GÜNDEM 22.01.2021 07:00:00 0

Fermude Teyze Bakan´la Görüştü

Geçtiğimiz günlerde ilerlemiş yaşına rağmen İstiklal Marşı törenine katılarak ülke gündemine oturan Fermuda Cangül, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile telefonda görüntülü konuşma gerçekleştirdi.

Oğuzhan SARZEP

İstiklal Marşı´nın 100. yılı ve milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy anısına Sivas Belediyesi tarafından Safahat Kitap Okuma Yarışması düzenleniyor. Yarışmanın başlangıcı ve temsili olarak öğrencilere kitap dağıtımı için Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´nde gerçekleştirilen tanıtım programı il protokolünün katılımıyla gerçekleştirildi.

Programa Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, il protokolü ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile öğrenciler katıldı. Programın onur konuğu ise geçtiğimiz günlerde ilerlemiş yaşına rağmen elinde bastonu ve Türk bayrağı ile İstiklal Marşı törenine katılan ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un sosyal medya paylaşımı ile ülke gündemine konu olan Fermude Cangül oldu.

96 yaşındaki asırlık çınar Fermude Cangül, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin tarafından görüntülü konuşma yöntemiyle Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile buluşturuldu.

Programda konuşan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, ?Vatan şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy tarafından aziz milletimize armağan edilen İstiklâl Marşı; tüm farklılıklarımızla ay yıldızlı bayrak altında barış, huzur ve güven içerisinde bizleri kenetleyerek, birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmemize vesile oluyor. Her bir mısrasında derin manalar barındıran bağımsızlık marşımız; bir şiir veya söylenmiş bir sözün çok ötesindedir. Tarihin akışını değiştiren, milletimizin kahramanlık destanıdır. İstiklal Marşımız bütünüyle Türk İslam medeniyetimizin bir yansıması, bağımsızlık karakterimizin tezahürüdür? dedi.

Gelecek nesillerde farkındalık oluşturmak için önemli bir projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Başkan Bilgin, "İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yılı anısına; şehrimiz genelindeki tüm liselerde 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine yönelik Mehmet Akif Ersoy´un Safahat adlı eserine dair kitap okuma yarışması düzenliyoruz. Toplamda 30 bin kitap dağıtımı yapacağız. Dereceye giren ilk 3 öğrencimize tablet ve bilgisayar hediyemiz olacak. Ayrıca ilk 100´e giren öğrencilerimize yönelik ilerleyen tarihte Çanakkale, Ankara ve İstanbul´u kapsayan gezi programı düzenleyeceğiz? dedi.

Vali Ayhan ise gençlerin gönül dünyalarını imar etme adına bu güzel çalışmaya imza atan Sivas Belediyesi ve Başkan Hilmi Bilgin´e bu tür çalışmalarda her daim yanında olduklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından Başkan Bilgin, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´u görüntülü konuşma yöntemiyle arayarak Fermude Cangül ile buluşturdu. Konuşmada Bakan Selçuk, Fermude Teyzenin halini hatırını sordu.

Fermude Teyze ise ?İyiyim ciğerim; sen nasılsın. İyi misin? diyerek karşılık verdi. Bakan Selçuk ve Fermude teyzenin arasında geçen görüntülü telefon görüşmesi renkli görüntülere sahne oldu.

Programda Fermude teyzeye Vali Ayhan ve Başkan Bilgin tarafından Kur´an-ı Kerim ve Türk Bayrağı hediye edildi. Törene katılan öğrencilere de yine protokol tarafından Safahat kitabı takdim edildi.