GÜNDEM 16.10.2019 07:00:00 0

LGS´de Hedef İlk 20

İlçelerde sürdürülen kamu yatırımlarını ve hizmetlerini incelemek üzere İmranlı ve Zara ilçeleri ile köylerini ziyaret eden Vali Salih Ayhan, Zara Mehmet Habib Soluk Fen Lisesi toplantı salonunda okul müdürleri ile bir araya geldi. Müdürlere önemli uyar

Ahmet TIRPAN

Vali Salih Ayhan, ilçelerde sürdürülen kamu yatırımlarını ve hizmetlerini incelemek üzere İmranlı ve Zara ilçeleri ile köylerini ziyaret etti.

Mesaisine ilk olarak İmranlı ilçesi Ardıçalan köyünde başlayan Vali Salih Ayhan, Kaymakam Hasan Meşeli ve ilçe protokolü tarafından Şehsuvaroğlu Tarım ve Hayvancılık A.Ş tesisinde karşılandı.

Tesiste çalışanlar ve köylülerle kahvaltıda bir araya gelen Vali Salih Ayhan daha sonra işletmeye ait 1300 dönüm arazi üzerine kurulan 32 bin adet ceviz ağacının bulunduğu alanı gezdi. Çeşitli tarım ürünlerinin Sivas´ta yetişme imkânı olduğuna değinen Vali Ayhan "Bugün hakikaten gurur duyacağımız göğsümüzü kabartarak söyleyeceğimiz harika bir tesisteyiz. Türkiye´de bulunan ender tesislerden bir tanesinin Sivas´ta olması sevindirici. Bu örnek bir tesis. Müteşebbisi cesaretinden dolayı tebrik ediyorum" dedi.

İmranlı Ardıçalan köyünden Demirtaş köyüne geçerken, Hasköy mezrası sakinlerinin durdurması üzerine selamlamak için aracından inen Vali Salih Ayhan´a, köylüler Türk Bayrağı hediye etti. Vali Ayhan, burada Hasköy Köy Konağı ve Kültür Merkezi´ni de ziyaret etti.

?KÖYLER ŞEHİRLERİ KALKINDIRIR?

İmranlı ilçesi Demirtaş köyüne geçen Vali Ayhan, Demirtaş Kültür Merkezinde köy sakinleriyle bir araya geldi. Kırsalda yaşayan vatandaşları ihmal etmemek için çok çalıştıklarını kaydeden Vali Ayhan, "Köyler ilçeleri, ilçeler şehirleri kalkındırır" diye konuştu.

Tarihi İpek Yolu üzerinde, 25 bin m2 alan üzerine kurulmuş Çit Keçi Çiftiği gezerek, entegre tesiste 500´e yakın keçi bulunduğunu söyleyen Vali Ayhan, "Doğal ürünlerin de satılıyor olması, tesisin işlevselliğini artırıyor" diye konuştu.

BAŞKAN AÇIL´A BAŞARI DİLEDİ

İlçe ziyaretlerine merkezde devam eden Vali Ayhan, Belediye Başkanı Murat Açıl´ı makamında ziyaret ederek, ilçede planlanan ve yapımı devam eden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Vali Salih Ayhan, Başkan Açıl´a ilçeye yapacağı çalışmalarda başarılar diledi.

KÖYLÜLERİN TALEPLERİNİ DİNLEDİ

İmranlı Türkkeşlik köyünde Cuma namazını kılan ve namaz sonrası köy konağında vatandaşlarla bir araya gelen Vali Ayhan, köylülerin taleplerini dinleyerek not aldı. Ardından aynı köyde ikamet eden Kıbrıs Gazisi Bekir Baş´ı hanesinde ziyaret eden Vali Ayhan, gazimize sağlıklı, uzun ömürler diledi.

AYHAN´DAN ÖĞRENCİLERE KİTAP HEDİYESİ

Köy ziyaretinden okulları görmeden ayrılmayan Vali Ayhan, Türkkeşlik Köyü İlkokulu´nda öğrencilerin sevgi gösterileriyle karşılandı. Çocuklarla yakından ilgilenen Vali Ayhan, öğrencilere kitap hediye ederek, Sivasspor maçına götürme sözü verdi.

?ÇOCUKLARIMIZIN YETENEK VE BECERİLERİ ORTAYA ÇIKSIN?

Daha sonra İmranlı Çok Programlı Anadolu Lisesi´nde, ilçede görev yapan okul müdürleri ile bir araya gelen Vali Salih Ayhan, müdürler ile bir süre sohbet ederek "Çocuklarımıza dokunalım, velilerimizi sistemin içerisine alalım. Çocuklarımızın sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerin içerisinde yer almalarını sağlayalım. Öğrencilerin yeteneklerini ortaya çıkaran, onları hayata hazırlayan projelerle birlikte akademik başarı da bizim temel gıdamızdan birisidir. Çocuklarımızın notları da iyi olsun, velilerimiz de mutlu olsun. Bununla birlikte çocuklarımızın yetenek ve becerileri de ortaya çıksın. Merkezden kırsal kesimdeki öğrencilerimize kadar tüm çocuklarımıza eşit şartlar sunmak istiyoruz" sözlerini sürdürdü.

İKİNCİ DURAK ZARA OLDU

İmranlı ziyaretlerinin ardından Zara ilçesine geçen Vali Ayhan, Zara Kaymakamlığını ve Zara Belediyesini ziyaret ederek, Kaymakam Mehmet Sayın ve Belediye Başkanı Fatih Çelik´ten ilçede planlanan ve yapımı devam eden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

ŞEHİT BABASINI ZİYARET ETTİ

Zara ilçesi ziyaretlerinde, Şehit Piyade Er Çetin Doğan´ın Babası Haydar Doğan´ın hanesini de ziyaret eden Vali Ayhan, şehidimize rahmet, ailesine de sağlık, afiyet dileklerini iletti.

Vali Ayhan, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan "Duvarsız Okul Projesi" kapsamında, Zara Mehmet Habib Soluk Fen Lisesi Eğitim Kampüsü etkinlik alanında gerçekleştirilen programda yaklaşık bin 200 öğrenciyle bir araya geldi.

?ÇOK OKUMANIZ LAZIM?

Türkiye´de ilk kez Sivas´ta başlayan ´Duvarsız Okul Projesi´nde öğrencilere tavsiyelerde bulanan Vali  Salih Ayhan, "Değerli çocuklar; okumadan, zihninizi diri tutmadan hayal kurmanız, kendinizi yenilemeniz mümkün değil. Kendinizi yenilemeniz için sürekli kendinizi beslemeniz, doyurmanız ve hayatı anlamlandırmanız lazım. Bu hayat kısa ama yaşadığınız zaman dilimini iyi anlamlandırarak, mana vererek nitelikli bir yaşam sürmeniz için çok okumanız lazım.  Adeta teknolojinin esiri olmuş bir dünyada yaşıyoruz. Biz bunun esiri olmayalım. Teknolojiyi sadece bir araç olarak kullanalım." ifadelerini kullandı.

Program sonunda öğrencilerin Vali Ayhan´a yönelttikleri samimi sorular, keyifli anlara sebep oldu.

?OKULLARA RUH KATABİLMEK ÖNCE SİZDEN GEÇİYOR?

Daha sonra Zara Mehmet Habib Soluk Fen Lisesi toplantı salonunda okul müdürleri ile bir araya gelen Vali Ayhan, devam eden eğitim-öğretim yılını değerlendirdi. Zara´nın donanımlı okullara sahip olduğunu söyleyen Vali Ayhan, "Öğrenci; ´iyi ki ben bu okulun öğrencisiyim´, öğretmen; ´iyi ki bu okulda öğretmenlik yapıyorum´, veli ise ´iyi ki çocuğum bu okulda eğitim ayıyor´ demeli. Bunları sağladığımızda emin olun başarı da kendiliğinden gelecektir. El ele vererek Sivas´ı eğitimde üst sıralara taşıyacağız ve Sivas LGS´de ilk 20´nin içerisinde olacak.  Okullara ruh katabilmek önce sizden geçiyor." dedi.

İlçe ziyaretlerine İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, İmranlı Kaymakamı Hasan Meşeli ve Zara Kaymakamı Mehmet Sayın, İl Jandarma Komutanı Albay İdris Tataroğlu, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, İl Orman ve Tarım Müdürü Seyit Yıldız, Gençlik ve Spor İl Müdürü Erdoğan Tunç ve ilçe kurum müdürleri katıldı.