumhurbaşkanımıza destek vermemiz gerekir, hükümetimize destek vermek gerekir. Siyasette ayrımı bırakıp hep beraber aynı yolda, aynı gemide olduğumuzu düşünmek lazım” dedi.
Faiz Oranları  Düşürülmeli
Faiz Oranları Düşürülmeli
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal´ı ziyaret etti. Ziyarette esnaf ve sanatkarların sorunlarını Demiröz´e ileten Köksal, “Alınan kredilerin ödeme günleri geldi ve esnafımız ödemekte zorlanmaktadır. Kredilerin vadesi uzatılmalıdır. Faiz oranları da tekrar aşağı çekilmelidir” dedi.
Sivas´ımız İçin  Çalışıyoruz
Sivas´ımız İçin Çalışıyoruz
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin; İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Sivas Adliyesini ziyaret ederek personellerle bir araya geldi. Ziyaretlerde konuşan Başkan Bilgin, “Biz şehrimize hizmet etmekle görevliyiz. Sultan Şehrimizi daha yaşanabilir hale getirebilmek, bu şehirde yaşayan hemşehrilerimizi daha mutlu, daha huzurlu ve daha güvende hissettiği her alanda bir şehir oluşturmak için çaba gösteriyoruz. Bunu yaparken de tek derdimiz milletimizin beklediği hizmetleri bu şehre kazandırmak” dedi.
Yatırım Tutarı  31 Milyonu Aştı
Yatırım Tutarı 31 Milyonu Aştı
2020 yılında; kırsal alt yapıya 4 milyon 876 bin TL, İl Özel İdaresi tarafından yürütülen onarım çalışmaları ile yeni okulların yapımına ise 26 milyon 676 bin TL olmak üzere Şarkışla ilçesine toplam 31 milyon 552 bin TL harcama yapıldı.
6 Şehrin Eczanelerine Hizmet Veriyor
6 Şehrin Eczanelerine Hizmet Veriyor
Başkent Grup Ecza Deposu´nun Sivas Bölge sorumlusu Ali Kaplan çalışmaları hakkında bilgi vererek, “Tokat, Amasya, Samsun, Erzincan, Erzurum ve Ağrı illeri bize bağlı. Sivas´ta ve bu şehirlerde faaliyet gösteren eczanelere hizmet veriyoruz ve Sivas´ta 5 kişilik istihdam sağlıyoruz” dedi.
Tarıma Dayalı Sanayi Şart
Tarıma Dayalı Sanayi Şart
AK Parti Sivas 7. Olağan İl Kongresi´ne katılmak üzere şehrimize gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz; Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ´ı ziyaret etti. Ziyarete ilişkin konuşan Başkan Çetindağ; “Sayın AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz´den Demirağ OSB´de tarıma dayalı sanayinin kurulması noktasında altyapının hazırlanmasını ve ilimizin 6. Bölge´ye alınarak teşvikte hak ettiği konuma getirilmesini istedik” dedi.
140 Köy Yolu Araç Ulaşımına Kapandı--Video
140 Köy Yolu Araç Ulaşımına Kapandı--Video
Sivas´ta etkili olan kar yağışı nedeniyle 140 köy yolu araç ulaşımına kapandı.
Ulaş´taki Öğrencilere Kitap Desteği
Ulaş´taki Öğrencilere Kitap Desteği
Sivas´ın Ulaş ilçesinde Karayolları 16. Bölge Müdürlüğünce başlatılan kampanyayla öğrencilere kitap desteğinde bulunuldu.
Omuz Omuza Kar Kürediler
Omuz Omuza Kar Kürediler
Sivas´ta etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle beyaza bürünen kent merkezini gezinen Vali Salih Ayhan ve Başkan Hilmi Bilgin, kar temizleme ekiplerini ziyaret ederek kar küredi.
8 Araç Mahsur Kaldı
8 Araç Mahsur Kaldı
Sivas´ın Gemerek ilçesinde Sivas-Kayseri karayolunda yoğun kar yağışı nedeniyle 8 araç mahsur kaldı.
Yoğun Kar Yağışı Ulaşımı Aksattı
Yoğun Kar Yağışı Ulaşımı Aksattı
Sivas´ta akşam saatlerinde etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşımda aksamalar meydana geldi.
İlk Aşı Başhekim Kaygusuz´a Yapıldı--Video
İlk Aşı Başhekim Kaygusuz´a Yapıldı--Video
Sivas´ta ilk Covid-19 aşısı Sivas Numune Hastanesinde Başhekim Kenan Kaygusuz´a yapıldı.
İlk Kez Kar Gördüler
İlk Kez Kar Gördüler
Sivas´ta uzun süredir beklenen kar yağışı akşam saatlerinde başladı. Beyaza bürünen kent meydanında kartpostallık görüntüler ortaya çıktı.
Ezici Çoğunlukla  Temsil Edileceğiz
Ezici Çoğunlukla Temsil Edileceğiz
AK Parti Sivas İl Başkanlığı´nın 7´nci Olağan Genel Kurulu dün gerçekleştirildi. Mevcut Başkan Hakan Aksu ile yola devam kararının alındığı kongreye online olarak katılan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İnşallah 2023 seçimlerinde Cumhur İttifakı olarak mecliste ezici bir çoğunluk olarak temsil edilecek, Cumhurbaşkanlığı Seçimini tekrar kazanacağız. Gerek AK Parti gerek MHP gerek BBP olarak Cumhur İttifakı yarınlara yürümektedir, yürüyecektir” dedi.
Gümrük Kaçağı Saatlere El Konuldu--Video
Gümrük Kaçağı Saatlere El Konuldu--Video
Sivas´ta ele geçirilen 283 adet gümrük kaçağı kol saati ve 391 adet cüzdana el konuldu.
Bu Çocukların Kumbaraları İyilik Dağıtıyor
Bu Çocukların Kumbaraları İyilik Dağıtıyor
Sivas´ta yaklaşık 30 çocuk kumbarasında biriktirdiği paralarla ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına mont ve bot yardımı yapıyor.
DOLAR
7.3877
EURO
8.9635
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Fikir sahibi olmaya,mal sahibi olmaktan fazla ihtiyaç duyacağımız gün gerçek zenginliğin sırrını bulacağız.

PEYAMİ SAFA
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
1

1