GÜNDEM 12.10.2020 07:00:00 0

Herkes İçin Ruh Sağlığı

Dünya Ruh Sağlığı Günü nedeniyle açıklamalarda bulunan Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Eren Ezgi Gevher, ?Birilerinin yoksul olduğu için veya uzak bir yerde yaşadığı için ruh sağlığı hizmetlerine ulaşamaması 21. yüzyılda büyük bir ayıptır. Her fırsatt

Fatih TABUR

Numune Hastanesi bünyesinde görev yapan Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Eren Ezgi Gevher, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü münasebetiyle açıklamalarda bulundu.

Dünya Ruh Sağlığı Günü´nün ruhsal hastalıklar ile ilgili farkındalığın artması, ruh sağlığı hizmetlerinin desteklenmesi ve bu alanda yapılan çalışmaların arttırılması amacı ile kutlandığını belirten Gevher, ?Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, işgücü kaybının en önemli nedeni ruhsal hastalıklardır.  Ruhsal hastalıklar yaklaşık olarak dünya genelinde 450 milyon insanı etkilemektedir. Yine yılda yaklaşık 800 bin kişi intihar sonucu ölmektedir. Bu sayı savaşlar ve doğal felaketleri de kapsayan bütün ölüm nedenleri arasında ikinci sıradadır. İntihar teşebbüsünde bulunanların sayısı ise çok daha fazladır. Tahminlerimiz şu yöndedir ki kısa sürede intihar en önemli ölüm nedeni olmaya yakındır. Ayrıca 2010 ile 2030 yılları arasında ruhsal hastalıkların maliyetinin 16 trilyon dolar olacağı tahmin edilmektedir. Kısacası küresel bir ruh sağlığı krizi ile karşı karşıyayız. Tüm bu sorunların yüzde 80´i düşük ve orta gelirli ülkelerde görülmektedir. Fakat buna karşılık bu ülkelerdeki ruh sağlığı hizmetleri oldukça yetersizdir. Özellikle Covid-19 ile birlikte daha görülür hale gelen eşitsizliklerin giderilmesi konusunda toplumsal bir bilinç geliştirilmesinin önünü açacak  bazı çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu nedenle bu senenin Ruh Sağlığı Günü, ruh sağlığı hizmetlerine erişim ve ruh sağlığı hizmetlerinin toplumcu yönünün vurgusunu içermektedir. Birilerinin yoksul olduğu için veya uzak bir yerde yaşadığı için ruh sağlığı hizmetlerine ulaşamaması 21. yüzyılda büyük bir ayıptır. Her fırsatta bilimsel ve teknolojik atılımlar gösteren bu çağda ?herkes için ruh sağlığı´ sloganı bir temenni değil, acil bir ihtiyaçtır. Herkesin ruh sağlığı hizmetlerine ulaşacağı , sağlıklı günlerin özlemi ve umudu ile hizmet veren ruh sağlığı çalışanları adına halkımızın Dünya Ruh Sağlığı Gününü en içten dileklerim ile kutlarım? dedi.