GÜNDEM 13.06.2019 07:00:10 0

Kuyumculara Gurbetçi Dopingi

Sivas Sarraf ve Kuyumcular Derneği Başkanı Taner Deliktaş, gurbetçilerin gelmeye başlaması ve düğün sezonunun açılmasıyla birlikte sektörde hareketlilik yaşandığını ifade etti. En fazla ilginin çeyrek ve gram altın ile bileziğe olduğunun altını çizen Baş

FATİH TABUR

Sivas Sarraf ve Kuyumcular Derneği Başkanı Taner Deliktaş, Ramazan´ın ardından gurbetçilerin gelmesi ve düğün sezonunun da açılmasıyla birlikte kuyumcularda hareketlilik yaşandığını ifade etti. Altın fiyatlarında yükselişle birlikte sahte altın riskine karşı vatandaşlara uyarılarda bulunan Başkan Deliktaş, Sivas Sarraf ve Kuyumcular Derneği´ne üye olmayan ve fiyat panosu bulunmayan kuyumculardan altın alınmaması gerektiğini belirtti.

Ramazan´da kuyumculuk sektörünün kötü bir süreçten geçtiğini ifade eden Başkan Deliktaş, ?Ramazan´ın bitimiyle beraber gurbetçilerin de gelmesiyle birlikte sektörümüzde bir hareketlenme oldu. Bunun devam edeceğini düşünüyoruz. Zaten düğün sezonu başladı. 9´uncu aya kadar hareketlilik devam eder? dedi.

?KUYUMCULARDAN AYLIK RAPOR ALIYORUZ?

Sivas´ta sahte altın vakasının yaşanmaması için dernek olarak titiz bir çalışma yürüttüklerini belirten Başkan Deliktaş, ?Bütün kuyumculardan aylık rapor alıyoruz. Bunları İKO yani İstanbul Kuyumcular Odası Başkanlığı´na rapor ettiriyoruz. Sivas´taki altınlarımız şimdiye kadar çok şükür 916 milyemin altına düşmedi. Şehrimize gelen çantacı esnaflarımızın da hepsini kontrol ediyoruz. Ne sattıkları hakkında bize bilgi veriyorlar. Onlardan da ürün alıyoruz, rapor ettiriyoruz? diye konuştu.

?SAHTE ALTINA RASTLAMADIK?

Altının ons fiyatının yükselmesinin sahtekarların iştahını kabarttığını kaydeden Başkan Deliktaş, ?Çok şükür Sivas´ta şu ana kadar sahte altına rastlamadık. Çünkü bütün altınlar bizim derneğimizin kontrolü altında satılıyor. Biz vatandaşımızı özellikle şu hususta uyarmak istiyoruz: Sivas Sarraf ve Kuyumcular Derneği´nin üyesi olmayan yerden altın almasınlar. Şu an 4 kuyumcu bize üye değil, üyelikten ayrıldılar. Biz onları da denetliyoruz ama vatandaşlarımız tavsiye edilen fiyat panoları olan kuyumcular ve Sivas Sarraf ve Kuyumcular Derneği´nin üyesi olan yerlerden altınlarını alsınlar? açıklamasında bulundu.

?SIKI DENETLEME YAPIYORUZ?

Kuyumcuların ürünleri fiyat panolarında belirlenen ücretler üzerinden satmak zorunda olduklarının altını çizen Başkan Deliktaş, ?İstanbul Altın Borsası´nın uyguladığı fiyatları burada uyarlıyoruz. Kimse kafasına göre altın satamıyor. Sahte altın olayıyla alakalı olarak Sivas´ın Türkiye´nin en sağlam altınının satıldığı illerden olduğunu belirtmek istiyorum. Çünkü biz sıkı bir denetleme yapıyoruz. Sivas´ta da şu ana kadar çok şükür sahte altına rastlanmadı, inşallah bundan sonra da rastlanmaz. Sivas´taki kuyumcularımızın hepsi de titizlikle işlerini yapıyorlar. Sahte altın satacak kuyumcu da yoktur? değerlendirmesinde bulundu.

?ALTINLARINI BİZ KONTROL EDELİM?

Dernek Başkanı Deliktaş, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: ?Vatandaşlarımız bazen kendi aralarında birbirlerine borç veriyorlar. Bu gibi durumlarda kuyumcuya gelsinler, tarttırsınlar. Kuyumcu fiyatlarını versin. Borç verirken bile kuyumcunun nezaretinde borç versinler. Altınlarını biz kontrol edelim, gönül rahatlığıyla alışveriş yapsınlar.?

?FİYATLARI AŞAĞI ÇEKTİK?

Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte çeyrek altın, gram altın ve bileziğe ilginin arttığını kaydeden Başkan Deliktaş, ?Biz de fiyatlarımızı en düşük düzeye indirdik. Kuyumcu şu anda pek fazla kar etmiyor. Vatandaşlarımızı düşünerekten fiyatları aşağı çektik. Şu anda birçok ilden daha ucuza veriyoruz. 2019 yılı altın yılı olacak. Evlenecekler, düğün yapacaklar, yatırım yapmak isteyenlerin bir an evvel altınlarını almalarını tavsiye ediyorum.  Altının önümüzdeki günlerde daha da yükseleceğini tahmin ediyoruz. Çeyrek altın şu anda yeni tarih 415 lira, eski tarih 405 lira. Bileziğin gramını da 230 liradan satıyoruz? değerlendirmesinde bulundu.