GÜNDEM 22.01.2021 07:00:00 0

Korkutname´ye Büyük İlgi

Cumhurbaşkanlığının himayesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın ön sözünü yazdığı ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Gemerek Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Kenan Çarboğa tarafından hazırlanan ?Korkutname? adlı kitap Azerbaycan´da da büyük yankı uyandı

Fatih TABUR

Cumhurbaşkanlığının himayesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın ön sözünü yazdığı ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Gemerek Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Kenan Çarboğa´nın hazırlamış olduğu "Korkutname" Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY)tarafından yayımlandı.

Türk Dünyasının bilge şahsiyeti Dede Korkut´un hikâyelerinin şiirsel bir biçimde işlendiği eser, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov´a da sunuldu.

Aliyev ve Bayramov tarafından büyük bir takdirle karşılanan kitabın Azerbaycan tanıtımı Azerbaycan Kültür Bakanlığı, TÜRKSOY ve Uluslararası Türk Kültür ve Mirası Vakfı´nın birlikte gerçekleştireceği organizasyonla 21 Ocak 2021 tarihinde yapılacak.

Öğr. Gör. Çarboğa yaptığı açıklamada Türkiye ve Azerbaycan´ın iki devlet-bir millet olduğunu vurgularken ?Bu tür çalışmalar iki ülke arasındaki kültür bağının da gelişmesini sağlayacaktır. Karabağ Zaferinin kutlamaları dâhilinde Sayın İlham Aliyev´e ve Ceyhun Bayramov´a sunduğumuz kitaba olumlu tepkiler aldık. İnşallah bundan sonra da çalışmalarımıza devam edeceğiz? dedi.