20.07.2017 05:00:02 0

ÖDENEKLERİNİZİN TAMAMINI KULLANIN

2017 yılı 3. Dönem koordinasyon kurulu toplantısı yapıldı. Toplantıda ilimizdeki tüm kamu, kurum ve kuruluşların yetkilileri söz alarak, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Toplantıda kurum yetkililerine uyarılarda bulunan Sivas Valisi Davut Gül, ?2-

Hayrullah AĞKAŞ

2017 yılı 3. Dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Vali Davut Gül, başkanlığında ilimizdeki tüm kamu, kurum ve kuruluşların yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantı, İl Genel Meclisi toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda, 2017 yılının genel değerlendirilmesi, 2018 yılı yatırım programı tekliflerin görüşülmesi yapılarak, koordinasyonu gerektiren hususların değerlendirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Sivas Valisi Davut Gül, ?Yeni kabinemiz belli oldu. Yeni bakanlarımızla bundan sonraki yapacakları çalışmalarımız ve özellikle ilimiz için başarılar diliyorum. Milli Eğitim Bakanımız yine Milli Eğitim Bakanlığı görevine devam ediyor. Bizi birinci dereceden ilgilendiren konulardan biri buydu. Biliyorsunuz Milli Eğitimin bütün Türkiye´de bütün yatırımları çok fazla,  en büyük yatırımcı kuruluş ama Sivas´ta tarihinin en büyük yatırımları yapılıyor. Bu da Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz sayesinde? dedi.

EĞİTİM YATIRIMLARI

3´E KATLANDI

İlimiz genelinde yapılan eğitim yatırımları hakkında bilgiler veren Vali Gül, ?Şu anda 671 dersliğimiz yatırım programında. Bu şu anlama geliyor yaklaşık olarak toplam tesislerin yüzde 12´si kadar ve metrekareye vurduğumuzda mevcut dersliklerin yüzde 20´sinden daha fazla bir orana tekabül ediyor. Bunun yanında 6 tane bin 100 kişilik pansiyonumuz yatırım programında. 12 adet spor salonumuz var. 8 okulda 22 adet atölyemiz var. 5 tane yemekhanemiz var.  Sivas, Gölova ve Koyulhisar Öğretmenevleri var. Sivas Halk Eğitim Müdürlüğümüz var. Milli Eğitim Müdürlüğümüzün arşiv konferans salonu ve depo inşaatı var. Büyük köylerden başlayarak 58 köy okulumuzun çevre düzenlemesi, halı saha gibi çalışmaları var. Bunları üst üste koyduğumuzda 200 milyon liranın üzerinde Milli Eğitim yatırımımız var. Bu da geçmişte yapılan yatırımların 3 katından daha fazladır. Bu vesileyle ben hem Milli Eğitim Bakanımıza, Milletvekillerimize, projeyi yürüten Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüze, İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz ve personeline teşekkür ediyorum? ifadelerini kullandı.

SİVAS 7 MİLYAR TL

YATIRIM ALDI

İlimize yapılan yatırım tutarlarını açıklayan Vali Davut Gül, ?Toplam yatırımlarımıza baktığımızda yaklaşık olarak Sivas´a yapılan yatırımların toplamı 7 milyar lira yani eski parayla 7 katrilyon civarında. Bunun 2017 ödeneği 908 milyon lira bunun da yüzde 30´u gerçekleşmiş. Tabi ekonomik gerçekleşme yüzde 30 civarında olmasına rağmen fiili gerçekleşme daha fazladır. Bu oran önümüzdeki aylarda daha da artacaktır? dedi.

Kurum müdürlerine seslenen Vali Gül konuşmasını şöyle sürdürdü:

?Özellikle 2-3 ay içerisinde bizim olabildiğince çok iş yapmamız lazım. Tahsis edilen ödeneklerin mümkünse tamamını harcamamız lazım. Harcanmayan ödenekler başka illere aktarılabilir. Yine bizde işlerimizi hızlı yaptığımızda, ödeneklerimizi çabuk bitirdiğimizde başka illerin ödenekleri bize gelme ihtimali de çok yüksek. O açıdan geçmişte de söylediğimiz gibi kışın olabildiğince projelerimizin tamamlanması, yaz döneminde de ihalelerimizi bitirip daha çok iş yapılmasını sağlamamız lazım.

Ben yaptığınız çalışmalardan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sivas eğer son 15 yılda 19 milyar liralık yatırım aldıysa bunu kamu görevlilerinin bir şekilde harcaması sayesinde yapmıştır. Hiç şüphesiz Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın, Bakanlarımızın, Vekillerimizin sağladığı imkânlarda olmuştur ama bir şekilde sizler ihalesini ve kontrolünü yaptınız, takip ettiniz, hizmetin vatandaşa gitmesini sağladınız. İnşallah bundan sonraki süreçte de aynı şekilde devam edersiniz.?