GÜNDEM 4.03.2021 07:05:00 0

Hedefimiz Mavi Renk

Vali Salih Ayhan; “Sivas maviye en yakın il. Vaka sayımız yüz binde 29. Bu 20’nin altına düştüğü anda otomatik olarak mavi oluyor. İnşallah mavi renge dönüşmek de en büyük hedefimiz” dedi.

Fatih TABUR

Vali Salih Ayhan; ilimizde koronavirüs salgınına karşı yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Türkiye'nin Risk Haritası’nda Sivas’ın “orta risk” anlamına gelen sarı renge boyandığını ifade eden Vali Ayhan; hedeflerinin mavi renk ile belirtilen “düşük riskli” iller arasında yer almak olduğunu belirtti.

“BU SORUMLULUK HEPİMİZİN”

Vali Ayhan; “Sivas maviye en yakın il. Vaka sayımız yüz binde 29. Bu 20’nin altına düştüğü anda otomatik olarak mavi oluyor. İnşallah mavi renge dönüşmek de en büyük hedefimiz.  Aşılama bu noktada çok önemli. Aşıma 80 bini geçti. Aşının olması, rakamların düşük olması asla bizi rehavete kaptırmamalı. Her vatandaşımız 15 günde bir il olarak nerede olduğumuzu görecek; güzelse keyfini çıkaracak tedbirine devam edecek ama sıkıntıysa dertlenecek. Bu sorumluluk hepimizin” dedi.

SİVAS İSTASYON CADDESİ’NDEN İBARET DEĞİL

Sivas’ın etrafındaki çok sayıda ilin “çok yüksek renkli iller” kategorisinde olduğunun altını çizen Vali Ayhan, “Bu da bizlere daha fazla teyakkuzda olmayı, iller arası ilişkilerimizi dikkate almamız gerektiğini göstermektedir. Biz meseleye sadece il merkezi olarak çalışmıyoruz. Bu çok önemli. Sivas İstasyon Caddesi’nden ibaret değil.  Hep bunu söylüyorum. İlçe bazında da renklendirmeyi yaptık. Koyulhisar ve Altınyayla ilçemiz çok yüksek riskli ilçelerimiz. Bu ilçelere özel uygulamalarımız var; tedbirlerimiz var. Altınyayla’da yurt dışından gelen bir vatandaşımızdan kaynaklandı bu vakalar. Şu an Altınyayla’da 18 vaka var toplamda. Çok değil aslında. Nüfus az olduğu için oransal olarak fazla. 18 vaka var ve 1 kişiden kaynaklandı. Koyulhisar’da cenaze nedeniyle gelen bir aileden kaynaklanan bir durum var” ifadelerini kullandı.

İL MERKEZİ SARI RENKTE

Vali Ayhan; konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Ulaş, Hafik, Zara, İmranlı, Divriği, Gemerek ilçelerimizde hiç vaka yoktur. Hamd olsun. Şarkışla’da turuncu. Burada ciddi bir baskılama oldu. Bizim nüfus yoğunluğumuz il merkezinde. İl merkezi toplam nüfusun yüzde 55’ini kapsıyor. İl merkezi sarı renkte.”

ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ İÇİN DİKKATLİ OLALIM

Yurt dışından Sivas’a gelen vatandaşlara uyarılarda bulunan  Vali Ayhan, “Yurt dışından gelen vatandaşlarımızın 10 gün boyunca evden çıkmamalarını istiyoruz. Bu konuda kararlar da aldık. Gurbetten gelenler kendi durumlarını görsünler. Bu bir vebal.  Çocuklarımızın geleceği için esnaflarımız için dikkatli olalım. Bu süreçte rehavete kapılmadan, tedbirleri artıracağız. Bizler de denetimlerimizi artıracağız. Cezai müeyyide konusunda çok toloreli davrandık. Kamuoyunda herkes de tavrımızı biliyor. Çok net söylüyorum ‘Bize illa ceza yazmalısın’ diyene mecbur yazdık. Toplam 7 bin 200 kişiye ceza yazılmış. Bunun paraya dönüşme oranı da 2 milyon 500 bin lira civarında. 1 yıllık” açıklamasında bulundu.

CEZAİ MÜEYYİDELER KONUSUNDA CÖMERT DAVRANACAĞIZ

Sivaslıların genel olarak kurallara uyduğunu belirten Vali Ayhan, “Vatandaşlarımız söylemlerimize kulak verdi. İkazlarımızı dikkatle dinledi. Esnaflarımız sabırla davrandı. Bunun sürdürülebilir olması için esnaflarımızın daha dikkatli olması gerekiyor.  Bundan sonraki süreçte cezai müeyyideler konusunda biraz cömert davranacağız. Niçin? Kurallara uyan esnaflarımızın hakkını korumak için. Birisi mütevazilik yapıyor, kanaatkar davranıyor, kurallara uyuyor. Nedir; kafeler, restoranlar yüzde 50 kapasite ile çalışacak. ‘Fazla müşteri alayım, biraz fazla kazanayım’ diyor. Diğeri de kurallara uyuyor. Kimse ‘Biraz fazla kazanacağım’ diye maymun iştahlılık yapmamalı, kurallara uymalı. Birbirimizin hakkına riayet ederek sürece yol aldırmamız lazım” şeklinde konuştu.

SON 1 HAFTADIR KORONAVİRÜSTEN OLAN VATANDAŞIMIZ YOKTUR

Vali Ayhan; “Şu ana kadar 230 bin test yapmışız. Yaklaşık olarak 54 bin kişinin testi pozitif çıkmış. Bunun 53 bini iyileşmiş. Şu an evde izlediğimiz 220, hastanede yatan vatandaşımız da 53 kişi. Entübe 3 kişi var. Son 1 haftadır koronavirüsten olan vatandaşımız yoktur. Rakamlar yüz güldürücü. İnşallah tedbirleri sürdürdüğümüz sürece bu süreçten hayırlısıyla çıkacağımızı düşünüyorum.  Kurallara uyalım, maskemize, mesafemize hassasiyet gösterelim” diyerek konuşmasını sonlandırdı.