GÜNDEM 20.11.2020 07:05:20 0

ERDOĞAN´DAN ÖDENEK VE TEŞVİK TALİMATI - VİDEO

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, TOBB Ekonomi Şurası´nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´dan, Demirağ OSB´nin teşvik kararnamesinin imzalanması ve altyapı ödeneğinin tamamının gönderilmesini talep etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan,

Hayrullah AĞKAŞ

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen Ekonomi Şurası toplantısında Sivas ve 13 ilin yer aldığı İç Anadolu Bölgesinin sorun ve sıkıntılarını aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu´nun katılımıyla gerçekleştirilen TOBB Ekonomi Şurasında Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, 13 İl ve 63 Oda/Borsa tarafından hazırlanan 16 maddeden oluşan talepleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´a iletti.

TSO Başkanı Eken´in konuşmasında şüphesiz öne çıkan konu Demirağ OSB için ödenek aktarılması ve bu alanın özel teşvik kapsamına alınmasıydı. Başkan Eken, ?Demirağ OSB ve Sivas geneli için ?en özel teşvik kapsamına alınması? müjdesini vermiştiniz. Sizin Sivas adına söz verip yapmadığınız hiçbir şey olmamıştır. Bu müjdenin de gerçekleşeceğine inancımız tamdır. Dünya genelinde yaşanmakta olan Pandemi sürecinde büyük önem arz eden bu kararnamenin; Sivas ilinin tamamının ?Cazibe Merkezi? kapsamına alınarak imzalanması ve 2018´de ihalesi yapılan ve 2020 yılı sonunda tamamlanması gereken Demirağ OSB´nin altyapı çalışması için 93 milyon TL olan altyapı bedelinin tamamının gönderilmesi talebimizdir? dedi.

Başkan Eken´in konuşmasının ardından söz alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demirağ OSB konusunda Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank´a talimat vererek, ödeneğin gönderilmesini ve altyapı çalışmasının en kısa sürede tamamlanmasını istedi.

Konu hakkında bilgi veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise ?Demirağ OSB´nin altyapı çalışmasının biran önce bitirmemiz gerekiyor ki, burayı endüstri bölgesi ilan edelim ve farklı bir teşvik uygulaması yapabilelim. Altyapıyı hızlıca bitirmek için de biz buraya aktaracağımız kaynağı bu dönemde artıracağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği talimatı devam ettiriyoruz? ifadelerini kullandı.

İç Anadolu Bölgesindeki oda ve borsa başkanlarını temsilen sorunları aktaran Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, ?Sayın Cumhurbaşkanım, ülkemiz adına vermiş olduğunuz üstün çaba ve gayretlerinizden ötürü tüm oda ve borsa başkanlarımız adına teşekkür ediyorum? diyerek, sorun ve talepleri maddeler halinde aktardı:

1- İç Anadolu Bölgesi illerinin ?İç Anadolu Havzası? adı altında Kalkınmada Öncelikli İller kapsamına alınarak, Türkiye´nin ?güvenli üretim bölgesi? haline getirilmesi adına gerekli teşvik ve altyapıların yapılmasını talep etmekteyiz.

2- En küçük beldelere kadar ulaşan zincir marketler, tacirlerimizi kapanma noktasına getirmiştir. Yerel tacirlerimizi koruması amacıyla ?Perakende Ticaret? yeniden düzenlenmelidir.

3- Yatırımcıların rotasını İç Anadolu´ya çevirmesi için Teşvik sınıflandırmasında 4.Bölgede yer alan illerimizin 6. Bölge teşviklerinden faydalandırılması, ya da özel teşvikler uygulanmasını talep ediyoruz. 2019 Şubat´ta Sivas mitinginizde Demirağ OSB ve Sivas geneli için ?en özel teşvik kapsamına alınması? müjdesini vermiştiniz. Sizin Sivas adına söz verip yapmadığınız hiçbir şey olmamıştır. Bu müjdenin de gerçekleşeceğine inancımız tamdır. Dünya genelinde yaşanmakta olan Pandemi sürecinde büyük önem arz eden bu kararnamenin; Sivas ilinin tamamının ?Cazibe Merkezi? kapsamına alınarak imzalanması ve 2018´de ihalesi yapılan ve 2020 yılı sonunda tamamlanması gereken Demirağ OSB´nin altyapı çalışması için 93 milyon TL olan altyapı bedelinin tamamının gönderilmesi talebimizdir. İnşallah bu kararname imzalandığında ilk etapta 10 Bin kişilik istihdam sözünü veriyoruz. Sizin hep söylediğiniz bir cümle var; Arkasında Sivas olanın sırtı yere gelmez. Allah´ın izni ile tüm Sivas arkanızda.

4- Ülkemizde ve dünyada devam eden pandemi nedeni ile zor günler geçiren firmalarımızın ödemesi gereken kredilerin ertelenmesini, Kısa Çalışma Ödeneğine yeniden başvuru imkânının sağlanmasını ve mücbir sebep kapsamında ertelenen, devam etmekte olan süreç sebebiyle biriken SGK ile Vergi ödemelerinin taksitlendirilmesini talep ediyoruz. Dün açıklanan önlemler kapsamında kapanacak olan işyerleri için Kira Desteğini yine talep ediyoruz.

5- İnşaat, Medikal ve Gıda Tedarikçisi firmaların, kamuda birikmiş ödemelerini tahsil edemediklerinden dolayı yaşamış oldukları finansal sorunların çözümünü talep etmekteyiz.

6- İç Anadolu Bölgesinin itici güçlerinden biri olan Kayseri ilinin otoyol bağlantılarının yapılması ve hızlı tren ağına eklenmesini talep ediyoruz.

7-  Tarımsal üretimin desteklerinin yeniden planlanarak artırılmasını talep ediyoruz.

8- Özellikle bölgemizde üretilen buğdayın kalitesi ve veriminin arttırılması bunun için tohum ıslahını talep ediyoruz,

9- Çiğ süt fiyatlarının artırılması (kur artışı nedeniyle hammadde ve yem fiyatlarında artış olmasına rağmen, süt fiyatında 10 aydır artış olmamıştır),

10- Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden kullandırılan ?Çiftçi Kredilerinin? yapılandırılması ve ödemelerinin ertelenmesi,

11- Et ve Süt üretim maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle bu sektördeki firmaların desteklenmesi

12- Salgından etkilenen sektörlerin başında hizmet sektörü ve eğitim sektörü gelmektedir. Yine dün açıklanan tedbirler de göz önünde bulundurulduğunda söz konusu sektörler için ?Özel Destek Paketleri? talep etmekteyiz.

13- Bölgemizde yer alan OSB´lerin altyapı eksikliklerinin tamamlanmasını talep etmekteyiz (doğalgaz, elektrik vb.)

14- Aksaray ilimizde ?Demiryolu İhalesi? yapılmasını bekliyoruz, Sayın Cumhurbaşkanım

15- Karaman ilimizde Hızlı Tren hattı tamamlandı, devreye alınmasını talep ediyoruz.?