SPOR 4.03.2021 07:00:00 0

“En İyi Spor Tesisleri Sivas’ta”

Gençlik ve Spor İl Müdürü Erdoğan Tunç, ilimizdeki spor tesisleri ile ilgili konuştu.

OĞUZHAN SARZEP

Gençlik ve Spor İl Müdürü Erdoğan Tunç, spor yatırımları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Tunç, yaptığı açıklamasında ilimizde yapılacak bazı spor yatırımları, yapılan Türkiye Şampiyonaları ve kulüpler ile ilgili konulara değindi.

STADYUMA ANTRENMAN SALONU

Sivas Yeni 4 Eylül Stadyumu maraton tribün altına antrenman salonları yapacaklarını söyleyerek, “Sivas Yeni 4 Eylül Stadyumunda maraton tribününün altındaki bir bölümü, ufak bir tadilat ile 5-6 tane branşın antrenmanlarını yapabileceği bir tesise dönüştürmek istiyoruz. Dolayısıyla stadyumu 15 günden 15 güne kullanmak yerine yılık her günü kullanabileceğimiz bir hale dönüştürmek istiyoruz. İnşallah böyle bir projemiz var. Bu projemizi bakanlığımıza sunduk. Projemiz onaylandıktan sonra çalışmalarımızı hızla bitirip antrenman tesislerimize kavuşacağız” dedi.

“SPOR MÜZESİ YAPACAĞIZ”

4 Eylül Spor Vadisine spor müzesi yapmayı planladıklarını ifade eden Müdür Tunç, “4 Eylül Spor Vadisine spor müzesi oluşturmak istiyoruz. Sivas’ın spor noktasındaki geçmişini, hafızasını orada canlı tutacak bir tesisi de kavuşturmak istiyoruz. Paşabahçe mesire alanının yanındaki bulunan ve 40-50 yıllık bir tesisimiz var. İzcilik kamp tesisi. Orası orman okulu ve izcilik tesisi olarak uygun bir şekilde dizayn edeceğiz” diye konuştu.

“20 TANE ORGANİZASYON YAPMAYI HEDEFLEMİŞTİK”

Pandemi nedeniyle 20 tane Sivas’ta yapılması planlanan Türkiye Şampiyonası’nın iptal olduğunu söyleyen Tunç, “2020’nin ilk 2 ayında biz 3 tane Türkiye Şampiyonası yaptık. Hentbol Türkiye Şampiyonası yapıyoruz aynı anda 4 salonda müsabaka yapıyoruz. Bu çok nadir illerde görülüyor. 2020 Mart sonunda voleybol efeler ligi erkekler finali burada yapılacaktı ancak pandemi araya girdi. Biz 2020 yılında 20 tane organizasyon yapmayı hedeflemiştik. Bunlar Türkiye Şampiyonaları ve 2 tanesi de Uluslararası düzeyde şampiyonaydı. Maalesef pandemi süreci başladı ve bitti. Şimdi yine hazırlıklarımız devam ediyor. Süreç belli olunca kaldığımız yerden aynı hızla devam edeceğiz” dedi.

“EN İYİ TESİSLERE SAHİP İLLERDEN BİRİYİZ”

Korona virüs döneminde bazı tesislerin bakımlarını yaptıklarını belirten Tunç, “Biz tesislerimizi elden geçirdik, modernize ettik ve yenilerini ilave ettik. Kazan dönüşümlerini doğalgaza uyumunu sağladık. Anadolu’nun en iyi tesislerine sahip illerinden bir tanesiyiz. Çok güzel bir tesislerimiz var. Hepsi de donanımlı ve son sistem. Çok net bir şekilde federasyonlara ve bakanlıklara şunu söylüyoruz,  hiç çekinmeden, hiç düşünmeden Sivas’a istediğiniz kadar spor organizasyonu verebiliriz. İstediğiniz kadar turnuva verebilirsiniz. Hepsinin altından kalkabilecek durumdayız” ifadesini kullandı.

“140 FAAL KULÜP VAR”

Tunç, son olarak ilimizde 205 spor kulübünün bulunduğunu ve bunların 140’ının faal olduğunu söyleyerek, “Kulüpleri nasıl daha aktive edebiliriz diye düşündük. Bu konuda çalıştık. Bizde kayıtlı 205 kulüp var. Fakat faal olanlar 140 civarında. Bizim arzu ettiğimiz 205’in 205’i de faal olsun. Süreç içerisinde 65 kulüp maalesef faaliyetini durdurmuş. Kurum kulüpleri için yeniden çalışmalar başladı. İlçelerdeki kulüpler aktifleşecek. Gençlik kulüplerini sponsorlarla sağlamlaştıracağız. Her kurum kulübü bir branşta yoğunlaşmak yerine bizim dediğimiz birkaç branşa yoğunlaşmalı. Enerjilerini bir tek branşa yüklemesinler” diye konuştu.

Haber Kaynak : SİVAS İRADE GAZETESİ