GÜNDEM 2.11.2017 05:00:00 0

Külliye´nin korunmasına Kangallar talip

Sivas´ta yetiştirilen dünyaca ünlü ´Anadolu Aslanı´ olarak bilinen Kangal köpekleri Cumhurbaşkanlığı külliyesinin korumaya talip oldu. Kangal köpeği yetiştiricisi Hüseyin Yıldız, "Kangal köpeklerinin koruma gücünü tespit edip Külliye´de bu düşüncemizi hay

SİVAS
 
İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından toplumsal olaylara müdahale için denenmek üzere alınan ve daha sonra da sınır karakollarında da korumak için kullanılması için çalışma başlatılan Sivas´ın dünyaca ünlü Kangal köpekleri, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi´ni de korumaya talip oldu. Yaklaşık 2 yıl önce Sivas´ta düzenlediği mitingin ardından Sivas Belediyesi tarafından iki adet yavru Kangal köpeği hediye edilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra Sivas´tan iki yavru Kangal köpeği daha aldı. Çoban köpeği olarak bilinen Kangal köpekleri, koruma iç güdüsüyle sürüsünü ve bulunduğu alanı korumasıyla biliniyor.
Kangal köpeği yetiştiricisi Hüseyin Yıldız, Kangal köpeğinin dünyanın en yüksek kabiliyetli koruma köpeği olduğunu belirterek, "Çünkü kangal köpeği sahibine bağlılığı, yediği yere bağlılığı, koruması ve ait olduğu tüm bölgenin hakimi olmanın keyfini üst düzey anlamında yerine getirir. Bu vazgeçilmezdir. Sadece çoban köpeği statüsünde görmek onu dar kapsamda ele almak ve sahanın dışında görmek yanlış olur. Bizim külliyemizde, Cumhurbaşkanlığımızda mutlaka Kangal köpeklerinin bu konudaki koruma gücünü tespit erip orada da bu düşüncemizi hayata geçirmeyi hayal ediyoruz. Bunun içinde kesinlikle Cumhurbaşkanımızla da görüşmek istiyoruz" dedi.
"Milli ve masrafsız bir köpek"
Bu durumun çok önemli olduğunu söyleyen Yıldız, "Çünkü milli, masrafsız, dışarıdan gelmeyen, mevcut bizim kendi kültürümüz, kendi köpeğimiz, milli idealimiz ve çok daha kapsamlı bir köpek, çok daha kapsamlı bir koruma olduğunu her şeyiyle ispatlayacaktır. Kimsenin kaygısı olmasın. Cumhurbaşkanımıza da iki adet kangal köpeği hediye ettik. Cumhurbaşkanımızın Külliye de misafiri de olmak istiyoruz ve Kangal köpeklerimizi, yerli ırklarımızı orada anlatıp ne tür detayları ortak görüşle sınır karakollarımızda, külliyemizde, polis toplum köpeği olarak sahada görmek istiyoruz. Hızlı olan iyi duyuları olan, agresif olan, hareketli olan, sahibine çok bağlı olan, eğiticisine duyarlı olan ve sahasında maksimum seviyede koruma iç güdüsüyle hareket bulan bir soydur Kangal köpeği. Bunları tespit ettiğinizde bunların en iyilerini seçip bölgelerimizde eğitip sahaya sürmek güvenlik güçlerimiz için büyük bir destektir" diye konuştu. (İHA)

/resimler/2017-11/1/1756210074146.jpg

Haber Kaynak : İhlas Haber Ajansı