GÜNDEM 27.01.2021 07:00:00 0

Eken: Yatırım Almamız Şart

Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı´nın online olarak düzenlediği ?Şehir Ekonomisi´ programında konuşan Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, ?Sivas´ta 40-50 bin arasında bir işçi sayımız var. İşsizliği bitirebilmemiz için yatırım alma

Fatih TABUR

Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı´nın online olarak gerçekleştirdiği Finans Kulüp Sivas İl Temsilcisi Nurdan Toka´nın koordine ettiği ?Şehir Ekonomisi´ buluşmalarının yeni konuğu Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken oldu.

Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı Başkanı Dr. Önder Halisdemir ve Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken´in katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte Sivas şehrinin dinamikleri, önemli gündem maddeleri ve gelecek planları ele alındı.

Buluşmada konuşan STSO Başkanı Mustafa Eken, ??Samsun ile Sivas´ı yeniden birbirine bağlayan Sivas tren yolu garı 2021 yılında faaliyete geçecek. Ankara´dan gelen yolcularımız Sivas´a 2 saatlik bir zaman diliminde erişebilecek. Bu bağlamda Sivas´ın 6. Bölge kapsamına alındığını ve bunun Türkiye için bir gurur kaynağı olduğunu belirtmek isterim. Bu projemizle ekonomi, istihdam, üretim ve ticaret alanında bölgemize ve ülkemize büyük katkılar sağlamayı hedefliyoruz. Gelecek yıl Sivas´ta 15 bin kişilik bir istihdam da sağlanacak. Göreve başladığımızdan beri ilk planlarımız arasında teşvik yer alıyor. Öncelikli olarak 6. Bölge teşvik seferberliğini başlattık. Sivas´ta 40-50 bin arasında bir işçi sayımız var. İşsizliği bitirebilmemiz için yatırım almamız şart. İşsizliği ancak fabrikaları faaliyete geçirerek bitirebiliriz´´ dedi.

Eken, ?Bu dönemde üniversite ve meslek liseleri ile ortak paydada buluştuk. Üniversitelerle ortak organik solucan gübresi üretimi yapıyoruz. Öğrencilerimizin bu süreçteki başarılı tez çalışmaları için ödüller veriyoruz. Bunun yanı sıra öğrenciler, sanayicilerin yanında beraber iş yapıyor ve iş süreçlerine dahil olabiliyor. Bu vesileyle Sivas´ta sanayi ve üniversite iş birliği yavaş yavaş oluşmaya başladı´´ diye konuştu.

Finans Kulüp Sivas İl Temsilcisi Nurdan Toka ise  ?Sanayi, Sivas´ta önceki yıllarda biraz geri kalmış olmakla birlikte son yıllarda bir atak gerçekleştirdi ve bölge ekonomisine önemli katkılar sağlamaya başladı. 2019 yılsonu ihracat rakamına baktığımızda 76 milyon doları bulduğunu görüyoruz. Bu süreçte yeni girişim planlarımız ve hali hazırdaki iş insanlarımızla finansal okur yazarlık hakkında sektördeki güncel bilgileri paylaşmak için çalışmalar yapıyoruz. Sivas´a danışmanlık hizmeti veren bir iş kolu oluşturmak hedeflerimiz arasında yer alıyor. Şehrimizde böyle bir ihtiyaç olduğunu tespit ettik. Finans Kulüp´ün de desteğini arkamıza alarak bu alandaki çalışmalarımızı artırmayı hedefliyoruz? şeklinde konuştu.

Buluşmada konuşan Finans Yöneticileri Vakfı Başkanı Dr. Önder Halisdemir de ??Sivas için yapılan yatırımlar ve üniversite iş birliklerini çok kıymetli buluyoruz. Bu tür çalışmalar sanayi ve ticaretin de önünü açacak önemli gelişmeleri de beraberinde getiriyor. Öğrencilerin gözlem yapacağı yerler hiç şüphesiz sanayiler ve işletmelerdir.  Her iki tarafın da bu projelerde kararlılık göstermesi çok kıymetli. Bu işi oldurma gayretiniz o işi mümkün kılmak için önemli. Bu konudaki kararlılığınızdan ötürü sizleri tebrik ediyorum. Ülke olarak standartlarımızı yükseltmek en çok ihtiyaç duyduğumuz alanların başında geliyor. Sivas çok güzel bir şehrimiz ve burada birçok gizli hazinemiz var.  Birlikte işbirliğimiz daha güçlü ve finansal olarak yetkin Sivas için olacak? dedi.