GÜNDEM 3.05.2018 06:00:00 0

Hayvancılığa ?IPARD II? dopingi

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme İl Koordinatörü Muhammed Ali Genç, ?IPARD II ile birlikte 11 adet büyükbaş süt üretim tesisinde 516 büyükbaş hayvan kapasitesi, 1 adet küçükbaş süt üretim tesisinde 249 küçükbaş hayvan kapasitesi, besi projelerinde i

Fatih TABUR

2020 yılına kadar uygulanacak olan IPARD II Programı kapsamında Sivas´ta yürütülen çalışmalara ilişkin bilgiler veren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme İl Koordinatörü Muhammed Ali Genç, hayvancılığı geliştirmek  adına önemli adımlar attıklarını söyledi.

AHIRLAR, AVRUPA BİRLİĞİ STANDARDINDA

Sivas´ta IPARD I Programı doğrultusunda hayata geçirilen hayvancılık projelerinin  detaylarına ilişkin bilgi vererek sözlerine başlayan Genç, ?IPARD I Programı kapsamında 87 tane büyükbaş süt üreten proje bitirilmiş oldu. Bu projelerle birlikte 6 bin 436 başlık anaç hayvan kapasitesine ulaşan ahır yapımı oldu. Bunlar normal Türkiye standartlarında ahırlar değil. Hepsi Avrupa Birliği´nin (AB) en üst standartlarına sahip ahırlar. Bu 6 bin 436 başlık anaç hayvan kapasitesi, yaklaşık 2 buçuk katı kadarlık hayvan büyüklüğüne sahip işletme anlamına geliyor. 17 bin baş civarında bir hayvan büyüklüğü  AB standartlarında bitirmiş olduğumuz işletmelerde barındırılabilecek durumda. Şu an 6 bin 400 hayvan kapasitesine sahip işletmemizde 4 bin 147 adet süt veren ineğimiz bulunuyor. 1 tane küçükbaş süt üretim çiftliğimiz yapıldı, tam kapasite çalışıyor. Büyükbaş besi projelerimizde 2 bin 910 başlık bir yatırım kapasitemiz var. Şükürler oldun burada kapasiteyi aşan bir şekilde hayvancılık faaliyetlerine devam ediyoruz. Küçükbaş besi projesinde de yine 2 tane projemiz var. 400 başlık ve burada da kapasitemizin üzerinde çalışma yapıyoruz? dedi.

PROJELER, YIL İÇERİSİNDE HAYATA GEÇECEK

IPARD II Programı kapsamında alınan projeler sonucu hayata geçirilecek olan hayvancılık  işletmelerine ilişkin de bilgi veren İl Koordinatörü Genç, ?IPARD II ile birlikte 11 adet büyükbaş süt üretim tesisinde 516 büyükbaş hayvan kapasitesi, 1 adet küçükbaş süt üretim tesisinde 249 küçükbaş hayvan kapasitesi, besi projelerinde ise bin 294 kapasiteli büyükbaş besi projesi, 248 başlık da küçükbaş besi projesini inşallah bu yılın ortalarında bitirip hayata geçirmiş olacağız? açıklamasında bulundu.

?BİRÇOK ALANA YATIRIM YAPACAĞIZ?

IPARD II Programı çerçevesinde yatırımların süreceğini dile getiren Genç, ?İnşallah bu anlamda büyükbaş-küçükbaş besinin yanında süt işleme fabrikalarının kurulması,  kırmızı et işleme fabrikalarının, kesimhanelerinin kurulması gibi birçok alana yatırım yapacağız? ifadesini kullandı.