Erdal Sarılar´la Dobra Dobra…
Sivas İrade Gazetesi ilklerin öncüsü olmaya devam ediyor. Spor Servisi Köşe Yazarımız İsmail Ayhan, Demir Grup Sivasspor Kulübü Başkan Vekili Erdal Sarılar ile röportaj yaptı.
Tarih: 2.8.2018 07:00:00

RÖPORTAJ/ İSMAİL AYHAN

Gazetemiz köşe yazarı İsmail Ayhan, Demir Grup Sivasspor Kulübü Başkan Vekili Erdal Sarılar´la bir röportaj gerçekleştirdi.

Mali işlerden sorumlu Başkan Sarılar´la röportaj yapan köşe yazarımız Ayhan´ın sorularına cevap veren Sarılar, önemli de açıklamalarda bulundu.

Köşe yazarımız Ayhan sordu, Başkan Sarılar cevapladı. İşte önemli açıklamaların olduğu röportaj;

Kulüp yönetimleri bölünmez bir parçadır. Her birinin ayrı ayrı önemi büyüktür. Ancak bazıları vardır ki mütevazı kişiliği nedeniyle yaptığı önemli ve büyük işler olmasına rağmen isminin sıkça gündeme gelmesini sevmez. Sivasspor yıllardır ekonomik anlamda Süper ligin en iyi yönetilen takımlarından biridir. Bunda en büyük pay sahibi hiç şüphesiz parayı yöneten Erdal Sarılar´dır. 

Erdal Sarılar´la enine boyuna Sivasspor´u konuştum. Çok ilginç açıklamalar yaptı. Bazen yüzünde çok seyrek gördüğüm tebessümü, bazen birikmiş hatıraların getirdiği duygusal yaklaşımı. Çok samimi ve içten konuştu. Ben sordum Başkan içinden ne geliyorsa samimiyetle cevapladı.

İyi bir Sivasspor taraftarı olduğunu ve 1973´ten beri Sivasspor´un hiçbir karşılaşmasını kaçırmadığını belirtti.

Sivasspor´da ilk kez 1996-1997 yıllarında Osman Seçilmiş döneminde yönetime girdiğini anlatan Sarılar, “Sivasspor bugünlere geldiyse Osman Seçilmiş döneminde atılan temeller sayesinde geldi. Osman Seçilmiş´in 2. yılında mali işlerde birtakım karışıklıklar oldu. Arkadaşlar mali işlerin başına benim geçmemi istedi. Bunun üzerine Sivasspor´da mali işleri yapmaya başladım” diye konuştu.

Erdal Sarılar, Mecnun Otyakmaz´ın başkanlık yaptığı dönemlerde de mali işlere baktığını, 22 yıldır yönetimde olduğunu ve sadece iki yıl mali işlere bakmadığını dile getirdi.

“BAŞKAN ‘HER ŞEYİ SEN İDARE ET, 

BİZİ BORÇLANDIRMA´ DEDİ”

Sivasspor´un Osman Seçilmiş´ten bu yana denk bütçe anlayışıyla yönetildiğini vurgulayan Sarılar, “Mecnun Otyakmaz gelince bu düzen bozulur´ diye düşündüm ama sağ olsun Mecnun başkan gelince bana Erdal, ´her şeyi sen idare et,  bizi borçlandırma´ dedi. Mecnun başkanın da çok büyük destekleri ile oluyor. Yani ben yaptım benim sayemde oluyor denilmesi, en sinir olduğum kelimedir. Mecnun başkanın icazetleri ile denk bütçe şeklinde götürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“GİDERLERİ KALEM

KALEM YAZIYORUM”

“Bütçeye riayet etmek önemli” kulübün borçlanmadan nasıl yönettikleri hakkında şu bilgileri verdi;

“Sezon başında ne yapacağımızı belirliyoruz. Bütçeye riayet etmek önemli. Transfer, hoca, normal giderler, personel giderleri, primler, futbolcu giderleri, bunları kalem kalem yazıp, şablona oturttuğun anda bunu aşmak bu kadar basit. Aslında herkesin bir bütçesi var. Bir memur 4 bin lira maaş alıyorsa onun da bir bütçesi var. Küçük bir bütçe yönetiyor. Bu kulübe uyarlanıyor. Şu ana kadar Allah´a bin şükür bankalarla 1 liralık kredi anlaşması yapmadık, krediye de girmedik. Kendi ticaretimden biliyorum, bir kişi gelip bizden mal talep ettiği zaman 3 kişiye sorarım, bankaya sorarım. ‘Bu adam nasıl, ödemeleri nasıl´ diye sorarım. Oyuncumuz Arouna Kone de gelmeden önce bizi kuzeni Djakaridja Kone´ye sormuş. O da ‘durma hemen git´ demiş.”

“UEFA´DA BİR TANE

DOSYAMIZ YOK”

İş adamlarının kendi işini yönettiği gibi kulüpleri yönetmesi durumunda kulüplerin batmayacağını savunan Sarılar, “Kulüpler borçsuz olur. Hangi iş adamı kulübünü batırmaya uğraşır ki. Alıp satıp, başarılı olup sonra kenara para koyarsak kulübü iyi yönetiyoruz demektir. Her zaman Mecnun başkanın çok büyük destekleri olduğunu söylemeliyim. Mecnun başkan, bütçe aşımında her zaman çok titiz, bunun için çok teşekkür ediyorum. Başkan sayesinde bizim borcumuz yok.”

İDDİALARA YANITI

ÇOK SERTTİ…

Sivasspor´un “İstanbul´dan yönetiliyor, transferler belli bir menajer şirketi üzerinden yapılıyor”  iddialarına yanıtı ise çok sertti.

“Bugüne kadar birçok haksız eleştiriye muhatap oldum ama bu kadar çirkinini hiç duymadım. Mecnun Başkan Sivasspor için her şeyini vermiş özel hayatını hiçe saymış ve gecesini gündüzüne katmış önemli bir kişidir. Alınan bütün kararları demokratik bir yapı içerisinde danışarak alır. Bizim yönetim olarak “Whatsap” gurubumuz var. Yüz yüze görüşemediğimiz durumlarda çoğu fikirlerimizi bu sosyal ağdan paylaşırız. (Bana bu durumu delil olarak gösterdi. Bir konu üzerinde ki fikir tartışmasını.) Özellikle Futbolcu transferlerini üzerime atar. Mali olarak futbolcuya verilecek paraya kendisi hiç karışmaz. Futbolcu menajerlerine “Git Erdal´la anlaş” şeklinde ifadelerine şahit olan bir sürü insan vardır.”  

“SİVASSPOR SİVAS

İÇİN BİR MARKADIR”

Süper lig için “Başrol ve figüran takım tanımı ” için ne söylersiniz dedim;

“Ben 1973 ten bu tarafa fanatik bir Sivasspor´luyum. Hiçbir maçını kaçırmadım. 22 yıldır yöneticiliğini yapıyorum. Çocuklarımın da iyi bir Sivasspor´lu olmaları için elimden geleni yapıyorum. Sivas şehri ya da Anadolu´nun birçok kentinde yaşayan futbolseverlere sorsanız hangi takımı tutuyorsunuz diye ya Fenerbahçe diyorlar, ya Galatasaray veya Beşiktaş. Haliyle taraftar kitlesi çok olan takımların hem ekonomik gücü hem de lobi gücü yüksek oluyor. Sonra dönüp kendi yaşadığınız şehrin takımını eleştiriyorsunuz. Elbette ki Sivasspor Sivas için bir markadır. Sivas ilinin gelişmişlik düzeyine bakarsanız, Sivasspor´un önemini daha iyi anlarsınız. Eğer herkes kendi memleketinin takımının taraftarı olursa, işte o zaman Büyük küçük veya Başrol figüran takım olmaz. Her takım eşit şartlarda yarışır.

“1. LİGE DÜŞTÜĞÜMÜZDE

ÇOK ÜZERİMİZE GELİNDİ”

Yoruldunuz mu? Hiç yönetimden ayrılmayı düşündünüz mü? Soruma ise;

“22 yıldır şerefle, onurla ve severek taşıdım ben bu görevi. Değil 22 yıl Allah ömür verdiği sürece yine şerefle yaparım. Ancak; yapılan haksız eleştiriler, hiç hak etmediğimiz söylemler zamanla yıpratıyor tabii ki. O yüzden zaman zaman ayrılmayı düşündüğüm oldu. Ancak Mecnun Başkan hiçbir zaman buna izin vermedi. Özellikle 1. lige düştüğümüzde çok üzerimize gelindi. İşte o zaman çok ciddi düşünmüştüm ayrılmayı. Ama Mecnun başkan “Erdal bize ne derler; bırakıp kaçtı demezler mi? Buraya biz getirdik biz çıkaracağız” bunun üzerine tekrar sil baştan devam ettik. Allah bizi utandırmadı.”

“TEK AMAÇ TAKIM OLMALIDIR”

Yönetim olarak taraftarlardan beklentileriniz nedir? Taraftar guruplarına destekleriniz olacak mı?

“Özellikle passolig uygulamasından sonra taraftar guruplarına herhangi bir destek olmamız yasal değildir. Ancak tavsiye niteliğinde Sayın Valimize, belediye başkanımıza ya da Sivas´ın önemli iş adamlarına yönlendiriyoruz. Bizzat yönetim olarak bunu karşılamamız yasal değildir. Kaldı ki taraftar dendiğinde, fedakâr, cefakâr iyi ve kötü günde tam destek sağlayan unsurdur. Yönetim ve taraftarın tek amacı takımı olmalıdır. Yani ne taraftarın yönetime ne de yönetimin taraftara sahipliği değil, iki unsurunda takıma sahip çıkması gerekir.”

“YAKINDA BÜYÜK BİR SIKINTI

YAŞANIRSA ŞAŞIRMAMAK GEREKİR”

Futbol Federasyonuyla aradaki ikili ilişkileri sordum;

Beşeri ilişkilerde hiçbir problem yaşanmadığını dile getirdi. Ancak özellikle tüm takımların bu yıl federasyondan alacakları paralarla alakalı ciddi sorun yaşadıklarını dile getirdi. “Futbol Federasyonu yayıncı kuruluştan yaklaşık 600 milyon Lira para aldı. Sivasspor´un payına düşen 32 milyon lira 3 taksitte ödenmesi gerekiyordu. Haziran Temmuz ve Ağustos ayında biz bu parayı alıyorduk. Ancak bu güne kadar 6 milyon para alabildik. Haziran Temmuz taksitlerini 3 milyon olarak verdiler. Bu durumu Federasyona sorduk “Para yok, bütün takımlara artık 3 taksit değil, 12 taksitte ödeyeceğiz” cevabını aldık. Şu an bütün takımlar bunun sıkıntısını yaşıyor. Yakında büyük bir sıkıntı yaşanırsa şaşırmamak gerekir. Bizi şu an için en fazla rahatsız eden durum bu. Ağustos başında toplantımız var. Umarım bu toplantıda bu konu bir şekilde aşılır. Aksi takdirde yeni sezona bütün takımlar büyük bir sıkıntıyla başlar.”

“HAMZA HOCA VE TAMER HOCA

ARASINDA BİR TERCİH YAPTIK”

Son Olarak Tamer Tuna tercihini sordum;

“Yönetim olarak demokratik kararlar alan bir gurubuz. Hepimizin ayrı görüşleri olabilir. Ama çoğunluğun fikri ne ise ona hepimiz uyarız. Tamer hoca Sivas´a alışık biri. Birkaç isim üzerinde olumlu anlamda tartışmalarımız oldu. Hamza hoca ve Tamer hoca arasında bir tercih yaptık. Sonuçta Tamer hoca üzerinde mutabık olduk. Tamer hoca kişilik olarak çok temiz biri. Mütevazı ve futbolcuların sevdiği biri. Başarılı olacağından eminim. Özellikle hocanın istediği bir iki isim daha var onları da takıma kattığımızda yepyeni bir Sivasspor olacaktır. Bu sezon taraftarların daha farklı heyecanlar yaşayacaklarını düşünüyorum.”

Evet, son derece keyifli bir sohbet ettik. Elbette ki farklı konularda konuşuldu. Ancak bunlar aramızda dediklerini buraya yansıtmadım. Şunu söyleyeyim; “Uzun yıllardır Erdal Sarıları tanıdığımı düşünüyordum ama yanılmışım. Tanıdığımdan çok daha renkli bir kişilik.” Emeklerinize sağlık sayın başkan…

/resimler/2018-8/1/1455515762387.jpg
Kaynak: İRADE

Anahtar Kelimeler: Erdal Sarılar Dobra Dobra
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Keskin Viraj!
Keskin Viraj!
Süper Lig´in 19. haftasında Demir Grup Sivasspor, Medipol Başakşehir´e yarın saatler 16.00´ı gösterdiğinde Başakşehir Fatih Terim Stadı´nda konuk olacak. Maç iki takım için de büyük önem taşıyor. Yiğido rakibini yenip, lig yolunda önemli bir engeli aşmak istiyor.
İddialı Sözler! “Hedef Kupayı Kaldırmak”
İddialı Sözler! “Hedef Kupayı Kaldırmak”
Demir Grup Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, Ziraat Türkiye Kupası´nda final oynayarak Avrupa´ya gitmeyi hedeflediklerini söyledi. Otyakmaz, “Bu yıl en büyük hedefimiz kupayı kaldırmak. Çok zor olacağını da biliyoruz her ne kadar önümüzde az maç gözükse de çok zor turlar olacak. İnşallah başaracağız” dedi.
“Zorda Olsa Turu Geçtik”
“Zorda Olsa Turu Geçtik”
Demir Grup Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, Adana Demirspor maçının ardından yaptığı açıklamada, “Ne olursa olsun sahamızda kaybetmek istemedik. Sonuna kadar mücadele edip güzel pozisyonlar yakaladık. Zorda olsa galip gelip turu geçtik” dedi.
Ahmet Oğuz Yiğido Oldu!
Ahmet Oğuz Yiğido Oldu!
Demir Grup Sivasspor, son olarak Kasımpaşa forması giyen 27 yaşındaki sağ bek Ahmet Oğuz ile 1,5 yıllık sözleşme imzalandığını açıkladı.
Validen TSYD Sivas Şubesi´ne Plaket
Validen TSYD Sivas Şubesi´ne Plaket
Sivas Valisi Salih Ayhan, başarılı çalışmalarından dolayı Türkiye Spor Yazarları Derneği Sivas Şubesi´ne plaket takdim etti.
Rota Lige Çevrildi
Rota Lige Çevrildi
Türkiye Kupasında Salı günü Adana Demirspor´u 2-1 yenen Demir Grup Sivasspor, ligin 19. haftasında deplasmanda Medipol Başakşehir ile yapacağı karşılaşmanın hazırlıklarına ara vermeden başladı.
Belediyespor´dan Basına Jest!
Belediyespor´dan Basına Jest!
Sivas Belediyespor´da Kulüp Başkanı Hakan Genç, ilimizde görev yapan gazeteciler ile buluştu. Muhsin Yazıcıoğlu Spor Tesisleri´nde düzenlenen programda Kulüp Başkanı Genç, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle gazetecilere 58 sırt numaralı Sivas Belediyespor forması hediye etti.
Yen Adana´yı Geç Turu!
Yen Adana´yı Geç Turu!
Kupa temsilcimiz Demir Grup Sivasspor, Ziraat Türkiye Kupası Son 16 Turu´nda bugün TFF 1. Lig ekiplerinden Adana Demirspor´u ağırlayacak. Sivas Yeni 4 Eylül Stadyumu´nda oynanacak olan karşılaşmada saat 18.45´de başlayacak.
Çalımbay, “Maç Zor Geçecek”
Çalımbay, “Maç Zor Geçecek”
Demir Grup Sivasspor´un tecrübeli çalıştırıcısı Rıza Çalımbay, bugün akşam oynanacak olan Adana Demirspor maçının zor geçeceğini söyledi. Çalımbay, “Maça galibiyet için çıkacağız. 3 Eksiğimiz var. Rakibimizi yenip bir üst tura çıkmak istiyoruz” dedi.
5. Galibiyetini Aldı
5. Galibiyetini Aldı
Gaziantep Futbol Kulübü maçı ile Süper Lig´de 18. karşılaşmasına çıkan Demir Grup Sivasspor, bu sezonki 5. galibiyetini elde etti.
Sivasspor Arslan Kesildi!
Sivasspor Arslan Kesildi!
Direkten dönen, çizgiden çıkan toplar, kırmızı kart, nefes kesen mücadele ve 3 güzel gol… Tam 15 maçtır yenilmeyen Gaziantep FK´yı Demir Grup Sivasspor devirdi. Yiğidolar, Maxim´le geriye düştüğü maçı kaptan Hakan Arslan´ın iki kafasıyla çevirdi.
Sivasspor´dan Galibiyet Pozu!
Sivasspor´dan Galibiyet Pozu!
Süper Lig´in 18. haftasında Sivasspor, sahasında Gaziantep FK´yı 2-1 mağlup ederek haftayı galibiyetle kapattı. Kırmızı-beyazlılar maç sonu soyunma odasında galibiyet pozu verdi.
Belediye 90+6´da Yıkıldı!
Belediye 90+6´da Yıkıldı!
Misli.com 2. Lig Kırmızı grup ilk devrenin son hafta mücadelesinde Sivas Belediyespor sahasında Tetiş Yapı Elazığspor ile kapıştı. Kıran kırana geçen maçta Sivas temsilcisi 90+6´da yediği golle karşılaşmadan 2-1 mağlup ayrıldı.
“Transfere İhtiyaç Var”
“Transfere İhtiyaç Var”
Demir Grup Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, Malatya maçının ardından konuştu. Çalımbay, “Bir gerçek var, oyuncuya ihtiyacımız var. Bizim en az 3-4 tane kaliteli oyuncu almamız gerekiyor. Zaten yönetimimizle görüşüyoruz, uygun görüldüğü takdirde transfer yapacağız” dedi.
Yiğido Ara Vermedi!
Yiğido Ara Vermedi!
Süper Lig´de Salı günü Yeni Malatyaspor ile 2-2 berabere kalan Demir Grup Sivasspor, ligin 18. haftasında sahasında Gaziantep Futbol Kulübü ile yapacağı karşılaşmanın hazırlıklarına ara vermeden başladı.
Hasret 3 Maça Çıktı
Hasret 3 Maça Çıktı
Süper Lig´in 17. haftasında deplasmanda Yeni Malatyaspor ile 2-2 berabere kalan Demir Grup Sivasspor, galibiyet hasretini 3 haftaya çıkarttı.
Gazetemiz Gündem Belirliyor!
Gazetemiz Gündem Belirliyor!
Spor yorumcusu Mustafa Ateş´in hazırlayıp sunduğu Kanal 58 Sporaktif programında gazetemiz konuşuldu. Sivasspor´un kötü gidişatına yer verilen spor sayfasında yer alan haber metni canlı yayında izleyicilere aktarıldı.
Erdoğan Yeşilyurt Siftah Yaptı
Erdoğan Yeşilyurt Siftah Yaptı
Sivasspor´un başarılı futbolcusu Erdoğan Yeşilyurt, Yeni Malatyaspor maçında attığı golle bu sezon ilk kez siftah yaptı.
Beraberlik Bile Çok!
Beraberlik Bile Çok!
Demir Grup Sivasspor, Malatya deplasmanında yine saç-baş yoldurttu. İlk devre rakibi karşısında kıyasıya mücadele eden Sivasspor, ikinci devre neredeyse yokları oynadı. 2-2 berabere biten maçta hanesine 1 puan yazdıran kırmızı-beyazlılar, hafta sonu Gaziantep´i ağırlayacak.
Yiğidolar 3 Puan İstiyor--Video
Yiğidolar 3 Puan İstiyor--Video
Kırmızı-beyazlı ekip, Süper Lig´in 16. hafta maçında Yeni Malatyaspor ile deplasmanda karşılaşacak. Maç öncesi Demir Grup Sivasspor´da 2 eksik futbolcu yer alıyor. Yiğidolar, bugün deplasmanda rakibini yenip 3 puanı hanesine yazdırmak istiyor.
Galibiyeti Unuttu!
Galibiyeti Unuttu!
Sivas Belediyespor kadın hentbol takımı, Süper Lig´in erteleme maçında sahasında Konyaaltı Belediye Spor Kulübü´ne 31-24 yenilerek haftalardır devam eden galibiyet hasretini sürdürdü. Zorlu maçın ardından yeşil-beyazlılar ilk devreyi 2 puanla 11. sırada tamamladı.
Gol Sayısını Yükselttiler
Gol Sayısını Yükselttiler
Demir Grup Sivassporlu futbolcu Max Gradel, Denizlispor maçında attığı golle bu sezon dördüncü, Fayçal Fajr ise üçüncü kez rakip fileleri havalandırdı.
Tuncay Hoca CÜSK´ü Çalıştıracak
Tuncay Hoca CÜSK´ü Çalıştıracak
Bir dönem Zara Belediyespor´da teknik direktör olarak görev alan Tuncay Doğan, bu sezon Bölgesel Amatör Ligde mücadele edecek Cumhuriyet Üniversitesi Spor Kulübü´nü çalıştıracak.
Geçmiş Olsun Enes
Geçmiş Olsun Enes
Sivas Belediyespor´un genç futbolcusu Enes Kodaz, Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi´nde mide ameliyatı geçirdi. Genç futbolcunun sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.
Ruh Yok! Mücadele Yok!
Ruh Yok! Mücadele Yok!
Demir Grup Sivasspor, sahasında Denizlispor ile 2-2 berabere kaldı. Yiğido, Denizli karşısında Rodallega´nın golüyle geriye düştüğü maçı Gradel ve Fajr ile çevirdi. İkinci devre vasat futbol sergileyen Sivasspor, 90+2´de gol yiyerek maçtan 1 puan aldı. Taraftarlar ise sosyal medyadan takıma büyük tepki göstererek “Ruh yok, mücadele yok” şeklinde yorumda bulundular.
Haksızlığa İsyan!
Haksızlığa İsyan!
Ligin 15. Haftasında Sivasspor, deplasmanda Beşiktaş´a 3-0 mağlup oldu. Sivasspor kaptanı Hakan Aslan´ın devre arasında elindeki telefon ile pozisyon tekrarını hakeme göstermesi maça damga vurdu. Hakan Arda Kardeşler, Hakan Aslan´ı kırmızı kartla oyun dışına gönderdi. Kaptan Arslan´ın bu davranışının ardından destek mesajları yağdı…
Otyakmaz´dan Hakan´a Destek
Otyakmaz´dan Hakan´a Destek
Demir Grup Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, Süper Lig´in 15. haftasında oynanan Beşiktaş maçında kırmızı kart gören deneyimli orta saha oyuncusu Hakan Arslan´a destek verdi.
Denizlispor Mesaisi Başladı
Denizlispor Mesaisi Başladı
Süper Lig´in 16. haftasında sahasında Yukatel Denizlispor ile karşılaşacak olan Demir Grup Sivasspor, bu maçın hazırlıklarına dün start verdi.
Hakemler İçin Kara Gece!
Hakemler İçin Kara Gece!
Demir Grup Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz, Beşiktaş karşısında yedikleri ilk gol öncesi topun taç çizgisinin dışından çevrildiğini vurgulayarak, “Hakemler için çok kara bir gece VAR hakemleri için eksi 1 puan olduğunu düşünüyorum” dedi.
“Hakem Hata Yapmış Olabilir”
“Hakem Hata Yapmış Olabilir”
Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, Beşiktaş maçının sonrasında konuştu. Çalımbay, “Hakem hatalarıyla ilgili konuştum, bir daha da konuşmam. Hakem hata yapabilir, yapacak bir şey yok” dedi.
DOLAR
7.3877
EURO
8.9635
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İman iki eşit parçadır. Yarısı sabır,yarısı şükürdür.

Hz. Muhammed
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4