GÜNDEM 22.01.2021 07:00:00 0

Gurbetçilerden İhtiyaçlılara Destek

Pandemi sürecinde yardım kampanyası başlatan Hollanda Sivaslılar Platformu, süreçten olumsuz etkilenen ihtiyaç sahibi vatandaşların mahalle bakkallarına olan borçlarını ödedi.

Oğuzhan SARZEP

Koronavirüs salgını nedeniyle ihtiyaç sahiplerinin zor günler geçirdiğini ve bazı ailelerin mahalle bakkallarına olan borçlarını ödemekte zorlandıklarını öğrenen Hollanda Sivaslılar Platformu üyeleri bir kampanya başlattı.

Platform tarafından görevlendirilen bir yetkili, Hollanda´daki hayırseverlerden toplanan paralarla maddi durumu yetersiz ailelerin veresiye borçlarının ödediklerini ve bunun yanı sıra 105 aileye koli yardımı, 105 aileye ise 150 TL´lik alış-veriş çeki ulaştırdıklarını söyledi. Görevli; ayrıca iki ailenin sağlık giderlerini karşıladıklarını, beş ailenin kira, doğalgaz borcunu, bir ailenin kömür yakacağını ve işyerleri kapanan 9 esnafın da borçlarını kapattıklarını belirtti.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Hollanda Sivaslılar Platformu Başkanı İbrahim Çitil, ?Daha önce olduğu gibi bu yıl da ihtiyaç sahibi ailelere yardımlarımızı sürdürüyoruz. Engelli arabası başta olmak üzere her yıl benzer yardımlar yapıyoruz. İhtiyaç sahiplerini muhtarlar, sivil toplum örgütleri ve mahalle bakkalları ile görüşerek tespit ettik. Görevlendirdiğimiz bir arkadaşımız, yardım kolilerini Sivas´ın çevre mahallelerindeki ailelere bizzat evlerine götürerek teslim etti? dedi.

Çitil, amaçlarının koronavirüs salgını döneminde ihtiyaç sahiplerine maddi destek vermek ve yardımlaşma geleneğini sürdürmek olduğunu kaydederek, "Sivas´ın çevre mahallelerindeki 4 bakkala ait veresiye defterlerindeki tüm borçları kapattık. Bununla birlikte 105 aileye koli yardımı, 105 aileye 150 TL´lik alış-veriş çeki verdik, bir ailemizin kömür ihtiyacını giderdik. Yedi ailemizin elektrik ve doğal gaz borçlarını ödedik. Üç ailemizin 5 aylık kirasını yatırdık. Sınava hazırlanan öğrencilerimize kırtasiye yardımı yaptık. Gündelik lokanta, çay ocakları ve inşaat işlerinde çalışıp, işsiz kalan 35 kişiye de maddi destek verdik. Başıboş sokak hayvanlarını da unutmadık, onlara da yiyecek alarak katkıda bulunduk. Hayırseverlerimizden ve emeği geçenlerden, katkıda bulunan herkesten Allah razı olsun? dedi.