EKONOMİ 18.08.2020 07:00:00 0

Kantinciler Taleplerini Dile Getirdi

Pandemi sürecinde iş yapamayan okul kantincileri, okulların açılışının ertelenmesiyle kara kara düşünmeye başladı. Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Odası Başkanı Mehmet Akgül, ?Kantinciler Devletimizin verdiği kredi ve yakınlarının desteğiyle yaşama

ZELİHA ALDIKAÇTI

Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, kantinci esnafın ayladır geçimini sağlayamadığını belirterek sıkıntıları dile getirdi. Akgül, ?13 Mart tarihinde, salgın sürecinin başlamasından dolayı, yayınlanan genelge ile okulların tatil edilmesi ile birlikte okul kantinlerimiz kapanmıştır. Okul kantini esnafımız 5 aydır hiçbir geliri olmadan yaşamını idame ettirmeye çalışmaktadır. Devletimizin verdiği kredi ve yakınlarımızın desteğiyle yaşamaya çalışıyoruz.?

Akgül açıklamasının devamında, ?21 Eylül´de İlkokul 1. ve 2. sınıf, Ortaokul ve Liselerde 8. ve 12. sınıfların yüz yüze eğitime başlaması ile iş yerlerimiz açılacaktır. Fakat bu sınıflar, okulların %15-20´lik dilimi olan öğrenci sayısına tekabül etmektedir.  Şubat ayına kadar bu potansiyelle çalışacağız. Eğer ki pandemi izin verirse. Ki Şubat ayında da okulların açılması sadece umut vadeden bir tahmindir!

Devletimizin bizlere verdiği kredilerin ödemeleri Ekim ayında başlayacaktır. Bizim zaten 5 aydır Bağkur ve SSK prim ödemelerimiz birikti. An itibarıyla 6000 TL  Bağkur ve SSK borcumuz var. Bunları Şubat ayında okullarımız ful kadro açılsa dahi ödeme şansımız doğmayacaktır.?

Devletten taleplerini dile getiren Akgül, ?Yaşamımızı sürdürebilmemiz için, talebimiz şöyle: pandemi sürecini atlatana kadar, bağ kur ve sigorta primlerimizi ödeyebilmemiz için destek. Kredilerimizin faizsiz ötelenmesi için bir yol. İş kur üzerinden veya 2017 yılında çıkarılan, taşeron firma elemanlarının, 696 KHK yasası ile kendi bulundukları iş yerlerinde ve okullarda işe alınması gibi biz kantincilere de bir şekilde iş istihdamı sağlayarak devletimizin bize de kol kanat germesini ve mağduriyetimizi gidermesini istirham ediyoruz? dedi.

 

Haber Kaynak : SİVAS İRADE GAZETESİ