GÜNDEM 16.10.2021 07:00:00 0

Erken Tedavi Çok Önemli

Numune Hastanesi görev yapan Cerrahi Onkoloji Uzmanı Op. Dr. Erkan Hazar, “Meme kanserinde asıl olan erken tanı ve tedavidir” dedi.

Adem Sabit NALBANT

Sivas Numune Hastanesinde görev yapan Cerrahi Onkoloji Uzmanı Op. Dr. Erkan Hazar, Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı dolayısıyla meme kanseri ve özellikle onkoplastik meme cerrahisi hakkında bilgiler verdi.

Onkoplastik meme kanseri cerrahisinin tanımını yapan Hazar “Onkoplastik meme cerrahisi, meme kanserinde yapılan, memenin anatomik ve fizyolojik yapısını koruyarak, temel onkolojik cerrahi prensiplerinden ödün vermeyerek yapılan ameliyattır” dedi.

Hazar; meme kanseri ameliyatının uygulanabileceği kişilere ilişkin “Kişinin onkoplastik meme cerrahisine uygun olup olmadığını değerlendirirken meme kanserinin türü, evresi, şekli, boyutu, memeye yerleşim yeri ve kişinin mevcut diğer hastalıkları göz önünde bulundurulmalıdır. Tüm bunların sonunda hastaların yaklaşık yüzde 60-70’i onkoplastik meme cerrahisinden yararlanabilir” dedi.

Hazar; “Eskiden meme kanseri konu olunca memenin tamamı veya büyük bir bölümü alınıyordu. Günümüzde ise onkoplastik meme cerrahisi olabildiğince memeyi koruyor. Tedavinin amacı hastanın hem psikolojisini hem de beden sağlığını korumak oluyor. Cerrahinin avantajı ise kanserli dokuyu memenin estetiğini, anatomi ve fizyolojisini bozmadan kanserli meme dokusunu alarak memeyi korumaktır. Bu sayede hasta organ yokluğuna ait psikoloji yaşamamış oluyor ve bedenini sağlam hissediyor. Meme kanserinde asıl olan erken tanı ve erken tedavidir” dedi.