GÜNDEM 22.01.2018 06:00:05 0

MEHMETÇİK´E ZAFER DUASI

Afrin´de Zeytin Dalı Harekâtı´nın zaferle sonuçlanması için ülke genelinde tüm camilerde sabah namazında Fetih Suresi okundu, eller semaya açılarak dua edildi. Vali Davut Gül, ?Afrin operasyonuna katılan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin muzafferiyeti için sab

Türk Silahlı Kuvvetleri´nce, Suriye´nin Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ´a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere başlatılan ?Zeytin Dalı Harekatı?nın zaferle sonuçlanması için ülke genelindeki 90 bin camide kılınan sabah namazında Mehmetçik´e dua edildi.

İlimizde de sabah namazı sonrası Ulu Cami başta olmak üzere tüm camilerde Fetih Suresi okundu, dualar edildi. Ulu Cami´deki programa Vali Davut Gül, AK Parti Sivas Milletvekilleri Selim Dursun, Habib Soluk, Belediye Başkanı Sami Aydın, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

/resimler/2018-1/21/1512418060739.jpg

Vali Davut Gül, ?Afrin operasyonuna katılan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin muzafferiyeti için sabah namazında okunan Fetih Suresi ve yapılan dualara icabet ettik. Türkiye genelinde tüm camilerle birlikte Sivaslı hemşerilerimiz Ulu Cami ile tüm camilerimizdeki yapılan dualara duyarlılık göstererek iştirak etti. Göğe açılan masum eller, yapılan dualar hürmetine Allah ordumuzu galip kılsın? dedi.

/resimler/2018-1/21/1513143217530.jpg

İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan ise ?Allah´ım şu anda operasyonda bulunan Mehmetçik´imize ve tüm güvenlik güçlerimize güç kuvvet ihsan eyle. Operasyonların başarılı geçmesini nasip eyle. Onları her türlü kötülükten koru? şeklinde dua etti.

/resimler/2018-1/21/1512142278838.jpg

ADIM ADIM

ZEYTİNDALI

OPERASYONU

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye´nin kuzeybatısında bulunan Afrin bölgesinde PKK//PYD-YPG ve DEAŞ mensubu teröristleri etkisiz hale getirmek için ´Zeytin Dalı Herakatı´ başlattığını duyurdu. Harekat, Türk jetlerinin terör hedeflerini vurmasıyla başladı. TSK 7 bölgede tespit edilen 108 hedefin vurulduğunu, 72 uçağın da üslerine döndüğünü açıkladı. Bölgede an be an önemli gelişmeler yaşanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın "Afrin operasyonu sahada fiilen başladı" açıklamasının ardından Türk savaş uçakları Afrin´deki hedefleri vurmaya başladı. TSK, harekâtın adını "Zeytin Dalı" olarak duyurdu.

/resimler/2018-1/21/1513546968359.jpg

ESAD´DAN TERÖR

ÖRGÜTÜNE YARDIM

Türkiye´nin Afrin´deki terör örgütü PYD/PKK´ya yönelik başlattığı askeri harekâtın ardından Beşşar Esed rejimi, Halep merkezindeki örgüt unsurlarının Afrin´e yardım göndermesinin önünü açtı. Esad rejimi, terör örgütünün işgalindeki Şeyh Maksud mahallesinden Afrin´e takviye gönderebilmesi için kara yolundan geçiş imkanı sağlıyor. Örgüt, rejimin izniyle Halep merkezi Afrin´e bağlayan Nubul Zehra kara yolunu kullanmaya başladı. Şeyh Maksud mahallesinden çok sayıda PYD/PKK´lı, mühimmat yüklü araçlarla Afrin yönünde ilerliyor.

SEVKİYAT TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından başlatılan ?Zeytin Dalı Harekatı? kapsamında Afrın bölgesine askeri sevkiyat sürüyor.  Doğu ve batı illerinden Kilis´e gelen tanklar ile fırtına obüs topları askeri araçlar, geniş güvenlik önlemleri altında Suriye´ye geçiş yapıyor. Peyder pey tankların Suriye´ye geçişleri sürüyor.

ÖZEL GÜVENLİK BÖLGESİ

TSK´nın Afrin operasyonu kapsamında Öncüpınar Sınır Kapısı çevresinde ve bazı sınır mahallerinde Zeytindalı Harekâtı´na karşı olası terörist eylemlerden doğabilecek zararlardan vatandaşlarımızın korunması için özel güvenlik bölgesi oluşturuldu. 15 gün sürecek olan özel güvenlik bölgesi uygulamasında bu bölgeye girişin kolluk kuvvelerinin iznine bağlı olduğu belirtildi.

ÇOK SAYIDA TÜRK KOMANDOSU

SINIR BİRLİĞİNE KATILDI

Zeytin Dalı Harekatı´na katılacak olan komandoların bulunduğu çok sayıda otobüs, Hatay´ın Hassa ilçesindeki sınır birliğine vardı.

AFRİN´E 40 DAKİKADA 20 ATIŞ

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait fırtına obüslerinin Afrin´deki hedeflere 40 dakikada 20 atış yaptığı bildirildi.

TSK OBÜSLERLE VURUYOR

Türk ordusu, terör örgütü PYD/PKK´nın işgal ettiği Suriye´nin Afrin bölgesine yönelik obüs atışları gerçekleştiriliyor.

 ŞİDDETLİ PATLAMA

Afrin´de geceyarısı şiddetli bir patlamanın meydana geldiği bildirildi. Yaşanan patlamanın Kilis´ten de hissedildiği ifade edildi.

/resimler/2018-1/21/1515354314055.jpg

TÜRK KOMANDOLARI

REYHANLI´YA GETİRİLDİ

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Hatay´ın Reyhanlı ilçesine gelen 3 otobüs komando da sınır birliklerine sevk edildi.

ORG. AKAR: ZEYTİN DALI

HAREKAT´I MEŞRU MÜDAFAADIR

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Zeytin Dalı Harekatı´nın komuta merkezinde açıklama yaptı. Akar, "Zeytin Dalı Harekat´ı meşru müdafaadır" dedi.

3 ÜLKENİN BÜYÜKELÇİLERİ

DIŞİŞLERİ´NE ÇAĞRILDI

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) daimi üyelerinden İngiltere, Fransa ve Çin´in Ankara büyükelçileri, Dışişleri Bakanlığına çağrılarak "Zeytin Dalı Harekatı" hakkında bilgilendirildi.

TÜRK TANKLARI SURİYE´DE

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından başlatılan ´Zeytin Dalı Harekatı´ kapsamında Türk tankları Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden Suriye´ye geçti. Akşam saatlerinden itibaren Kilis´e gelen tanklar ile obüs teçhizatı, Kilis´in Öncüpınar Sınır kapısı üzerinden geniş güvenlik önlemleri altında Suriye´ye geçiş yapıyor.

/resimler/2018-1/21/1516276658919.jpg

ABD´DEN İLK AÇIKLAMA

Pentagon´dan yapılan açıklamada, Türkiye´nin Suriye sınırındaki durumla ilgili endişelerinin kabul edildiği söylenerek, taraflara şiddetten kaçınma çağrısı yapıldı.

TERÖRİSTLER ÖRGÜTTEN

KAÇARAK TESLİM OLDU

ÖSO´nun sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, PYD/PKK´nin bazı üyelerinin örgütten kaçarak Mare ilçesindeki ÖSO birliklerine teslim olduğu duyuruldu.

YILDIRIM: KARA UNSURLARIMIZ

DEVREYE GİRECEK

Başbakan Binali Yıldırım, "Zeytin Dalı Harekatı´nın ilk aşaması TSK hava unsurlarıyla gerçekleştirilmiş, hedeflerin neredeyse tamamına yakını tahrip edilmiştir. Yarından itibaren gelişmelere göre kara unsurlarımız da gerekli faaliyetleri icra edecek. ´Afrin´de Kürtleri yok etmeye yönelik bir operasyon yapılıyor´ gibi kara propagandaların gerçekle alakası yoktur" dedi.

108 HEDEF VURULDU

TSK, 18.30 itibariyle belirlenen 113 PYD/PKK hedefinden 108´ini vurdu. Hastanelere getirilen ölü ve yaralıların tümünün PYD/PKKlı olduğu öğrenildi. YPG´nin silah deposu da yerle bir edildi. Harekata katılan 72 uçak müteakip görevlere hazırlık için emniyetle üslerine döndü.

 OPERASYON BAŞLADI

20 Ocak Cumartesi günü ´Zeytin Dalı Harekatı´ başladı. Hatay´ın Hassa ilçesinde savaş uçakları, saat 17.00 sıralarında Afrin´e geçip mevzilere bomba yağdırdı. Aynı zamanda Hassa ilçe sinindeki sınır birlikleri ile Kilis´teki sınır birliklerinden Afrin´e top atışları yapıldı.

/resimler/2018-1/21/1517401816463.jpg

AFRİN NEREDE?

Afrin, Suriye´nin kuzey batısında yer alıyor. Kentin nüfusu 50.000´in üzerindedir.  Afrin´in sembolü zeytin ağacıdır.  Zeytin için önemli bir üretim merkezidir. Zeytinyağı, tekstil ve Halep sabunu kentin yerel sanayilerinden bazılarıdır.

AFRİN´İN TÜRKİYE

İÇİN ÖNEMİ

 Tarihi Hititlere, M.Ö. 1000´lere kadar uzanan ve önemli tarihsel kalıntıları barındıran Afrin çok erken dönemde, Kudüs´ün de fethedildiği 637 yılında Müslümanların hâkimiyetine girdi. Osmanlı döneminde Afrin Kilis´e bağlı bir kaza konumundaydı. Haritaya bakıldığında Afrin, Türkiye içlerine bir koç başı gibi uzanan coğrafi bir mevkiye sahip. Şayet Afrin bölgesi de teröristlerden temizlenirse, Türkiye´nin güney sınırında yaklaşık 10 bin kilometre karelik bir alan Türkiye nüfuzunda olacak. Fırat Kalkanı harekatının icra bölgesi ve İdlib´in ardından Afrin´de yapılacak bir harekatla, Doğu Akdeniz´e ulaşmayı hedefleyen PKK kuşağı tamamen engellenmiş olacak.