SPOR 18.11.2020 07:00:00 0

MAÇA ÇIKAMAYAN HÜKMEN YENİK SAYILACAK

Süper Lig´de koronavirüs nedeniyle maça çıkamayan takımlar için hükmen yenilgi geliyor. TFF Başkanı Nihat Özdemir, ?Kulüplere ligin ikinci yarısı itibariyle Covid-19´dan dolayı maçları ertelemeyeceğimizi ve hükmen yenilgi kararı almayı düşündüğümüzü söyle

Hayrullah AĞKAŞ

Süper Lig takımlarında koronavirüs vakaları artıyor. Artan vakalar nedeniyle bazı maçlar ertelenirken, ligin ikinci yarısındaki sıkışık fikstür ve EURO 2021 nedeniyle ligin 16 Mayıs´ta bitirilmesi gerektiğinden koronavirüs vakaları nedeniyle futbolcu sayısı 14´ün altına düşen takımlar maça çıkmaması durumunda hükmen mağlup sayılması gündeme geldi.

TFF Başkanı Nihat Özdemir, "Son Kulüpler Birliği toplantısında bu konuyu ben tartışmaya açtım. Kulüplere ligin ikinci yarısı itibariyle Covid-19´dan dolayı maçları ertelemeyeceğimizi ve hükmen yenilgi kararı almayı düşündüğümüzü söyledim" dedi.

Konuyu başkanlara ilettiklerini kaydeden Özdemir, "Başkanlarımıza da, ´Lütfen aranızda tartışın ve bir karar alın. Sizi dinleyeceğiz ve yolumuza devam edeceğiz. Biz böyle bir karar alabiliriz´ dedim. Çok açık bir şekilde kendilerine ifade ettim" diye konuştu.

Neden böyle bir karar alabileceklerine de açıklık getiren TFF Başkanı Nihat Özdemir, "28 Ocak´ta ligin ikinci yarısı başlayacak ve 16 Mayıs´ta bitecek. Ziraat Türkiye Kupası ve Avrupa Kupası karşılaşmaları hariç tam 8 haftalık süreçte hafta içi de maçlar oynanacak. Artık zaman konusunda kımıldayacak halimiz yok. Kulüplere, ´Altyapıdan da oyuncu alabilirsiniz´ dedik. Ama eğer 14 futbolcu ile sahaya çıkamıyorsanız, hükmen yenilgi dışında yapacak bir şeyimiz kalmıyor" açıklamasını yaptı.