EKONOMİ 15.08.2020 07:00:00 0

Kahvehaneci Esnafı Destek Bekliyor

Kahveciler Kıraathaneclier ve İnternet Kafe İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Beşir Köksal, pandemi sürecinde kahveci esnafının mağdur olduğunu belirterek, hükümetten mağduriyetlerinin giderilmesini talep etti.

HAYRULLAH AĞKAŞ

Türkiye genelinde bulunan tüm kahveciler odası başkanları ile birlikte aynı anda ortak basın açıklaması yaparak sektörde faaliyet gösteren kahveci esnafının sıkıntılarını gündeme getiren Kahveciler Odası Başkanı Beşir Köksal, Kovid-19 salgını nedeniyle gönderilen genelge doğrultusunda 16 Mart tarihi itibariyle kahvehane, kıraathane, kafe, kafeterya, çay bahçesi, internet kafeler, playstation ve oyun salonlarının faaliyetlerinin geçici olarak durdurulduğunu, 1 Haziran tarihinde kahvehane, kıraathane, kafe, çay bahçesi işyerlerinin oyun oynatılmaması kaydıyla tekrar faaliyetlerine başladığını, internet kafe ve playstation salonlarının ise 1 Temmuz tarihinde faaliyetlerine başladığını söyledi.

Hükümetin almış olduğu tüm tedbirleri saygıya karşıladıklarını ancak; kahvehanelerin yaklaşık 500 yıllık bir kültürden geldiğini ifade ederek, ?Vatandaşlarımızın stres atmak, arkadaşlarıyla birlikte hoşça vakit geçirmek için okey, tavla, oyun kağıdı gibi oyun oynamak için işyerlerimize gelmektedir. Normalleşme adımları kapsamında açılan kahvehanelerimizde oyun oynatılmaması nedeniyle müşterilerimiz işyerlerimize gelmemekte, bu nedenle açılan kahvehanelerimizde esnafımız günlük masrafını dahi karşılayamamaktadır. Öte yandan bu zorlu süreçte işyerlerimizin kiraları, vergilerimiz, SGK primlerimiz, elektrik, us, personel, doğalgaz giderlerimiz devam etmekte olup mevcut koşullar altında bu giderlerin ödenmesi mümkün bulunmamaktadır. Anayasamızın 173´inci maddesine göre devlet esnaf ve sanatkarlarını koruyucu ve kollayıcı tedbirler almakla yükümlüdür. Bu nedenle Türkiye genelinde 100 binden fazla esnafımız sadece günlük kazancıyla yaşamını idame ettirmekte, yanında çalışanlarının ücretlerini de günlük yevmiye olarak ödemektedir. Mevcut koşullar altında esnafımız bu haliyle işçisinin yevmiyesini dahi ödeyemez neredeyse tamamen kepenk kapama noktasına gelmiştir? dedi.

Pandemi sürecinden en fazla kahveci esnafının mağdur olduğunu vurgulayan Köksal, ekonomik olarak zarar gören maddi olarak çok zor duruma düşen esnaflarımızın mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini dile getirerek, ?Bu durumda olan esnafımıza kira yardımı yapılmalıdır. Esnafımızın yanında çalışanlara ekonomik olarak mağduriyetleri giderilmelidir. Birikmiş olan elektrik, su doğalgaz faturalarının yılsonuna kadar ertelemesi yapılmalıdır. Kapalı olduğu süre boyunca SSK primleri ve vergileri devlet tarafından ödenmeli, kredi borçları da faizsiz olarak yılsonuna kadar ertelemesi yapılmalıdır? diye konuştu.

Kahvehanelerin hijyen koşulları ve sosyal mesafe kurallarına da önemli ölçüde riayet ettiğini hatırlatan oda başkanı Köksal, kahvehanelerde oyun oynatılmaya müsaade edilmesini istedi.

Haber Kaynak : SİVAS İRADE GAZETESİ