GÜNDEM 29.04.2019 07:00:00 0

?Maneviyat Eksikliği Var?

Sivas Kongresi´nin 100. Yılı ´Aile ve Yaşam Sohbetleri´ etkinlikleri kapsamında ´Duygu Yönetimi ve Öfke Kontrolü´ konulu söyleşi gerçekleştirildi. Programda konuşan Vali Salih Ayhan, ?İnsanlar çok materyalist bir dünyada yaşıyor. Maddiyatlaşan bir dünya

AHMET TIRPAN

Sivas Kongresi´nin 100. Yılı ´Aile ve Yaşam Sohbetleri´ etkinlikleri kapsamında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü koordinesi ile Atatürk Kültür Merkezi´nde Prof. Dr. Meral Kelleci tarafından ´Duygu Yönetimi ve Öfke Kontrolü´ konulu söyleşi gerçekleştirildi. Daha sonra ise Akademisyen Soprano Serap Duran mini bir dinleti sundu.

Programa Vali Salih Ayhan ve eşi Zeynep Akkiraz Ayhan, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve eşi İlkay Bilgin, Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, il protokolü ile çok sayıda davetli katıldı.

?ÖFKE YAŞANMASI GEREKEN BİR SÜREÇ?

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Aile Danışmanlığı Ana Dalı Başkanı Prof. Dr. Meral Kelleci ruh sağlığı, duygu yönetimi, öfke ile baş etme, öfke ve fiziksel hastalıklar konularında dinleyenlerine bilgi verdi. Öfkenin vücudun doğal bir tepkisi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Kelleci, kontrollü öfkenin ve üzüntünün insan anatomisi gereği yaşanması gerektiğini söyledi. Kontrolsüz öfkenin birçok olumsuz sonucu beraberinde getireceğini hatırlatan Prof. Dr. Kelleci, ?Bunun en bariz sonucu hastalıklardır. Böyle bir sonuçta topluma olumsuz yansır. Öfke insan anatomisi gereği yaşanması gerekli bir süreç, kontrolsüz öfke ise yaşanmasını istemediğimiz bir süreçtir.? dedi.

Söyleşinin ardından Akademisyen Soprano Serap Duran ise tango eserlerden oluşan mini bir dinleti sundu. 

?MADDİYATLAŞAN BİR DÜNYA VAR?

Programın sonunda konuşan Vali Salih Ayhan ise 100. yıl kapsamında sadece kültürel ve sanatsal etkinliklere değil sosyal içerikli programlara da yer verildiğini söyledi. Vali Ayhan, ?Söyleşiyi gerçekleştiren hocamıza ve müzik dinletisi sunan sanatçımıza teşekkür ediyorum. 100. yıla akademisyenlerimizin değerli katkıları ile devam ediyoruz. Toplumda hem ailenin, hem kurumların hem de toplumun ihtiyacı olan ?Duygu Yönetimi ve Öfke Kontrolü´ ihtiyaç olan bir konuydu. Bunu da hocamız çok güzel bir şekilde icra etti. Üniversitemizde böyle bir bölümün olması ve Meral Hocamızın da bizi bu konuda aydınlatması iyi bir kazanım oldu. Bu zamanda bu tür söyleşilere çok ihtiyacımız var. İnsanlar çok materyalist bir dünyada yaşıyor.  Maddiyatlaşan bir dünya var. Bunun içerisinde bir maneviyat eksikliği var. Dolayısıyla bu tür sohbetler de çok anlamlı oluyor. Meral Hocamızın anlattığı gibi günlük hayatta öfke kontrolü verimli bir yaşam için hepimize gerekli. İstenmeyen sonuçlar, karşılanmayan beklentiler, istediğini alamama, haksız davranışa maruz kaldığını düşünme, arkadaş, iş kaybı, kaçırılmış fırsatlar, engellemeler, kavgalar, kıskançlıklar, anlaşılamama, sevilmeme, reddedilme gibi durumlarda yaşadığımız öfke, son derece doğal, evrensel ve insani bir tepki. Burada şunu da öğrendik ki öfke; uygun ifade edildiğinde sağlıklı bir duygu, ancak kontrolden çıkıp yıkıcı hale dönüştüğünde, hem yöneldiği hedefi hem de kaynağını olumsuz bir yaşantı içine sokuyor. Bizlerde günlük yaşantımızda stres, öfke ile baş etmeli, sıkıntılı süreçlere girmemeliyiz" dedi.

Programda emeği geçenlere de teşekkür eden Vali Salih Ayhan, 100. yıl etkinliklerinin süreceğini sözlerine ekledi.