GÜNDEM 23.02.2021 07:00:00 0

Esnafımız Desteklenmeli

SESOB Başkanı  Beşir Köksal, pandemi sürecinde esnaf ve sanatkarların zor bir dönem yaşadığını ifade ederek, kademeli normalleşme sürecinde esnafın desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Fatih TABUR

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, yaklaşık 1 yıldır esnaf ve  sanatkarların kredi çekerek ayakta kalmaya çalıştığını söyledi.

Koronavirüs sürecinde esnafın çok mağdur olduğunu vurgulayan SESOB Başkanı Köksal, “Mart ayı itibariyle kademeli olarak normalleşme süreci başlayacak. Ancak, pandemiden dolayı esnafımız çok mağdur oldu ve kazancı düştü . Dükkanının aylarca kapalı olması esnafımızı perişan etti. Dükkanları tamamen kapalı olan, kahvehane, okul kantinleri, okul servisleri, kırtasiyeciler , eğlence yerlerinde faaliyet gösteren esnaflarımız pandemiden bu yana çok mağdur oldu. Esnafımızın eski günlerine kavuşması için mutlaka sermaye gerekmektedir. Esnafımızın ayakta kalabilmesi , dükkanlarına sermaye yapabilmeleri için faizsiz ve 6 ay geri ödemesiz ayağa kalkış kredisi sağlanmalıdır. Bu kredi ile normalleşme sürecinde esnafımız ayağa kalkacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mart ayı itibariyle kademeli olarak normalleşme sürecinin başlayacağını müjdelemesinin ardından bu zamana kadar zor ayakta kalabilen esnafta bir heyecan oluştuğunu  dile getiren Köksal, esnafa sermaye desteği verilmesini, bu kredinin de 6 ay geri ödemesiz  ve sıfır faizli kredi olması gerektiğini vurgulayarak, bu kredinin esnafa can suyu olabileceğini kaydetti.

KREDİLER FAİZSİZ ÖTELENMELİDİR

Esnafların ilk 6 ayını ayakta kalmak, toparlanmak, tezgahlarındaki mallarını yenilemek, temizlik ve benzeri işleri yapmak için harcayacağını hatırlatan Başkan Köksal, Mart ayından itibaren esnaftan 6 ay elektrik, su, doğal gaz, internet faturalarında vergilerin alınmamasını ayrıca var olan tüm kredi borçlarının da faizsiz olarak 2022 yılına ötelenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.