GÜNDEM 22.04.2020 07:00:00 0

Kangallar Modern Tesise Kavuşacak

´Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Koruma Merkezi´ projesini hayata geçireceklerini söyleyen Vali Salih Ayhan, ?Kangal köpeğimizin marka değerini muhafaza edip, ıslahını sağlamak, düzgün, hijyenik ortamlarda ve düzgün ellerde pazarlanmasını sağlama gayreti

Oğuzhan SARZEP

İlimizin önemli marka değerlerinden biri olan Kangal Köpeği ırkının korunması, muhafaza edilerek gelecek kuşaklara aktarılması, çeşitli sebeplerle el değişiminin standartlar üzerinden yapılması, sürekli takibi ve Kangal köpeğinin tanınırlığının arttırılarak marka değerinin yükseltilmesine katkıda bulunulması amacıyla ´Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Koruma Merkezi´ projesi hayata geçirilecek.

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı´ndan (ORAN) da destek alan proje, mülkiyeti İl Özel İdaresi´ne ait olan Meraküm mevkiindeki alanda, yine İdare´ye ait olan Kangal Köpeği Üretim Çiftliği´nin ve eklentilerinin de kısmi olarak yıkılması, modernizasyonu ile hayata geçecek.

Proje içeriğinde; güvenlik birimi, Kangal köpeği tanıtım müzesi, kafeterya, köpek barınakları, tribünlü uluslararası Kangal köpeği yarışmaları ve Kangal köpeği showroom alanı, köpek pansiyonu, yavru köpek gezinti alanı, Kangal köpeği gezinti alanı, veteriner kliniği, doğumhane, Kangal köpeklerinin takibi için çipli takip yazılım sistemi ile web sayfası ve peyzaj çalışması yer alacak.

Mevcut üretim çiftliğinde, İl Özel İdaresi´nin kiracısı olarak bulunan ve kira süresi 16 Mart´ta dolan müstecirin mağdur olmaması için Karşıyaka Mahallesi ve Kangal ilçesinde bulunan tesisler ile Sivas Belediyesi hayvan barınağına taşınmasının yanı sıra mevcut köpeklerinin satın alınması gibi 3 farklı teklifinde sunulduğu çalışmada köpeklerin mağdur edilmemesi de düşünülerek projeye start verilecek. Sürecin sekteye uğramaması ve ORAN´dan alınan desteğin de kullanılmasıyla iş sezonunda başlaması düşünülen projenin, müstecirin sorun yaşatmaması halinde kısa sürede başlanarak, kış mevsimine yetiştirilmesi sağlanacak.

Kurumsal ve bilimsel bir altyapı ile projeyi hayata geçirmeye çalışan İl Özel İdaresi, yaşanılan pandemi sürecinde hayvanların etkilenmemesi için ne yapılması gerektiği hakkında veteriner hekimlerden rapor alarak yine onların nezaretinde tahliye işlemini gerçekleştirilecek.

Kangal köpeklerini, kişi veya kişilerin inisiyatifine bırakmadan, fonksiyonel ve geniş mekanlarda tamamen devlet kurumlarının himayesinde yetiştirileceğini ifade eden Vali Salih Ayhan, "Doğru haber ve proje içerikleri ile kamuoyu sürekli bilgilendirilmekle beraber; kiracı şahsa verilen tahliye süresinin bitiminden itibaren tahliye sürecinde köpekler hiçbir şekilde mağdur edilmeyecektir. Kangalların her türlü bakımları hiçbir karşılık beklemeksizin ilgili kurumlarımızca en güzel şekilde yapılacaktır. ORAN desteği ile güzel bir proje yürütüyoruz. İl Özel İdaremizin mülkiyeti olan Meraküm mevkiindeki yere; Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Koruma Merkezi projesini uygulayacağız. Bu proje Sivas için çok önemli. Kangal köpeğimizin marka değerini muhafaza edip, ıslahını sağlamak, düzgün, hijyenik ortamlarda ve düzgün ellerde pazarlanmasını sağlama gayretindeyiz. Dünya markası Kangallar modern bir tesise kavuşacak. Kurumsal bir yapı oluşturarak, ehil ellerde bu önemli değerimizi gelecek kuşaklara taşıyacağız" dedi.