SİYASET 19.01.2021 07:00:05 0

Eski Günleri Unutmayın

Sivas´ta AK Parti döneminde hizmet yapılmadığını savunan kesimlere seslenen Milletvekili Habib Soluk; ?Hemşehrilerimiz refakatçilerinin kolunda ıslak zeminlerde ihtiyaç gidermek için sıra bekledikleri günü ne çabuk unuttular. 8-10 yataklı odalardaki çile

Fatih TABUR

AK Parti Sivas Milletvekili Habib Soluk; ?Sivas´a 18 yılda yatırım yapılmadı? diyenleri sert sözlerle eleştirdi.

İlimizde sağlık, ulaşım, tarım başta olmak üzere birçok alanda önemli projeler hayata geçirildiğini kaydeden Milletvekili Soluk, Sivas´ta yapılanların üstünü örtmeye çalışan bir grup olduğunu ifade etti. Bazı vatandaşların da isteyerek veya istemeyerek bu grubun içerisinde yer aldığını belirten Soluk, bu durumun kendilerini üzdüğünü belirtti.

Milletvekili Soluk; ?Sivas´ta güzel bir olgu var. Bu olgu Sivas´ta olanları  örtme olgusu. Buna ne yazık ki siyaseten alkış tutan birtakım gruplar var, sivil toplum kuruluşları var. Bazı hemşehrilerimiz de bilerek veya bilmeyerek maalesef bu işin içerisinde yer alıyorlar. Biz buna üzülüyoruz? dedi.

Sivas´ta Numune Hastanesi´nde verilen hizmetlerden şikayetçi olan kesime tepki gösteren Milletvekili Soluk; ?Hemşehrilerimiz refakatçilerinin kolunda ıslak zeminlerde ihtiyaç gidermek için sıra bekledikleri günü ne çabuk unuttular. 8-10 yataklı odalardaki çileleri ne çabuk unuttular. Numune Hastanemizin odaları nitelikli odalar. Her odanın duşu, tuvaleti içinde. Otel ayarında sağlık hizmeti verilmektedir. Sivas´ta sağlık personeli yokmuş. İnsanlar bir şey söylerken bakıp görme zahmetine katlanmıyorlarsa o zaman sussunlar. Sağlık hizmetlerinde 2002´nin öncesini arıyor dedikleri Sivas´ta Aralık 2002´de bin 984 sağlık personeli vardı; Aralık 2020´de 2 katından fazla, 4 bin 602 sağlık personeli var. Sivas nasıl 2002´den kötü durumda olabilir? diyerek serzenişte bulundu.  

Sivas´ın kamu yatırımları anlamında çok iyi noktada olduğunun altını çizen Milletvekili Soluk, ?Sivas Türkiye´deki kamu yatırımları içerisinde yüksek hızlı treninin faturalaşmamış rakamlarını söylememek kaydıyla 10 ilden bir tanesi. 81 il içerisinde ilk 10 il arasında. Ne yazık ki değerlendirirken ?Sivas; yatırım almıyor´ diyorlar. Sivas bölünmüş yollarıyla, alt yapısıyla Türkiye´de birinci sırada. Sivas nasıl yatırım almıyor ben bilmiyorum. Bunlar bitince Sivas´a yatırımlar bitecek mi? Hayır. Sivas´ta Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz´ın başkanlığında İl Başkanımız, Belediye Başkanımız, Milletvekili Semiha arkadaşımız ile birlikte istişare toplantılarımızda Sivas´ın gelecekle ilgili öncelikli yatırımlarının tespitlerini de bir bir yapmış durumdayız. Bunların toplamı da 25 milyarın üzerindedir. Sivas nasıl yatırım almıyor ben şaşıyorum? ifadelerini kullandı.

AK Parti Milletvekili Soluk, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: ?Sivas 81 il içerisinde en fazla bölünmüş yol hizmeti alan ildir. Sivas´ta bir kalem boyu tünel yokken Türkiye genelinde 50 kilometre tünel vardı. Şu anda yapılan ve planlanan tüneller bittiğinde Sivas il sınırları içerisinde 53.6 kilometre tünel olacak. Bu AK Parti´den önce Türkiye´deki tünellerden dahi daha fazladır. Sivas uzun lafın kısası AK Parti döneminde Türkiye´de 81 il içerisinde en fazla kamu yatırımı alan 10 il arasındadır.?

Sivas´ta 58 sulama projesinin yapıldığını kaydeden Milletvekili Soluk; sulanabilen 560 bin dekar arazi sayesinde çiftçimizin gelirlerinde büyük oranda artış yaşandığını sözlerine ekledi.