EĞİTİM 17.08.2020 07:00:00 0

Öğrenciler 2 Gün Okula Gidecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 31 Ağustos itibarı ile okullarda uzaktan eğitimin başlayacağını, 21 Eylül´de ise aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitime başlanacağını açıkladı. Aşamalı eğitimin de 2 gün oku

HAYRULLAH AĞKAŞ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un, 21 Eylül´de başlayacağını söylediği aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitimin ayrıntıları netleşiyor. Aşamalı geçişte öğrencilerin 2 gün okula gedecekleri, 3 gün uzaktan eğitime devam edecekleri öğrenildi. Sınıflar yine yarıya bölünerek, 30 kişilik sınıfın A grubu Pazartesi - Salı, B grubu Perşembe - Cuma yüz yüze eğitim için sınıflarda olacak. Geri kalan zamanlarda evden, uzaktan eğitim takip edilecek.

Bakanlık okulda hijyen ve güvenlik için personel alımını bu sürede arttırmayı planlıyor. Okulda sürekli hijyenle ilgili çalışmalar yapılsa da gün sonu okul dezenfekte edilse de çarşamba-pazar günleri büyük temizliğe ayrılacak. Bu günlerde tüm okul dezenfekte edilecek.

Öğrencilerin okula geldiği gün sayısı azalacak. Ders saatleri de 40 dakikadan 30 dakikaya indirilecek. Ama öğrencinin okulda kalacağı sürenin uzatılması da planlamalar arasında yer alıyor. Örneğin, normalde 6 saat kalıyorsa 8, 7 saat kalıyorsa bu sürenin 9 saate çıkarılması planlanıyor. Yüz yüze eğitim iki güne düşürülünce, okula gelen çocuklara daha fazla aktarım yapılması konuşuluyor. Ancak anasınıfı ve birinci sınıflar bu planlamanın dışında tutuluyor.

Haber Kaynak : SİVAS İRADE GAZETESİ