GÜNDEM 16.10.2021 07:00:00 0

Kadınlar Üretimde Büyük Rol Oynuyor

Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ; 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Erdem TAHILLIOĞLU

Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ; 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Sivas’ta nüfusun önemli bir kısmının tarım ve hayvancılıkla geçimini sağladığını  ifade eden Çetindağ, kadınların tarımsal üretimde önemli bir payının olduğuna dikkat çekti.

Dünya Kadın Çiftçiler Günü fikrinin ilk olarak 1995 yılında Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen 4. Dünya Kadın Konferansı’nda ortaya çıktığını anımsatan Çetindağ, “Kadınların tarımsal üretimde, kaynakların sürdürülebilir kullanımında, gıda üretiminde ve gıda güvenliğinde sahip oldukları önemli konumdan hareketle, Uluslararası Tarım Üreticileri Derneği 15 Ekim'i Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak ilan edilmiştir. Ülkemizde de 1997 yılından itibaren de 15 Ekim, Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır” dedi.

Ülkemizde 2 yıldır pandemi dolayısıyla tarımsal üretimin öneminin daha fazla ortaya çıktığını belirten Çetindağ; “Tüm yurtta olduğu gibi Sivas’ımızda da çiftçilerimiz koronavirüs sürecinde milletimizi yabancı ülkelere muhtaç etmemek için var gücüyle çalıştı ve başardı. Bunda kadınlarımızın büyük rolü oldu. Kadınlarımız bazen tarlada çift sürdü, tohum ekti; bazen de ürününü hasat etti, hayvanlarına  baktı. Üretimin her aşamasında olan kadınlarımız ilimizin birçok üründe Türkiye’de ilk 10 il arasında yer almasında ana unsurdur. Bu vesileyle emekleriyle toprağı yoğuran; tarlasında, bahçesinde, gece gündüz demeden çalışarak ailesine, evine ve ülkemize üretimle destek veren kadın çiftçilerimizin Dünya Kadın Çiftçiler Günü'nü tebrik ediyorum”  ifadelerini kullandı.