İlçelerde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
Sivas´ın Şarkışla, Ulaş, Gürün, Suşehri ve Zara ilçelerinde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla anma etkinlikleri düzenlendi.
Tarih: 13.7.2017 05:00:00

SİVAS

Şarkışla´da ilk olarak Yıldırım Mahallesi´ndeki şehitlik ziyaret edildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından Kur´an-ı Kerim okundu, dua edildi.
Protokol üyeleri, ilçede bulunan şehit aileleri ve gazileri ziyaret etti, daha sonra Tarihi Büyük Cami´de düzenlenen mevlite iştirak etti.
Etkinliklere, Kaymakam Akif Pektaş, Belediye Başkanı Ahmet Turgay Oğuz, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Mithat Tolunay, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Yusuf Özkan, daire amirleri ve şehit yakınları ile vatandaşlar katıldı.

ULAŞ
Ulaş Kaymakamlığınca 15 Temmuz darbe girişiminde hayatını kaybeden vatandaşlar ve tüm şehitler için Merkez Camisi´nde mevlit okutuldu.
Kaymakam Mahmut Sami Yılmaz, programda yaptığı konuşmada, 15 Temmuz şehitlerini rahmetle, minnetle, şükranla andı.
Mevlit programına, Belediye Başkanı İsrafil Göçgün, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Kıdemli Başçavuş Erkan Özkan, emniyet mensupları, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.
Mevlit öncesi ilçe protokolü, şehit mezarlarını ziyaret ederek dua okudu.

GÜRÜN
Gürün Kaymakamı Fatih Özdemir ve Belediye Başkanı Nami Çiftçi, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla ilçedeki şehit mezarlarını ziyaret ederek, karanfil bıraktı.
15 Temmuz gibi kötü hadiselerin bir daha yaşanmaması temennisinde bulunan Kaymakam Özdemir, şehit ailelerine taziyelerini iletti.
Başkan Çiftçi ise, "Aziz milletimiz, 15 Temmuz darbe girişimine karşı dik duruşuyla bu girişimi püskürtmüş, vatanımızı bölmek, parçalamak isteyenlere karşı tarih boyunca sergilediği duruşu bir kez daha göstermiştir." dedi.
Daha sona Ulu Cami´de 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan güvenlik güçleri ve vatandaşlar için mevlit okutuldu.
 
SUŞEHRİ
AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, Kaymakam Ender Faruk Uzunoğlu, Belediye Başkanı Fazlı Yüksel ve ilçe protokolü üyeleri, ilçe merkezi ve köylerde bulunan şehit mezarlarını ziyaret ederek, dua okudu.
Milletvekili Erdem, yaptığı konuşmada, "O gün birlik günüydü ve o birlik gününde Suşehri halkı hep sokaktaydı. Bizler de Suşehri halkıyla birlikte o gece Suşehri Meydanı´nda bir arada olduk. Belki de Türkiye´de ilk mitingi o gece burada bizler yapmıştık. Çünkü halk akşam saatlerinden itibaren meydanı doldurmuş ve Cumhurbaşkanına ve ülkesine sahip çıkmak için hükümet konağı önünde toplanmıştı. Bizler de halkımızla iç içe olduk. Cenabı Allah, bu millete bir daha 15 Temmuz´lar yaşatmasın." ifadelerini kullandı.
Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu ise, "Vatanımız, bayrağımız ve istiklalimiz için şehadete ermiş tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum." dedi.
Öte yandan Balhatun Camisi´nde mevlit programı düzenlendi, Hükümet Konağı girişine 15 Temmuz´la ilgili anı defteri oluşturuldu.

ZARA
Zara Garnizon Şehitliği´nde düzenlenen etkinlik, Kur´an-ı Kerim tilavetiyle başladı.
Duaların ardından Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü ve Belediye Başkanı Sayıt Ahmet Pala, şehit mezarlarını ziyaret ederek karanfil bıraktı.
Ayrıca Zara Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Zara Merkez Camisi´nde şehitler için mevlit okuttu. (AA)