GÜNDEM 26.01.2021 07:00:00 0

Hızlı Tren Turist Sayısını Artıracak

İller ve Destinasyonlar Tanıtım Çalışması toplantısı Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Senato Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Belediyesi Başkan Yardımcısı Kayhan Işık ?Sivas´ta STK´ların iş birliği ile hazırlanan çalışmalar meyvelerini kısa sü

Fatih TABUR

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından illerin turizm potansiyelinin www.goturkey.com üzerinden dünyaya aktarılması için başlatılan ?İller ve Destinasyonlar Tanıtım Çalışması? toplantısı Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Senato Salonunda düzenlendi.

Toplantıda kısa bir sunum ve açılış konuşması yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Teoman Karaca, ?Sivas´ın GoSivasTurkey üzerinden uluslararası arenada tanıtılma imkanı doğdu ve şehrin turizmden gelen payının artacağına inanıyorum. Sivas olarak hazırlıklarımıza aylar öncesinden başlamıştık. Sivas Valiliğimiz himayelerinde yürütülen Sivas´ı Keşfet Projesi de bu platformun altyapısında kullanılabilecek. Hızlı trenin şehrimize gelmesiyle birlikte turizmden ekonomik anlamda büyük beklentimiz var? diye konuştu.

Sivas Belediyesi Başkan Yardımcısı Kayhan Işık ise, ?Sivas´ta STK´ların iş birliği ile hazırlanan çalışmalar meyvelerini kısa sürede verecek inşallah. Kent meydanımız, Divriği Ulu Camimiz, dünyanın hiçbir yerinde eşi benzeri olmayan eserlerimiz var. Sivas Kale Projemiz şehrimize çok büyük bir cazibe alanı yaratacak. Hızlı trenin Sivas´a gelmesiyle istenilen derecede turist çekeceğimize inanıyorum? şeklinde konuştu.

15 Temmuz 2019 tarihinde kurulan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA), İş, Etkinlik ve Turizm Ürün Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Elif Balcı Fisunoğlu ise ?Türkiye´nin iç ve dış turizm pazarında bir marka ve cazibe merkezi haline gelmesi, somut ve somut olmayan doğal, kültürel, biyolojik ve insan ürünü mirasların keşfedilmesi, geliştirilmesi ve tanıtılması, kısa, orta ve uzun vadeli iletişim/pazarlama çalışmalarıyla Türkiye turizm kapasitesi ve turizm yatırımlarının ülke ekonomisindeki payı ve hizmet kalitesinin arttırılması amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Turizmi 12 aya yayarak Sivas´ın öne çıkacak ürün ve özelliklerinin tanıtımını yapacağız. Bakanlığımız tarafından 81 için yürütülen tanıtım faaliyetlerinde her ili önce tek tek ele alacağız. Daha sonra varsa çevre illerle entegreli rotalar oluşturabiliriz. Sivas ne ile ön plana çıkmak istiyorsa bizler buna ?GoSivasTurkey.com? platformumuzda yer vereceğiz" ifadesini kullandı.

Sivas´ın gastronomi anlamında köklü bir geçmişi olduğuna dikkat çeken Gastronomi Turizmi Müdürü Burcu Gezeroğlu ise ?Bu toprakların yüzyıllardan beri gelen çeşitliliğini hikayeler yazarak, parlatarak hep birlikte vitrine koyacağız? dedi.

Program katılımcılardan gelen soruların cevaplanmasıyla sona erdi.