GÜNDEM 21.10.2021 07:00:00 0

Güneş Işığını İhmal Etmeyin

Doç. Dr. Ahmet Karadağ, halk arasında kemik erimesi olarak bilinen Osteoporozdan korunmak için güneş ışığından faydalanılması gerektiğini ifade etti.

Fatih TABUR

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ahmet Karadağ, 20 Ekim Osteoporoz (Kemik Erimesi) Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

“Osteoporoz halk arasında kemik erimesi olarak bilinir” diyen Doç. Dr. Karadağ osteoporozun birim alana düşen kemik mineral yoğunluğunun azalması olduğunu belirtti.

Doç. Dr. Karadağ bu hastalığın yaşla ilgili olduğunu ama gençlerde de görülebildiğine dikkat çekti.

“Osteoporoz tanısı konulan insanlar kemik kırıkları açısından riskli insanlardır” diyen Karadağ; “Düşmeye bağlı olarak, travma durumunda ya da kendiliğinden kemik kırıkları oluşabilir. Bunlar yaşam kalitesini düşürüyor, ölüme dahi sebep olabiliyor. O yüzden Osteoporoz tanısı konulan kişilerin muhakkak uzman bir hekime başvurması elzem. Hekimin önereceği diyet değişikliği, egzersiz, spor ve medikal tedavilere uymaları gerekiyor” ifadelerini kullandı.

KADINLARDA MENOPOZ SONRASI DÖNEME DİKKAT

Özellikle kadınlarda menopoz sonrası dönemin önemli olduğuna vurgu yapan Doç. Dr. Karadağ, “Kadınlarda menopoz sonrasında görülme sıklığı artıyor. Erkeklerde de daha az görülmekle birlikte ilerleyen yaşla birlikte eşitleniyor” ifadelerini kullandı.

Kemik sağlamlığının 20 ila 30 yaşları arasında oluştuğunu söyleyen Karadağ, osteoporozdan korunmak için bu dönemlerde güneş ışığından faydalanılmasını istedi. Karadağ; kalsiyum değeri yüksek olan süt, yoğurt gibi besinlerle beslenilmesinin ve düzenli olarak spor yapmanın da büyük önem arz ettiğini sözlerine ekledi.