GÜNDEM 21.11.2020 07:01:00 0

ESNAFIMIZ EKONOMİK OLARAK DESTEKLENMELİ

Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, ??Çalışma saatleri kısıtlanan esnaflarımızın bağkur primlerinde indirim yapılmasını, vergi indirimine gidilmesini, kira stopajının kaldırılmasını ve özellikle de büyük ve zincir mark

Hayrullah AĞKAŞ

Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, Türkiye geneli uygulamaya giren yeni koronavirüs tedbirleri ile esnafın yaşayacağı mağduriyeti ele alarak ?Esnafımız ekonomik olarak desteklenmeli? dedi.

Başkan Akgül; ?Çalışma saatleri kısıtlanan esnaflarımızın bağkur primlerinde indirim yapılmasını, vergi indirimine gidilmesini, kira stopajının kaldırılmasını ve özellikle de büyük ve zincir marketler ve AVM´lerle, esnaf ve sanatkarlar odalarına kayıtlı esnaflarımızın bir tutulmamasını talep ediyoruz. İnsanların iş çıkışlarında alışverişlerini yapmak üzere büyük ve zincir marketlere yönelmeleri bu marketlerin aşırı kalabalık olmasına sebep olacaktır? ifadelerini kullandı.

ESNAFA ACİL DESTEK ŞART

Başkan Akgül açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

?Sağlık için alınan hiçbir karara karşı değiliz. Tedbirlere evet, ancak bizim halimiz ne olacak? Daha önce getirilen kısıtlama tedbirleri kapsamında en büyük sıkıntıyı esnaf ve sanatkârımız yaşadı. Hiç kuşkusuz yeni alınan kısıtlama tedbirleri kapsamında olumsuz etkilenecek olan kesim yine esnaf ve sanatkârlarımızdır. Bu alınan kararlar kapsamında esnaf özel olarak desteklenmelidir. Yeni alınan kararlardan olumsuz etkilenecek olan esnafımız ekonomik olarak desteklenmelidir. Hiç zaman kaybedilmeden iş yerleri kapanan esnafımıza ve yanlarında çalıştırdıkları personellere nakdi yardım yapılmalı. Kira yardımının yanı sıra elektrik, su, doğalgaz gibi genel giderlerini karşılamak için her ay düzenli olarak belli oranda esnafımıza nakdi yardım yapılmalı. Esnaf ve sanatkârlar kapalı oldukları bu dönemde SSK, BAĞ-KUR ve vergi ödemelerinden muaf tutulmalıdır.?