GÜNDEM 4.09.2019 07:00:00 0

Gururla Yaşıyoruz

4 Eylül Sivas Kongresi´nin 100. yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımlayan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mustafa Eken, ?Sivas Kongresi kararlarıyla, Türk Ulusu´nun, kendisiyle ilgili kararları, ancak kendisinin verebileceğinin altı bir kez daha çizilm

Oğuzhan SARZEP

Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mustafa Eken, 4 Eylül Sivas Kongresi´nin 100. yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

Sivas Kongresi´nin Türkiye Cumhuriyeti tarihinde önemli bir dönüm noktası olduğuna vurgu yapan Başkan Eken, ?Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı 4 Eylül Sivas Kongresi; ulusal bağımsızlık mücadelemizin de en önemli kilometre taşlarından biri olmuştur. Sivas Kongresi kararlarıyla, Türk Ulusu´nun, kendisiyle ilgili kararları, ancak kendisinin verebileceğinin altı bir kez daha çizilmiştir. Sivas Kongresi´nin 100. yıl dönümünü gururla yaşıyoruz? dedi.

?19 Mayıs 1919´da başlayan ve 7 gün süren Sivas Kongresi ardından da 23 Nisan 1920´de açılan TBMM´nin bir anlamda provası yapılmıştır? ifadelerini kullanan Başkan Eken, ?Türk Ulusu, Sivas´ta dayanışma içerisinde kendine yeniden güven duymayı öğrenmiştir. Aynı amaç doğrultusunda birbirine sımsıkı sarılarak, başarabilme inancını tazelemiştir.Bu Kongre´de, Mustafa Kemal´in "Ya İstiklal, Ya Ölüm" anlayışı kayıtsız şartsız benimsenmiş; millet iradesine dayalı bağımsız, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti´nin temelleri atılmıştır. Sivas Kongresi kararlarıyla, Türk Ulusu´nun, kendisiyle ilgili kararları, ancak kendisinin verebileceğinin altı bir kez daha çizilmiştir. Bu kararlar ile ayrıca, vatanın bölünmez bir bütün olduğu, milli iradenin hakim kılınacağı, manda ve himayenin kabul olunamayacağı tüm dünyaya ilan edilmiştir. Kongrenin 100. Yılını kutluyor, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kongre heyetini ve ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyoruz? ifadelerini kullandı.