GÜNDEM 11.09.2020 07:00:05 0

Koronaya 150 Kurban!

İlimizde dün ?Sağlık için hepimiz için? mottosu ile bugüne kadar ki en geniş kapsamlı koronavirüs denetimi yapıldı. İl genelinde 227 ekip, bin 917 personelle vatandaşın yoğun olarak bulunduğu her yer planlı bir şekilde denetlendi. Hikmet Işık Caddesi üze

Fatih TABUR

Son günlerde artan koronavirüs vakalarının ardından art arda tedbirler gelmeye başladı. Bu çerçevede İçişleri Bakanlığı koordinesinde Covid-19 tedbirleri kapsamında 81 ilde dün geniş çaplı denetim yapıldı. ?Sağlık için hepimiz için? mottosu ile tüm yaşam alanlarını kapsayacak şekilde gerçekleşen denetimler kapsamında lokanta, kafe, restoranlar gibi yeme-içme yerleri başta olmak üzere alışveriş merkezleri, pazar yerleri, berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe, elektronik oyun yerlerine kadar vatandaşın yoğun olarak bulunduğu her yer planlı şekilde denetlendi.

Sivas genelinde 227 ekip, bin 917 personelle denetimler gerçekleştirildi. Vali Salih Ayhan; bu kapsamda Hikmet Işık Caddesi üzerinde halk otobüsleri ile esnafları denetledi. Vali Ayhan, yolcuları ve esnafı koronavirüs nedeniyle bulaş riskini azaltmaya yönelik alınan tedbirlere karşı uyardı.

İlimizde bugüne kadar gerçekleştirilmiş en geniş kapsamlı koronavirüs denetiminin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Salih Ayhan, ilimizde genel manada tedbirlere uyulduğunu kaydetti.

Vali Ayhan; ?Bugün ülkemizde bizde ilimizde en kapsamlı en yoğun pandemi denetini gerçekleştiriyoruz.  Sivas´ımızda bin 974 personel, 227 ekiple şu an arkadaşlarımız sahada. Ek tedbirler aldık. Bu ek tedbirleri vatandaşa bildirmeyi hem de kurallara uyulması gerektiğini hatırlatmayı amaçlıyoruz.  Özellikle şunun altını çizmek istiyorum: Bu meseleye vatandaşımız sahip çıkmadığı zaman başarılı olmamız mümkün değil. Biz de ,sahadayız sürekli denetim halindeyiz. Sivas´ta kurallarda uyulması noktasında  iyi durumda olunduğunu söyleyebiliriz? açıklamasında bulundu.

YURTLARDA KARANTİNAYA ALINACAKLAR

Koronavirüs testinin pozitif olmasına rağmen dışarıda yakalanan kişilerin KYK yurtlarında karantinaya alınacağının altını çizen Vali Ayhan, şu şekilde konuştu: ?Yeni bir karar daha aldık ve  kamuoyuna açıkladık. Pozitif vaka olup da evde izlenim kararı verilen vatandaşımız eğer bunu ihlal ederse mutlak suretle para cezası verilecek, ayrıca KYK´da arkadaşlarımız hazırlıklarını yaptılar. Orada bir bölüm ayırdık, bu kişilerin kalan sürelerini tamamlamasını sağlayacağız. Devletin bu kişiler için yaptığı konaklama, yemek ve diğer giderler de kişinin kendisinden tahsis edilecek.?

150 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Sivas´ta 6 ay içerisinde koronavirüsten dolayı hayatını kaybeden kişi sayısını 150 olarak açıklayan Vali Ayhan, ?65 yaş vatandaşımız en riskli grup. Pandemi 12 Mart´ta başladı. Şu ana kadar da il genelinde koronadan yaklaşık olarak 150 vatandaşımız vefat etti. Yani 6 aylık süreç içerisinde. Doğru politika belirlemek için sürekli istatistiki analiz yapıyoruz. İlimizde koronavirüsten ölen vatandaşlarımız ortalama 73 yaşında. Dolayısıyla bu kronik rahatsızlığı olan ve yaşı belirli seviyede olanlar daha fazla etkileniyorlar? değerlendirmesinde bulundu.

Koronavirüse yakalanan kişilerin yüzde 70´inin çalışamayan kesim olduğunu dillendiren Ayhan, ?Yüzde 36´sı ev hanımı, yüzde 16´sı emekli, yüzde 13´ü de çocuk. Yani neredeyse vakalarımızın yüzde 70´i üretmeyen kesim. Bunlar da sürekli hareketli. Hareketliliğin azalmasını özellikle istiyoruz. Geri kalan yüzde 30 ise sağlık çalışanlarımız, emniyet çalışanlarımız. Görevleri gereği sürekli sahada olanlar. Çalıştıkları için sahada olan, çalışan daha dikkatli oluyor ama çalışmayan, üretmeyen biraz rahat hareket ediyor? açıklamasında bulundu.

300´E YAKIN  SAĞLIK ÇALIŞANI VİRÜSE YAKALANDI

İlimizde 300´e yakın sağlık çalışanının koronavirüse yakalandığını belirten Ayhan, bir kısmının iyileştiğini dile getirerek ?Bizim 10 binin üzerinde sağlık çalışanımız var. Özel, kamu fark etmez, ilçeler ve il merkezi toplam 9 bin 800. Yeni atamalarla 10 bini geçti. 10 bin sağlık çalışanı içerisinde yaklaşık 300 civarında sağlık çalışanımız korona oldu. Bunların içinde iyileşenler var. Bu da yaz hareketliliğinden kaynaklı. Buna rağmen sağlıkçılarımız fedakarca çalışıp en çok kendini koruyan grupların başında gelmekteler? ifadelerini kullandı.