HIZLI TREN SEFERLERİ 2019 YILINDA BAŞLAYACAK
Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği Meclis toplantısında ilimizdeki yatırımlarla ilgili bilgiler veren Vali Davut Gül, hızlı tren seferlerinin 2019 yılında başlayacağını belirtti. Gül, “İlimizi ziyaret eden Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarımız ve TCDD Genel Müdürümüz de takvimle ilgili bir sıkıntı olmadığını, gelecek yıl Ramazan ayı içerisinde hızlı tren seferlerin başlayacağını söylediler” dedi.
Tarih: 28.5.2018 07:00:00

HAYRULLAH AĞKAŞ

Vali Davut Gül, Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği (KHGB) Birlik Meclisi Mayıs dönemi olağan toplantısına katıldı. Sivas İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi Toplantı Salonu´nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Vali Gül, ilimize yapılan yatırımlar hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Hızlı trenin ilimize gelişi ile ilgili açıklamalarda bulunan Gül, "Sayın Cumhurbaşkanımız ilimize geldiğinde ‘2019 yılında hızlı tren Sivas´a gelsin´ dedi. Cumhurbaşkanımızın bu sözünü müteahhidinden kontrolüne kadar bütün kamu kurum ve kuruluşları bir talimat olarak aldı ve inşallah 2019 yılı içerisinde hızlı tren seferleri başlayacak. İlimizi ziyaret eden Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarımız ve TCDD Genel Müdürümüz de takvimle ilgili bir sıkıntı olmadığını, gelecek yıl Ramazan ayı içerisinde seferlerin başlayacağını söylediler" diye konuştu.

Hızlı trenin ilimize katkılarından da bahseden Gül, "Hızlı tren sadece Sivas´a gelmiyor. İlk etapta Yıldızeli ilçemiz, daha sonra ise Hafik, Zara, İmranlı´da hızlı trenden faydalanacak. Malatya-Sivas proje ihalesi yapıldı. Bu bölgeye de hızlı tren geldiğinde Ulaş, Kangal hızlı trene kavuşmuş, Divriği, Altınyayla ilimize daha da yaklaşmış olacak. Bu Sivas açısından önemli bir yatırım. Çünkü ilimize daha çok ziyaretçi gelecek, üniversitelerimize daha çok akademisyen başvuracak, Sivas daha yaşanabilir bir şehir olacak´´ dedi.

İkinci Üniversite Sivas´ın Miladı Olacak Bir Yatırım

İkinci üniversitenin Sivas´ın miladı olacak önemli bir yatırım olduğunu ifade eden Gül, ülke genelinde açılan pek çok üniversitenin mevcut üniversitelerin bölünerek kurulduğunu, ilimizde ise tamamen bağımsız bir yerleşkede yeni bir Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kurulacağına dikkati çekti.

Demirağ OSB´de Doğrudan Veya Dolaylı 40 Bin Kişi İstihdam Edilecek

İkinci Organize Sanayi Bölgesi´nin 1997 yılında kurulma kararı alındığını hatırlatan Gül, şimdiye kadar kurulamamasının mülkiyetle ilgili ciddi sıkıntılardan kaynaklandığını söyledi. Arazideki birçok mülkiyet sahibinin hayatta olmadığını ifade eden Gül, ´´Burada başka illerde uygulanmayan yöntemler uygulandı. Bakanlar Kurulumuz acele kamulaştırma kararı çıkararak mülkiyet meseleleri çözülmeden mahkeme kararına göre fiilen altyapıya başlayacak duruma geldik. Projede bölgenin her parseline demiryolu hattı uygulandı. Bu Türkiye´de ilk oldu. Bizim yatırımcıyı daha çok çekebilmemiz için başkasında olmayan bir özelliğimizin olması lazımdı. Demiryolu hattı da bu açıdan çok önemli. Diğer yandan bölgenin alt yapı ihalesi Ankara´da yapılmayarak ilimizde gerçekleştirilmesine karar kılındı. Böylece ihale sürecini de kısaltmış olduk. 7 Haziranda ihalemizi gerçekleştireceğiz. İhaleye firmaların çok büyük ilgisi var. Yaklaşık 150 milyon liralık bir ihale ile altyapımızı gerçekleştirmiş olacağız. Bu bölge yatırımcılara tahsis edildiğinde doğrudan ya da dolaylı 40 bin kişi istihdam edilecek´´ dedi.

Et ve Süt Kurumu İlk Etapta 500 Hayvanın Kesimini Gerçekleştirdi

Türkiye´nin en modern et ve süt kurumlarından birinin ilimize kazandırıldığını vurgulayan Gül, tesisin faal şekilde çalıştığına dikkat çekerek, ´´İl Özel İdaresi´nin ilimize kazandırdığı, Et ve Süt Kurumu´na tahsis ettiği bir tesisimiz var. Kesimlere de başlandı. İlk etapta 500 hayvanın kesimi gerçekleştirildi. Et ve Süt Kurumu ilimizde sözleşmeli besicilik yaptıracak. Köyde besicilik yapan adama hayvanı ve ihtiyaçlarını gidermesi için yemini verecek ve besili hayvanı satın alacak. Dolayısıyla köyde yaşayan vatandaşlarımızın yaşadıkları yerde kendi geçimlerini temin edebilecekleri bir sistem olacak.´´ diye konuştu.

Sivas´ta Sağlık Hizmetleri Daha Kaliteli, Daha Hızlı ve Daha Etkin Verilecek

İlimizdeki sağlık hizmetleri hakkında da bilgi veren Gül, ´´Mevcut Numune Hastanemiz 700 yataklı. Eski hastane standartları ile değerlendirdiğimizde aslında bu 700 değil, 1500 yataklı bir hastane. Eski hastanelere gittiğinizde her odada 4-6-8 kişi kaldığını görüyorsunuz. Yeni hastanede odalar bir ya da iki kişilik. Buradaki sıkıntımız ulaşım ile ilgili. Bunu da 2 şekilde çözüyoruz. Birincisi Ankara-Erzincan yolunun geçtiği o kavşağa karayolları alt geçit yapacak. İkincisi ise ÇEDAŞ´ı başka bir alana taşıyacağız. Böylece otopark sorununu da çözmüş olacağız. Üçüncüsü de yanına ilave 250 yataklı bir üçüncü blok, 195 yataklı bir geriatri servisi dediğimiz yaşlılara özel hizmet verecek bir hastane yapılacak. Böylece 445 ilave yatağımız olacak. Diğer yandan 900 yataklı üniversite hastanemiz yeniden yapılacak. Böylece Sivas´ta sağlık hizmetleri daha kaliteli, daha hızlı ve daha etkin verilecek´´ ifadelerini kullandı.

Havaalanı-Sıcak Çermik-Yıldız Dağı Yolunun Yapımına Başlanacak

Havaalanı-Sıcak Çermik, havaalanı-Yıldız Dağı yollarının proje ihalesinin yapıldığını hatırlatan Gül, bu yıl içerisinde çalışmalara başlanacağını ve ilk kazmanın vurulacağını söyledi. Diğer yandan kuzey çevre yolunun projesinin de bitmek üzere olduğunu ifade eden Gül, proje çalışmalarının ardından yolun ihalesinin gerçekleştirilerek yapımına başlanacağını ifade etti.

Eğitimde Bütçemiz 16 Kat Arttı

Eğitimde 520 milyon liralık yatırım bütçesinin olduğunu dile getiren Gül, ´´İki sene önce bizim yatırım bütçemiz 33 milyon lira idi. Bu rakamın 16-17 kat daha fazlası yatırım yapıyoruz. Bu bir tesadüf değil. Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz´ın destekleri ile bu aşamaya gelindi. 10 tane kapalı spor salonu, 70 tane halı saha yapıyoruz. Doğal kaynaklar ve güneş enerjisi ile ilgili Türkiye´de 10 tane okul yapılıyor. Enerji Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlığımız protokol imzaladı bu okullardan bir tanesi de Sivas´ta yapılıyor. Bu okulun değeri 35 milyon lira. Eğitimle ilgili öğrenci varsa, fiziki ihtiyaç varsa mutlaka okul yapabilecek, onarım gerçekleştirebilecek durumdayız. İki yıl önceki eğitim bütçesini bu sene onarıma harcıyoruz.´´ İfadelerini kullandı.

Millet Bahçeleri Projesi İlimizde Hayata Geçecek

Sayın Cumhurbaşkanımızın bazı projelerini basın yayın organlarında paylaştığını ifade eden Gül, açıkladığı projelerden birinin de ilimizde yapımına başlanan Şehir Parkı Projesi ile benzerlik gösteren Millet Bahçeleri Projesi olduğunu ifade etti. Eski Numune Hastanesi alanına 170 bin metrekarelik bir şehir parkı projesi ile eski stadyum alanına yeşil alan kazandıracaklarını ifade eden Gül, Cumhurbaşkanımızın talimatı ile şehirde soluk alacak mekânların oluşturulacağını söyledi.

Diğer yandan Tarihi Aygır Depoları ile ilgili ödeneğin geldiğini hatırlatan Gül, bölgede yaklaşık 50 milyon liraya mal olacak bir restorasyon çalışması gerçekleştirileceğini vurguladı. Tarihi tescilli binaların gün yüzüne çıkarılarak vatandaşların kullanımına sunulacağını belirten Gül, bölgede her yaştan vatandaşımızın faydalanabileceği sosyal ve sportif alanların oluşturulacağını dile getirdi.

Kırsal Altyapı da Her Yıl Bir Önceki Yıldan Daha Fazla İş Yapılıyor

Kırsal alt yapı hakkında da bilgi aktaran Gül, geçen yıl 1 milyon 700 bin metrekare parke taşı verildiğini söyledi. Bu yıl 2 milyon metre kare parke taşı verileceğini belirten Gül, her sene bir önceki seneden daha fazla parke taşı verildiğine dikkati çekti. Alt temeli yapılan köylerin üstünün asfaltını yapacaklarını dile getiren Gül, asfaltı bozulan yolların da onarımının gerçekleştirileceğini ifade etti.

Su ihtiyacı olan köylerde sayaç takılı ise alternatif su kaynaklarını köye getireceklerini belirten Gül, bazı köylerde GSM Operatörlerinin hizmet veremediğini ancak bu köylere verici yapılacağını, bunun da ihalesinin gerçekleştirildiğini söyledi. Sivas´ın her köşesinde telefonların çekeceğini dile getiren Gül, ÇEDAŞ´ın da 3 yıl içerisinde köylerde tüm alt yapıyı yenileyeceğini vurguladı. KÖY-DES´de ödeneğin geçen yıl 40 milyon iken bu yıl 66 milyona yükseldiğini hatırlatan Gül, her geçen sene bütçenin daha da arttığına dikkati çekti.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Vakalar Yüzde 80 Azaldı
Vakalar Yüzde 80 Azaldı
2021 yılının ilk Sivas Merkez Köy Muhtarları ve Sivas Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği Meclis Toplantısı, Vali Salih Ayhan başkanlığında yapıldı. İl İdare ve Denetim Müdürlüğü tarafından koordine edilen toplantıda konuşan Vali Salih Ayhan; Sivas´ta koronavirüs vakalarının yüzde 80 oranında azaldığını açıkladı.
Merkeze Bağlı Kapalı Köy Yolu Kalmadı--Video
Merkeze Bağlı Kapalı Köy Yolu Kalmadı--Video
Sivas´ta geçtiğimiz günlerde etkili olan kar yağışı nedeniyle kapanan merkeze bağlı köy ve mezra yolları tamamen ulaşıma açıldı.
jandarmadan Kaçamadılar--Video
jandarmadan Kaçamadılar--Video
Sivas´ta birçok köyde evden hırsızlık yaptığı belirlenen şahıslar yakalanarak adliyeye sevk edildi
Çetindağ´ın Talepleri Erdoğan´a İletildi
Çetindağ´ın Talepleri Erdoğan´a İletildi
Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu´ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Aksu, il kongresine katılmak üzere 13 Ocak´ta Sivas´a gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz´ün Ziraat Odası´nı da ziyaret ettiğini anımsatarak “Kıymetli Başkanımız Hacı Çetindağ´ın hükümetimizden isteklerini değerli Başkan Yardımcımız, Merkez Yürütme Kurulu toplantısı öncesi Sayın Cumhurbaşkanımıza iletti” dedi.
Esnafın Finansal  Gücü Olacağız
Esnafın Finansal Gücü Olacağız
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Hakan Demirgil 2015´te öncülük ettiği ve 152 esnafı dükkan sahibi yaptığı Oto Sanayi Sitesi esnafını ziyaret ederek destek istedi. Sitede esnafla örnek bir dayanışma sergilediklerini ifade eden Başkan Hakan Demirgil, “Esnafımızın finansal gücü olacağız” dedi.
Hızal´dan Gazetemize Ziyaret
Hızal´dan Gazetemize Ziyaret
Sivas Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Mustafa Hızal; yönetim kurulu üyeleriyle birlikte gazetemize nezaket ziyaretinde bulundu.
Beklentileri Karşılayacağız
Beklentileri Karşılayacağız
TÜRASAŞ Sivas Bölge Müdürlüğünü ziyaret eden TÜRASAŞ Genel Müdürü Mustafa Metin Yazar “TÜRASAŞ olarak yeniden bir yapılanma içerisindeyiz. Uzmanlaşmış şirketler olarak sektörde yerimizi alacağız. Buradaki en önemli yapı taşlarından bir tanesi de Sivas olacak elbette ki. Bu noktada beklentileri karşılayacağız diye umut ediyorum” dedi.
Tek Gayemiz Esnafa Hizmet
Tek Gayemiz Esnafa Hizmet
Sivas Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Mesut Dursun; Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Uğur Bulut´u ziyaret etti. Ziyarette konuşan Dursun, “Esnaf ve sanatkarlarımıza hizmet için oda başkanlarım ve esnaf arkadaşlarımızla birlikte kutlu bir yola çıktık. Amacımız, hedefimiz ve tek gayemiz esnafımıza hizmet etmek” dedi.
Kaya, Büyük Başarı Elde Etti
Kaya, Büyük Başarı Elde Etti
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğretim üyesi Doç. Dr. Savaş Kaya öncülüğünde kurulan Kaya Araştırma Grubu 2020´de üniversiteyi temsil eden toplam 79 makale ve 4 kitap projesine imza atarak önemli bir başarı elde etti.
Hizmet Etmeye Devam Edeceğiz
Hizmet Etmeye Devam Edeceğiz
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen kongrede güven tazeleyen AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu´ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Başkan Bilgin, “2002 yılından bugüne AK Parti belediyeciliğini tüm ülkemize ve Sivas´a yayarak şehirlerin gelişimine katkı sunmaya, hemşehrilerimize hizmet etmeye devam ettik, edeceğiz” dedi.
Korkutname´ye Büyük İlgi
Korkutname´ye Büyük İlgi
Cumhurbaşkanlığının himayesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın ön sözünü yazdığı ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Gemerek Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Kenan Çarboğa tarafından hazırlanan “Korkutname” adlı kitap Azerbaycan´da da büyük yankı uyandırdı.
Gurbetçilerden  İhtiyaçlılara Destek
Gurbetçilerden İhtiyaçlılara Destek
Pandemi sürecinde yardım kampanyası başlatan Hollanda Sivaslılar Platformu, süreçten olumsuz etkilenen ihtiyaç sahibi vatandaşların mahalle bakkallarına olan borçlarını ödedi.
Fermude Teyze Bakan´la Görüştü
Fermude Teyze Bakan´la Görüştü
Geçtiğimiz günlerde ilerlemiş yaşına rağmen İstiklal Marşı törenine katılarak ülke gündemine oturan Fermuda Cangül, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile telefonda görüntülü konuşma gerçekleştirdi.
Meslek Liselerimiz Fabrika Gibi Çalıştı
Meslek Liselerimiz Fabrika Gibi Çalıştı
Sivas Necip Fazıl Kısakürek Mesleki Teknik Anadolu Lisesi´nde “Tarza Giden Tasarımlar” atölyesinin açılışı gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Vali Salih Ayhan, “Meslek liselerimiz siperlik, maske ve tulum üretiminde olağanüstü bir çalışma gösterdiler. Adeta fabrika gibi çalışan meslek liselerimiz, üretim yaparak halkımızın ihtiyaçlarını giderdiler” dedi.
İftirayla Odamızı  Yıpratamazsınız--Video
İftirayla Odamızı Yıpratamazsınız--Video
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken; basın mensuplarıyla bir araya geldi. 2014´ten 2020 yılına kadar STSO binasının altında bulunan ve odaya ait olan düğün salonunu işleten iş adamı Halil İbrahim Budaklı´nın geçtiğimiz günlerde ortaya attığı iddiaları tek tek yanıtlayan Başkan Eken; “Kusura bakmasınlar kimin planı varsa, kimin projesi ise bizi böyle yıpratamazlar. Bunu söyleyeyim. Böyle yıpratma olmaz. İftira ile yıpratma olmaz. Kimse odanın adını kullanmasın” dedi.
Polisten Kaçamadılar
Polisten Kaçamadılar
Sivas´ta bir apartman dairesinde kumar oynayan 10 şahıs polis ekiplerinden kaçamadı. Şahıslara kurallara uymamaktan 23 Bin 179 TL para cezası kesildi.
Usulsüz Av Yapan 9 Avcıya 15 Bin TL Ceza
Usulsüz Av Yapan 9 Avcıya 15 Bin TL Ceza
Sivas´ta ekiplerin kontrolleri sırasında usulsüz avlandığı tespit edilen 9 avcıya 15 bin TL cezai işlem uygulandı, 2 adet tüfeğe el konuldu.
Hukukçudan Kritik Uyarı
Hukukçudan Kritik Uyarı
Avukat Kürşat Hardal, hasar danışmalık şirketlerinin yaşanan iş ve trafik kazaları sonrası birçok vatandaşı mağdur ettiğini belirterek kazazedelere yapmaları gerekenler konusunda tavsiyelerde bulundu.
Türkiye´nin En Soğuk Noktası
Türkiye´nin En Soğuk Noktası
Dün Türkiye´nin en soğuk noktası eksi 28 dereceyle Sivas´ın İmranlı ilçesi oldu.
Bu Ameliyat Yüzde İz Bırakmıyor
Bu Ameliyat Yüzde İz Bırakmıyor
Plastik ve Rekonstrüktif Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Umut Zereyak, çene ucu estetiği ameliyatı hakkında bilgiler verip, ağız ve çenede oluşan şişliğin ameliyattan 1 hafta sonra gdüzeldiğini ve yüzde herhangi bir yara izi kalmadığını belirtti.
Hayat Dondu
Hayat Dondu
Sivas´ta hızla düşen hava sıcaklığı hayatı olumsuz yönde etkiledi. Termometreler eksi 20´yi gösterdi, hayat adeta dondu.
Kızağı Arabanın Arkasına Bağladı
Kızağı Arabanın Arkasına Bağladı
Sivas´ın Koyulhisar ilçesinde yaşayan Serkan Alkan, otomobilin arkasına bağladıkları kızak ile karda kaymanın keyfini çıkardı.
Sürücülere Uyarı
Sürücülere Uyarı
Sivas Emniyet Müdürlüğü, sürücüleri sosyal medya üzerinden buzlanmaya karşı uyardı.
Tasarım ve Beceri  Merkezi 1. Oldu
Tasarım ve Beceri Merkezi 1. Oldu
Sivas Tasarım ve Beceri Merkezi, Rusya, Hindistan, Çin, Japonya gibi birçok gelişmiş ülkeden bin 849 takımın katıldığı Algoritma ve Kodlama Yarışmasında tüm rakiplerini geçerek birinci oldu.
Organik Arıcılıkta Marka Olacağız
Organik Arıcılıkta Marka Olacağız
Birinci Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren bal firmalarını ziyaret eden Vali Salih Ayhan; “Tozanlı Vadisi´nde başlatılan çalışmalar ile organik arıcılıkta Sivas marka olacaktır. Şehrimiz arıcılık işletme sayısı bakımından Türkiye´de 2., bal üretiminde de 4. sırada yer almaktadır. Ayrıca ilimiz, çiçek balında da ülkemizde 1. sırada bulunmaktadır” dedi.
 MYO Öğrencilerine  Çevrim İçi Eğitim
MYO Öğrencilerine Çevrim İçi Eğitim
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Sivas İŞKUR İl Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen ortak proje kapsamında üniversite öğrencilerine eğitim verildi.
Kul´dan ASPİLSAN  Enerjiye Ziyaret
Kul´dan ASPİLSAN Enerjiye Ziyaret
Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, üniversite sanayi iş birliği kurmak amacıyla Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ASPİLSAN firmasını ziyaret etti.
AK Parti´de Yürütme  Kurulu Oluşturuldu
AK Parti´de Yürütme Kurulu Oluşturuldu
Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen kongrede güven tazeleyen AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu, kongre sonrası ilk yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi. İl Yürütme Kurulu´nun oluşturulduğu toplantıya ilişkin konuşan Aksu, “2023´te yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde Genel Başkanımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ı tekrar iktidara taşıyacak kadrolarımızı oluşturduk” dedi.
İş Kazalarına  25 Kurban!
İş Kazalarına 25 Kurban!
Sivas´ta yeterince alınmayan önlemler nedeniyle meydana gelen iş cinayetleri her geçen yıl artarak devam ediyor. İşçi Sağlığı ve İşçi Güvenliği Meclisi´nin verilerinden derlenen bilgilere göre ilimizde 2020 yılında iş kazaları sonucu 25 kişi hayata veda etti. Son 3 yılda ilimizde iş kazası sonucu ölenlerin ise 71 kişiye ulaştı.
Yollar Bir Bir Açılıyor--Video
Yollar Bir Bir Açılıyor--Video
Sivas´ta aralıklarla devam eden kar yağışının ardından ekipler kapalı olan köy ve mezra yollarını açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
DOLAR
7.3836
EURO
8.9597
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İlim okumaktan garaz, kendi özünü bilmektir…

Yunus Emre
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5