Esnafların Ahilik Coşkusu
32. Ahilik Kültürü Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlamalar kapsamında ilk önce Öğretmenevi karşısında bulunan Ahi Emir Ahmet Türbesi önünde toplanıldı. Burada dua edildikten sonra mehter ve kortej eşliğinde Atatürk Kongre Müzesi bahçesine yüründü. Kongre Müzesi bahçesinde gerçekleştirilen etkinliklerde Belediye Mehter Takımı´nın performansı izleyenlerden tam not aldı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların gerçekleştirildiği kutlamalarda yılın ahisi ödülü kaynak ustası Yunus Demir´e verildi.
Tarih: 19.9.2019 07:00:10

Fatih TABUR

32. Ahilik Kültürü Haftası tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de coşkuyla kutlandı. Kutlamalar kapsamında ilk önce Öğretmenevi karşısında bulunan Ahi Emir Ahmet Türbesi önünde toplanıldı. Burada dua edildikten sonra  mehter ve kortej eşliğinde Atatürk Kongre Müzesi bahçesine gelindi.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayan program, Sivas Belediyesi Mehteran Takımı´nın gösterisi ile devam etti. Programa Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, il protokolü, çok sayıda esnaf ve vatandaş katıldı.

Burada konuşan SESOB Başkanı Beşir Köksal, ahiliğin önemi hakkında bilgi verdi. Ahiliğin yaklaşık bin yıldır var olan bir gelenek olduğunu ifade eden Başkan Köksal, “Ahilik, kardeşliktir yardımlaşmadır. Ahilik kültür ve felsefesi toplumsal yaşamın ortak paydası olan insanı esas almıştır. İnsanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde dürüstlük, güvenilirlik, iş ve meslek ahlakına saygı, hak ve hukuka riayet etme, saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkeleri esas alınmış ve bu insani değerler toplum tarafından bir yaşam tarzı olarak kabul edilmiştir” dedi.

Ahiliğin her zaman iyiyi, doğruyu, hakkı ve adaleti benimsediğini kaydeden Başkan Köksal, "Ahilik, ticaret ve ahlakı buluşturan bir hayat modeli olmuştur. Ortaya koyduğu temel ilkeleriyle, toplumun bütün kesimlerini kaynaştıran, bütünleştiren ve millet olma bilincini Anadolu topraklarına yayan güçlü bir düşünce sistemidir. Günümüzde bu anlayış esnaf, sanatkar ve tüccarlarımızda görmekteyiz. Bir toplumda birlik ve dayanışmayı sağlayan en önemli unsur, değerlerin korunmasıyla mümkün olacaktır. Esnaf güven kapısı, kardeşliğin teminatı, birliğin sigortası, ekonomimizin de temel taşıdır” diye konuştu.

Başkan Köksal, konuşmasını şu ifadelerle devam ettirdi: “Esnaf ve sanatkarların yetişmesinde örnek alınacak olan ahilik geleneği gözü, gönlü ve kalbi tok olmak düşüncesiyle ‘kendin muhtaç iken bile başkasına verecek kadar cömert ol´  ilkesinin kurumsallaştığı bir meslek teşkilatıdır.  Ahilik ekonomik faaliyette bulunan dayanışmayı, işbirliğini, iyi işler yapmayı, iş ahlakına sahip çıkmayı ön planda tutarak toplumsal dayanışma ve verimliliği en üst düzeye çıkarmak için çaba gösteren bir  esnaf kuruluşudur. Ahilik sabırlı, cömert ikram ve kerem sahibi olmaktır. Dün olduğu gibi bu günde esnaf ve sanatkarlarımız, tüccarlarımız ahilik anlayışı içinde birlik ve beraberlik ilkesiyle ülkesinin ve devletinin yanındadır. Bugün ki manada esnaf teşkilatının temelini atan ahiliğin kurucusu Ahi Evran´ı Veli ve onu yetiştiren Hoca Ahmet Yesevi başta olmak üzere Ahi Emir Ahmet´i ve tüm ahilerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum.”

Etkinliğin gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Başkan Köksal, “Ahilik Haftamızın ülkemize ve bütün insanlığa güzellikler getirmesini temenni ederken sözlerimi bir ahi sözü ile noktalamak istiyorum. Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir. İlim, akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir” ifadelerini kullandı.

Başkan Köksal´ın ardından konuşan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise tüm esnaf ve sanatkarlara helal ve hayırlı kazançlar temenni ederek sözlerine başladı.

Ahilik teşkilatının temellerinin 13. yüzyılda Ahi Evran tarafından atıldığını anımsatan Başkan Bilgin, “Ahilik teşkilatı Türk-İslam medeniyetinin önemli değerlerinden birisidir. Ahilik Anadolu´da doğan ancak içinde barındırdığı evrensel değerlerle tüm dünyaya yayılan ve bugün de geçerliliğini koruyan bir kültür anlayışıdır. Ahilik bugün de modern dünyada kabul gören ve ticaretin olmazsa olmazları arasında sayılan kalite kontrolü, müşteri memnuniyeti, tüketici hakları gibi kavramları 1300´lü yıllarda bu coğrafyada ortaya koyan ve o günden bugüne kadar yaşatan bir birlik hazinesidir. Türk – İslam toplumunun en önemli değerlerinden birisidir. Ahi Evran´ın esnaf ve sanatkarlarımıza bıraktığı bu kültür, bu günde yaşatmamız gereken ve yarınlara aktarmamız gereken önemli değerler içermektedir. Bugün modern ticaret hayatında müşteri memnuniyetinden, kalite kontrolünden arabuluculuktan bahsederken, bizim atalarımız bunları 1300´lü yıllardan itibaren bu coğrafyada hakim kılmış ve ortaya koydukları yazılı olmayan kurallarla birlikte sadece bu coğrafyada değil, hüküm sürdükleri 4 kıtada da bunları götürerek, başarıyla uygulamışlardır” ifadelerini kullandı.

Ahiliğin Türk tarihi kadar eski olduğunu dile getirerek sözlerine başlayan Vali Salih Ayhan ise “Osmanlı ve Selçuklu´nun esnaflık kültürünün özünde, birlik ve beraberliği sağlamada, ekonomik hayatı yönlendirmede ahiliğin çok özel bir misyonu vardır” dedi.

Ahilik kültürünün devam etmesi gerektiğine dikkat çeken Vali Ayhan, “Bugün eğer bu teşkilatlar varsa, odalar varsa, STK´lar varsa bunun altında yatan neden ahilik kültürü ile ifade edilebilir. Devletin organları geçmişte kısmen alan hakimiyeti zayıfken insanların içindeki temel felsefe, ahlaki değerler, müşteri memnuniyeti, müşterinin hakkını hukukunu muhafaza noktasındaki bu teşkilatlar devletin güçlü olmasına vesile oluyordu. Geçmişte Osmanlı olsun Selçuklu olsun bir yeri fethettikten sonra oraya çok kısa zamanda hakim olabiliyorsa, kendi anlayışını çok kolay benimsetebiliyorsa işte bunun ahilik kültürü ile alakalı olduğunu ifade etmek istiyorum. Anadolu´nun birlik ve beraberliğinin sağlanmasında o teşkilatlar çok önemli misyonlar yüklendi. Şimdiki tabirle ümmetin sırtından  geçinen hortumculardan ziyade insanlara zanaatkarlığı öğreten bir yapıdır ahilik teşkilatı” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından yılın ahisi seçilen Kaynakçı Yunus Demir´e Vali Salih Ayhan tarafından plaket verildi.  Yılın ahisinin seçilmesinin ardından şed kuşatma ekibi tarafından usta-çırak ilişkisinin anlatıldığı gösteriye yer verildi. Ahi esnafı belge ve yemin töreninin ardından bulgur pilavı ikram edilmesiyle program sona erdi.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Esnafların Ahilik Coşkusu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Erciyes Üniversitesi Öğrenci Alacak
Erciyes Üniversitesi Öğrenci Alacak
Erciyes Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsüne öğrenci alacak
Lojistik Köye 80 Milyon
Lojistik Köye 80 Milyon
Türkiye´nin merkezi noktasında bulunan, limanlar ile kuzey-güney, doğu-batı aksları arasında ulaşım üssü vazifesi gören ilimize kurulan lojistik merkezi çalışmalarında 2021 yılında aksama yaşanmayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın imzasını taşıyan ve Resmi Gazete´de yayımlanan 2021 Yılı Yatırım Programına göre lojistik köy projesine 2021 yılı için 80 milyon lira ayrıldı.
Polisler Tilkileri Elleriyle Besledi--Video
Polisler Tilkileri Elleriyle Besledi--Video
Sivas´ta yiyecek arayan iki tilki il emniyet müdürlüğü bahçesine girdi. Polis ekipleri, doğada yiyecek bulmakta güçlük çeken tilkileri elleriyle besledi.
Sivas´ta Yüksek Hızlı Tren Sevinci
Sivas´ta Yüksek Hızlı Tren Sevinci
Performans testi için geçtiğimiz gün Ankara´dan hareket eden Yüksek Hızlı Tren Sivas´ta sevinçle karşılandı.
Ekiplerin Buz Mesaisi
Ekiplerin Buz Mesaisi
Sivas´ta apartmanların çatılarında tehlike oluşturan buz sarkıtları itfaiye ekiplerince temizlendi.
40 Yaş Üstü 5 Yılda Bir Yaptırmalı
40 Yaş Üstü 5 Yılda Bir Yaptırmalı
Prof. Dr. Abdülkerim Yılmaz, düşük risk taşıyan kolonoskopi yöntemi hakkında açıklamalarda bulunarak aile hikayesi olan 40 yaşından büyük kişilerde 5 yılda bir kolonoskopi yapılmasının erken tanıda önemli olduğunu belirtti.
Eserlerimiz Konuşacak
Eserlerimiz Konuşacak
İlimizde yapımı tamamlanan 4 aile sağlığı merkezi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Kardeşler Aile Sağlığı Merkezi ile 2 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunun açılışı töreninde konuşan AK Parti Milletvekili Semiha Ekinci, “Aile sağlık merkezlerimiz ilimize hayırlı olsun. İnşallah en kısa zamanda devlet hastanemizi de hizmete alarak bir sağlık kuruluşumuzu tekrar ilimize kazandıracağız. Biz susacağız, eserlerimiz konuşacak” dedi.
  Esnafa Mücbir Sebep Kararı
Esnafa Mücbir Sebep Kararı
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, kovid-19 salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı genelgesi ile faaliyeti tamamen durdurulan işyerlerinin mücbir sebep hali ilan edildiğini söyledi.
Mevcut Başkanımız Sıkıntılarımızı Bilmiyor
Mevcut Başkanımız Sıkıntılarımızı Bilmiyor
Sivas Kahveciler Esnaf Odası başkanlığı adaylık çalışmalarına başlayan Sedat Karabulut, “Mevcut başkanımızın herhangi bir işletmesi olmadığı için bizim derdimizi, sıkıntımızı bilmiyor. Bu durumdan dolayı bizimle ilgili sadece kulaktan dolma bilgilerle hakkımızı savunduğunu zannediyor. Biz artık bu düzene dur demek için aday olduk. İnşallah başaracağız” dedi.
Eken: Yatırım Almamız Şart
Eken: Yatırım Almamız Şart
Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı´nın online olarak düzenlediği ‘Şehir Ekonomisi´ programında konuşan Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, “Sivas´ta 40-50 bin arasında bir işçi sayımız var. İşsizliği bitirebilmemiz için yatırım almamız şart. İşsizliği ancak fabrikaları faaliyete geçirerek bitirebiliriz´´ dedi.
Yemek Artıkları Ziyan Olmuyor--Video
Yemek Artıkları Ziyan Olmuyor--Video
DSİ 19. Bölge Müdürlüğü yemekhanesindeki yemek artıkları ve diğer kurumların yemekhanelerinden toplanan yiyecekler Seyfebeli´nde bulunan Sivas Belediyesi Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezinde yaşamlarını sürdüren hayvanlara ulaştırılıyor.
Tünelin Ucunda Işık Göründü--Video
Tünelin Ucunda Işık Göründü--Video
Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi kapsamında ilk performans testi dün gerçekleştirildi. Test sürüşü için Ankara´dan hareket eden tren öğle saatlerinde ilimize ulaştı. Trenle birlikte Sivas´a gelen TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, “Bugün bizim açımızdan heyecan verici. Artık tünelin ucundan ışığı gördük. İnşallah 4-5 ay sürecek test sürüşlerinin ardından yolculu işletmeye açmış olacağız” dedi.
Yıldız´da Yarıyıl Tatili Yoğunluğu
Yıldız´da Yarıyıl Tatili Yoğunluğu
Sivas´ta, Yıldız Dağı Kış Sporları ve Turizm Merkezi´nde, yarıyıl tatili dolayısıyla yoğunluk yaşanıyor.
Bütün Partilere Eşit Mesafedeyiz
Bütün Partilere Eşit Mesafedeyiz
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken ve yönetimi, siyasi partileri ziyaret etti. Ziyaretlerde konuşan Başkan Eken, “Ticaret ve Sanayi Odası olarak partiler üstü bir odayız. Her partiye eşit mesafedeyiz” dedi.
Vaşak, İlçe Merkezine İndi--Video
Vaşak, İlçe Merkezine İndi--Video
Doğada nadir görülen vaşak, Sivas´ın Divriği ilçesinde sokakta gezinirken yurttaşlar tarafından cep telefonuyla görüntülendi.
Gölet Dondu, Üzerine Çıkıp Yürüdüler
Gölet Dondu, Üzerine Çıkıp Yürüdüler
Sibirya soğuklarının yaşandığı Sivas´ta Yıldız göletinin yüzeyi buz tuttu, gençler buz tutan göletin üzerine çıkıp yürüdü.
Tüfekle Değil Ekmekle Dağlara Çıktılar
Tüfekle Değil Ekmekle Dağlara Çıktılar
Sivas´ta bir grup esnaf yağan kar nedeniyle doğada yem bulmakta güçlük çeken yabani hayvanlar için doğaya ekmek, buğday ve arpa bıraktı.
40 Yaş Üstü 5 Yılda Bir Yaptırmalı
40 Yaş Üstü 5 Yılda Bir Yaptırmalı
Prof. Dr. Abdülkerim Yılmaz, düşük risk taşıyan kolonoskopi yöntemi hakkında açıklamalarda bulunarak aile hikayesi olan 40 yaşından büyük kişilerde 5 yılda bir kolonoskopi yapılmasının erken tanıda önemli olduğunu belirtti.
Beşiktaş Taraftarından Örnek Davranış
Beşiktaş Taraftarından Örnek Davranış
Sivas Beşiktaşlılar Derneği üyeleri farkındalık oluşturmak için kan ve kök hücre bağışında bulundu.
  4 Saat Türk Bayrağı İçin Tırmandılar
4 Saat Türk Bayrağı İçin Tırmandılar
Sivas´ta valilikten aldıkları özel izinle Yıldız Dağı´na tırmanan dağcı grup, olumsuz hava koşulları nedeniyle parçalanan ve kar altında kalan Türk Bayrağını yenilediler
Buz Tutan Gölde Doyumsuz Manzara
Buz Tutan Gölde Doyumsuz Manzara
Sivas´ta soğuk havanın etkisiyle kısmen buz tutan Tödürge Gölü´ndeki eşsiz manzara havadan görüntülendi.
50 Yıl Sonra Köyüne Döndü
50 Yıl Sonra Köyüne Döndü
Çocukluk yılları Sivas´ın Ulaş ilçesinde çiftçilik yapan babasının yanında geçen 65 yaşındaki Tahir Duran, yaklaşık 50 yıl önce ayrıldığı köyüne dönüş yaparak tutkunu olduğu baba mesleğini 1 milyon liralık yatırımla kurduğu besi çiftliğinde sürdürüyor.
  Türkkep Sivas´ta Hedef Büyüttü
Türkkep Sivas´ta Hedef Büyüttü
E-dönüşüm pazarında yetkilendirildiği 2013 yılından bu yana Türkiye´nin 55 ilinde Başvuru Merkezleri ile hizmet veren Türkkep ,e-dönüşüm hizmetlerine yönelik hizmet kalitesini yansıtacak, geleceğin iş alanında karlı bir yatırım yapmak isteyen yeni Başvuru Merkezleri ile büyüyor. Türkkep e-dönüşüm alanındaki ürünlerin kullanım oranlarının düşük olduğu Sivas ve çevresinde Türkkep Başvuru Merkezi sayısını artırmayı hedefliyor. Mevcut ağında Sivas´ta 1 Başvuru Merkezi olan Türkkep, 2 yeni merkez daha açmayı hedefliyor.
Hızlı Tren Turist Sayısını Artıracak
Hızlı Tren Turist Sayısını Artıracak
İller ve Destinasyonlar Tanıtım Çalışması toplantısı Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Senato Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Belediyesi Başkan Yardımcısı Kayhan Işık “Sivas´ta STK´ların iş birliği ile hazırlanan çalışmalar meyvelerini kısa sürede verecek inşallah. Sivas Kale Projemiz şehrimize çok büyük bir cazibe alanı yaratacak. Hızlı trenin Sivas´a gelmesiyle istenilen derecede turist çekeceğimize inanıyorum” dedi.
Öğretmenlerin Taleplerini Dinledi
Öğretmenlerin Taleplerini Dinledi
8´inci sınıf öğretmenleri ile Video Konferans Sistemi (VKS) üzerinden bir araya gelen Vali Salih Ayhan; görüş, öneri ve talepleri dinledi.
Esnaf Konutları İnşa Edeceğiz
Esnaf Konutları İnşa Edeceğiz
Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Hakan Demirgil, Yeniden Refah Partisi ve Deva Partisi Sivas İl Başkanlıkları ile Ata Sanayi esnaf ve sanatkârlarını ziyaret etti. Projelerini anlatan Demirgil, göreve gelmesi halinde “Ahi Evran Esnaf Konutları” Projesi ile esnaf ve sanatkârları maliyetine konut sahibi yapacaklarını söyledi.
Cüzzam Solunum Yoluyla Bulaşıyor
Cüzzam Solunum Yoluyla Bulaşıyor
Cüzzam hastalığına ilişkin bilgiler veren Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sedat Özçelik, “Cüzzam lepra basilleri ile oluşan bir hastalıktır. Bulaşma solunum yoluyla olur. Ancak çok zor bulaşır” dedi.
Adım Adım Mutlu Sona--Video
Adım Adım Mutlu Sona--Video
Ankara ile Sivas arasındaki seyahat süresini 12 saatten 2 saate düşürecek ve konforlu seyahat imkanı sağlayacak olan Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi kapsamında test sürüşlerine başlandı. Hattın fiziksel özelliklerinin kontrolü için Yozgat´ın Yerköy ilçesinden hareket edip ilimize gelen tren rutin testini tamamladıktan sonra geri döndü.
Belediye Güneşi Paraya Çevirdi
Belediye Güneşi Paraya Çevirdi
Sivas´ın Altınyayla Belediyesi ilçeye kurulan Güneş Enerji Santrali´yle yıllık 402 bin KW´lık elektrik üreterek 500 bin TL gelir elde etmeyi hedefliyor.
Köpek Ameliyatlarına Belediye Başkanı Da Giriyor
Köpek Ameliyatlarına Belediye Başkanı Da Giriyor
Aynı zamanda veteriner olan Divriği Belediyesi Başkanı Hakan Gök, belediye bünyesinde oluşturulan hayvan ameliyathanesinde operasyonlara kendisi de giriyor.
DOLAR
7.3835
EURO
8.9550
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
"Tenini besleyip geliştirmeye bakma, çünkü o sonunda topraga verilecek bir kurbandir.

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler