15.02.2017 07:00:00 0

KÖKSAL, ESNAFLARIN SORUNLARINI BAKANA İLETTİ

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Maliye Bakanı Naci Ağbal´a esnaf ve sanatkarın sorunları hakkında bilgi verdi.

SİVAS İRADE

Hafta sonunda ilimize gelerek bir dizi programlara katılan Maliye Bakanı Naci Ağbal, esnaf ve sanatkarlara da müjde verdi.

Maliye Bakanı  Naci Ağbal´ı karşıladıktan sonra Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen ?Cazibe Merkezi ? toplantısına da katılan SESOB Başkanı Beşir Köksal, basına kapalı bölümde Maliye Bakanından bazı taleplerde bulundu. Köksal, kahveci ve çay ocağı esnafının 50 bin liralık faizsiz kredi desteğinden faydalanamadığını, mağdur olduğunu, kamu kurum ve kuruluşlarının esnafın işini yaptığını, 50 bin liralık faizsiz krediden tüm esnafların faydalanması gerektiğini, Ahilik fonunun biran önce çıkarılması yönünde desteğini istedi. .

Esnafa yönelik açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal,  müracaat eden tüm esnaf ve sanatkarlara   bankalar üzerinden 50 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği verileceğini belirterek, ?Esnafımız 20 Şubat´ta kadar müracaat edebilecek, 27 Şubat´ta inşallah sonuçları açıklayacağız. Bizim isteğimiz bütün başvuranları ve şartları taşıyanları bundan yararlandırmak. 250 bine yakın esnafımız uygulamadan yararlanacak. Kredi vadesinin ilk 12 ayı ödemesiz, kalan üçer aylık eşit taksitler halinde ödenecek. Desteklere küçük esnaflardan başlayacağız" dedi.

Esnafa birçok kolaylık sağladıklarını dile getiren Bakan Eğbal, "Maliye Bakanlığı olarak yeniden yapılandırma kanunu yaptık. Burada milyonlarca esnafımız vergi dairesine, sosyal güvenlik dairesine olan prim ve vergi borçlarını yapılandırmış, 36 aya kadar taksitlendirmişti. Burada da yine ocak, şubat ve mart ayında taksitler ödenecekti. Hükümet olarak bir değerlendirme yaptık içinde bulunduğumuzu koşullar itibariyle esnafımızın ödenmesi gereken taksitlerini mayıs ve haziran ayına erteledik .Mobilyada KDV´yi düşürdüklerini, beyaz eşyada ÖTV´yi  indirdik. 2017 yılında işe alınacak her yeni işçinin, bütün vergisi, fonu ve priminin devlet tarafından karşılanacak?diye konuştu.

AHİLİK FONUNU MECLİSE SUNDUK

Ahilik fonu ile ilgili çalışmaları da aktaran Bakan Naci Ağbal, "Esnaf ahilik fonu kanun teklifini Meclise sunduk. Dolaysıyla inşallah bu sistem kurulduktan sonra bir esnafımız herhangi bir şekilde dükkanın kapatmak durumunda kaldığında aynı işsizlik sigortası fonunda olduğu gibi iş yerini kapattıktan sonra bu ahilik fonundan kendisine ödeme yapılacak. Bu da esnafımız için büyük kolaylık. Esnaf darda kaldığında devlet elini uzatacak, iyi gününde de esnaf bir miktar katkıda bulunacak.

Devlet olarak biz de aynı sandığa para vereceğiz. Esnafımızı zor duruma düştüğünde devlet olarak belirli bir süre ödeme yapacağız. Ahilik fonu bütün esnaflarımıza hayırlı olsun." Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal´ın programına katılarak esnaflara yönelik olarak müjdenin teşkilatı da sevindirdiğini vurgulayan Sesob Başkanı Beşir Köksal, KOSGEB desteğiyle bankalar tarafından verilecek olan 50 bin liralık kredinin tüm esnafı rahatlatacağını, başvuruların başladığını, KOSGEB´in sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr internet adresinden başvuru yapılacağını, son başvuru tarihinin ise 20 Şubat olduğunu söyledi. Başvuru sonrasında gerekli şartları taşıyarak kredi alacakların 27 şubat tarihinde açıklanacağını vurgulayan Köksal, kredi çıkması halinde kaydı olmayanların KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmalarını ve onaylı KOBİ Bilgi Beyannamelerini oluşturmalarını istedi.

 

 

Haber Kaynak : SİVAS İRADE GAZETESİ