GÜNDEM 1.03.2021 07:00:00 0

Milletvekilerini Sivas’a Davet Etti

TBMM Genel Kurulu’nda söz alan AK Parti Milletvekili Semiha Ekinci; Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi eserlerini  bünyesinde barındıran ilimizin tarihi ve doğal güzelliklerini anlatarak vekilleri Sivas’a davet etti.

Fatih TABUR

AK Parti Sivas Milletvekili Semiha Ekinci; Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada vekilleri Sivas’a davet etti.

Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi eserlerini  bünyesinde barındıran Sivas’ın tarihi ve doğal güzelliklerini anlatan Milletvekili Ekinci; “Sayın Başkanım, değerli milletvekilleri; Selçuklu'nun kalbi, Osmanlı'nın vicdanı, cumhuriyetin aklı, millî mücadeleye 108 gün ev sahipliği yapmış sultan şehrim Sivaslılar adına Gazi Meclisimizi ve aziz milletimizi saygıyla selamlıyorum. İç Anadolu Bölgesi'nin en eski ve en önemli kentlerinden birisi olan, yüz ölçümü olarak Türkiye'nin 2'nci, yerleşim birimi olarak da 1'inci büyük ili olan Yiğidolar diyarı Sivas'ımız, kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış, doğal güzellikleri, kaplıcaları, tarihî değerleri, medreseleriyle bir ozanlar şehridir” dedi.

Ekinci, konuşmasının devamında “Sivas'a girdiğinizde bambaşka bir tarih karşılar sizleri. Tarihi anlamak, neler yaşanmış ve ne izler bırakmış diye görmek için şehre giriş yapmanız yeterlidir. Cumhuriyetin temellerinin atıldığı tarihî Kongre Binası, arkeoloji müzesi, Buruciye Şifaiye Medreseleri, Çifte Minareli Medresesi, Kale Camisini içine alan Türkiye'nin en büyük açık hava müzesi olan kent meydanımız, Türk mimarisinin ve süsleme sanatının birlikte görülebildiği hem Sivas'ımızın hem de Anadolu'nun güzellik nişanesi ve haşmet tacı olan Gök Medresemiz. Romatizma, sinir sistemi, solunum yolu, kalp hastalıkları ve daha birçok hastalığın tedavisinde etkili olan sıcak ve soğuk termallerimiz ve sıcak termal içerisinde bu yıl yapımı tamamlanan ve bölgeyi cazibe merkezi hâline getiren Altınkale'miz; Sivas'ımızın yıldızı, Yıldız Dağı Kayak Merkezi'miz. Yapımı tamamlandığında Sivas'ımıza değer katacak olan ve içerisinde Organik Pazar Alanı, Nuri Demirağ Havacılık ve Gök Bilim Merkezi, Muzaffer Sarısözen Sanat Sokağı, Kır Kahvesi, Engelli Aktif Yaşam Merkezi, Egzotik Park, Uluslararası Geleneksel Atlı Spor Müsabaka Alanı, Savaş Hatları Müzesi, Abdülhamit Han Evi ve birçok sosyal aktivite alanının oluşturulacağı Hamidiye Kültür Parkı'mız görülmeye değerdir. İlçelerimiz de ise, Kangal ilçemizde selenyumlu suda bulunan, sedef hastalığının tedavisinde önemli yeri olan doktor balıklarımızın bulunduğu Balıklı Kaplıca'mız, dünyaca nam salmış Kangal köpeklerimiz. Yine, Kangal ilçemiz Deliktaş köyünde "Çok yaşayan 100'e kadar yaşıyor / Gel de bu dünyayı yor deli gönül." dizeleriyle tanıdığımız Aşık Ruhsati'nin doğduğu ana evi ziyaretçilerini beklemektedir. Divriği ilçemizde UNESCO Dünya Miras Listesi'nde Türkiye'den alınan, ilk mimari eser olan taş işçiliğinin en nadide ve en ince örneklerini yansıtan Evliya Çelebi'nin ‘Methinde diller kısır, kalemler kırıktır’ diye ifade ettiği Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası Divriği Konakları, Divriği Kalesi. Gürün ilçemizde bulunan, güneşin açısına göre ton değiştiren ve turkuazın tüm renklerini görebileceğimiz Gökpınar Gölümüz. Şarkışla ilçemizde ünlü halk ozanımız Aşık Veysel'e ait kişisel eşyalarının, fotoğraflarının, şiirlerinin ve onun hakkında yayınlanmış eserlerinin görülebileceği Aşık Veysel Müzemiz ve Sivas'ımızın değerlerinden şehit Muhsin Yazıcıoğlu'nun ana evi. Gemerek'te Türkiye'nin doğal güzelliklerinden biri olan ve koruma altına alınan yörenin dinlenme yerlerinden Sızır Şelalesi, Hafik ilçemizde Hafik Gölü, Doğanşar ilçemizde Dipsiz Göl, Zara ilçemizin içerisinde on yedi çeşit balık yetişen Tödürge Gölümüz. Koyulhisar ilçemizde Eğriçimen Yaylamız her mevsim farklı bir güzelliğe bürünmektedir. Daha birçok gezilmeye görülmeye değer yerleri görmek için sizi Sivas'a davet ediyorum”  açıklamasında bulundu.