Öğrencilerden Sarissa Gezisi
Cumhuriyet Üniversitesi Arkeoloji Kulübü öğrencileri, Dünya´daki ilk yazılı antlaşmanın yapıldığı yer olan ve Altınyayla ilçesinde bulunan Sarissa antik kentinde incelemelerde bulundular. Altınyayla Kaymakamı Halil Dalak ve İlçe Belediye Başkanı Sinan Akbulut´un da bulunduğu inceleme gezisi Cumhuriyet Üniversitesi Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ümit Çayır´ın rehberliğinde gerçekleştirildi.
Tarih: 27.4.2019 07:00:00

AHMET TIRPAN

Cumhuriyet Üniversitesi Arkeoloji Kulübü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Rektörlüğün  destekleriyle Altınyayla ilçesine bağlı, Başören köyünün 4 kilometre doğusunda bulunan Sarissa´ya gezi düzenledi.

Arkeoloji Bölüm Başkanı Dr. Ümit Çayır´ın rehberliğinde gerçekleştirilen geziye Altınyayla Kaymakamı Halil Dalak, Altınyayla Belediye Başkanı Sinan Akbulut, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili  Teoman Karaca ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Gezi esnasında Sarissa hakkında bilgiler veren Cumhuriyet Üniversitesi Arkeoloji Kulüp Başkanı Mücahit Enes Kaya, “Sivas´ın 52 kilometre  güneybatısında, Altınyayla ilçesine bağlı, Başören köyünün 4 kilometre doğusunda bulunan Sarissa´da, 1992-2004 tarihleri arasında Andreas Müller-Karpe tarafından kazılar gerçekleştirilmiş ve Hititlere ait yeni ve önemli verilere ulaşılarak Hitit tarihine önemli katkılar sağlanmıştır. Yerleşimi çevreleyen sur sisteminin görünür olmasından dolayı yöre halkı tarafından Kuşaklı olarak adlandırılmıştır. Kuşaklı´da ele geçen Hititçe yazılmış kil tabletler ve mühür baskılarında geçen ifadelerden kentin Hitit Dönemindeki adı ‘Sarissa´ olarak kabul edilmektedir. Boğazköy – Hattuşa´daki tabletlerden ve Mısır-Karnak´ta Amun tapınağındaki Kadeş anlaşmasının anlatıldığı yazıtta da Sarissa adı bulunmaktadır.  Bu yazılı belgelerde kent, genellikle ‘Fırtına Tanrısının kenti, Sarissa´ ifadesiyle geçmektedir. Ele geçen yazılı belgeler ve arkeolojik kalıntılar Kuşaklı´nın önemli bir kült merkezi olduğunu göstermektedir” dedi.

Kuşaklı´nın Hititler tarafından M.Ö. 1600´lerde kurulmuş orta büyüklükte bir kent olduğunun altını çizen Kulüp Başkanı Kaya, “Yerleşimde tespit edilen yapıların çoğu Hitit imparatorluk dönemine aittir. M.Ö. 1400´lerde yakılıp yıkılarak işgal edilmiş ancak sonrasında tekrar kurulmuştur. M.Ö. 1200´lerde Hitit İmparatorluğunun çöküşüyle yerleşim bir yangınla yıkılmıştır. Oval bir görünüme sahip kent bir sur duvarı ile çevrelenmiş olup 4 girişi bulunmaktadır. Sur kapılarının önünde yerleşimin su ihtiyacını karşılamak için baraj göletleri görülmektedir ve bu göletlerden yerleşimin çeşitli mekanlarına ulaşan pişmiş topraktan su boruları döşenmiş olduğu anlaşılmıştır. Bu baraj göletlerinden güneybatı kapısında yer alan şu ana kadar tespit edilmiş en eski baraj yapısıdır.  Akropol kesiminde tapınakların, depoların, atölyelerin ve idari yapıların bulunduğu 6 ayrı mimari birim tespit edilmiştir. Bu yapılardan en önemlisi C yapısı olarak adlandırılan Fırtına Tanrısı için yapılmış Hitit yerleşimleri arasında tespit edilmiş en büyük tapınak yapısıdır. Yapının içerisinde ana kült odası, depo ve bira imalathanesi birimleri bulunmaktadır. Bira imalathanesinde çok sayıda çanak çömlek ele geçmiş ve bu kapların içinde kömürleşmiş arpa taneleri tespit edilmiştir. Bunlardan bir kısmının çimlendirilmiş olması bira üretimi için kullanıldıklarını göstermektedir. Tapınakta ele geçen buluntular arasında fırtına tanrısını kutsal hayvanı iki boğa figürin ele geçmiştir” açıklamasında bulundu.

Kulüp Başkanı Kaya, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Akropoldeki önemli yapılardan bir diğeri olan A binasında, konusu dini içerikli 51 tabletten oluşan arşiv ele geçmiştir. Bu yapıda bulunmuş çivi yazılı kil tablet parçalarından birinde, her ilkbaharda kutlanan bayram törenlerinden bahsedilmektedir. Bu törene katılmak ve çeşitli kült işlemlerini yerine getirebilmek için Büyük Kral´ın başkentten buraya gelerek hazır bulunduğu anlatılmaktadır. Yerleşimin batı yamacında metal atölyesi olarak kullanıldığı düşünülen mimari kalıntılar saptanmıştır.  Kuşaklı kentinin güney tepesinde 700 ton tahıl saklanabilen bir depo açığa çıkartılmış ve ele geçen malzemeler üzerinde arkeobotanik çalışmalarda beş buğday çeşidinin yanı sıra arpa ve buğday depoladıkları belirlenmiştir.  Kent dışı kutsal alanlar da açığa çıkarılmıştır. Bu kutsal alanlar Kulmaç dağının yüksek kesiminde bulunmaktadır. İlimiz açısından son derece önemli olan bu tarihi alanın ziyaret edilerek biz Arkeoloji öğrencilerinin uygulamada eğitimlerinin desteklenmesi çok değerlidir. Burada binlerce yıl önce yaşamış medeniyetin bugün araştırılarak gün yüzüne çıkması ve tarihin gizli kalan unsurlarının aydınlatılması bizleri mutlu edecektir.”
Kaynak: İRADE

Anahtar Kelimeler: Öğrencilerden Sarissa Gezisi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çocuklarımızın  Kanatlarını Açacağız
Çocuklarımızın Kanatlarını Açacağız
Sivas Yetenek ve Beceri Merkezi´nin işleyişine yönelik olarak program ve içerik geliştirilmesi için Öğretmenevi´nde çalıştay düzenlendi. Çalıştayda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, “Sayın Bakanımızın dediği gibi biz çocuklarımızın kanatlarını açacağız. Çocuklarımız özgürce yeteneklerinin ve becerilerinin götürdüğü yerlere gidecekler. Uzun bir çalışmanın sonuna gelindi” dedi.
Hedef İlk 10´a Girmek
Hedef İlk 10´a Girmek
2019-2020 eğitim-öğretim yılının başlaması nedeniyle Muhsin Yazıcıoğlu İlkokulu´nda tören düzenlendi. Törende konuşan Vali Salih Ayhan, bu sene Sivas´ta eğitimde seferberlik ilan edeceklerini belirterek “Sivas´ta fiziki anlamda eğitimde çok iyiyiz. Biraz da içerik vereceğiz, ruh vereceğiz, gayret göstereceğiz. Eğitimde bu seneki seferberliğimizle ilk 20´ye bir sonraki yılda inşallah ilk 10´a hep beraber getireceğiz” dedi.
Ders Zili Bugün Çalacak
Ders Zili Bugün Çalacak
2019-2020 eğitim-öğretim yılı bugün çalacak ders zili ile başlayacak. Sivas´ta 118 bin 962 öğrenci ders başı yapacak.
Patent Başvurusuna TÜBİTAK´tan Onay--Video
Patent Başvurusuna TÜBİTAK´tan Onay--Video
TÜBİTAK, Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Aksöz´ün “Akıllı Aydınlatma Sistemleri” patent başvurusunu kabul etti.
Sınıfta  Kaldık!
Sınıfta Kaldık!
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Haziran´da yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınav sonuçları ve "Merkezi Sınav Değerlendirme Raporu"nu açıkladı. Raporda, 2019 Ortaöğretime Geçiş Sınavı´na giren öğrencilerin performansları masaya yatırıldı. 2018 LGS´de 81 il arasında 38´inci sırada yer alan Sivas 2019 LGS´de 21 sıra birden gerileyerek 59´uncu sırada kendine yer bulabildi.
Medicana Eğitimde De Öncü Olacak
Medicana Eğitimde De Öncü Olacak
MBA Okulları ile eğitim sektörüne de atım atan Medicana Sağlık Grubu, Fenerbahçe Kulübü ile yaptığı işbirliği kapsamında Fenerbahçe Üniversitesi´ni açarak eğitim alanında iddialı bir başlangıç daha yapıyor.
Bin 48 Öğrenci Alınacak
Bin 48 Öğrenci Alınacak
Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü doktora, tezli ve tezsiz yüksek lisans programlarına bin 48 öğrenci alacak.
Vali Bekir Aksoy İlkokulunda Dil Sınıfı Açıldı
Vali Bekir Aksoy İlkokulunda Dil Sınıfı Açıldı
"2023´e Doğru Eğitimde Değişim Dönüşüm Hareketi" kapsamında Vali Bekir Aksoy İlkokulu bünyesinde yabancı dil sınıfı açıldı. Sınıfın açılışını gerçekleştiren Vali Salih Ayhan, öğrencilerle sohbet ederek kitap hediye etti.
Doğa´dan TSO Üyelerine İndirim
Doğa´dan TSO Üyelerine İndirim
Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mustafa Eken ile Doğa Koleji İlkokulu Müdürü Bekir Sıtkı Şekerci arasında 1 yıl geçerli olmak üzere eğitim sözleşmesi imzalandı. Sözleşme kapsamında TSO üyelerinin çocuklarına kayıtlarda yüzde 25 indirim sağlanacak.
Görsel Sanatlar Sergisi Açtılar
Görsel Sanatlar Sergisi Açtılar
Muzaffer Sarısözen Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri kent meydanında bulunan bir alışveriş merkezinde görsel sanatlar sergisi açtı.
Üniversite DÜS´te Yükseliyor
Üniversite DÜS´te Yükseliyor
Cumhuriyet Üniversitesi, Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı tarafından yayımlanan DÜS 2019´da, 34 sıra yükselerek 116 devlet üniversitesi arasında 40´ıncı sırada yer aldı.
Baktagir, Öğretmenlerle Buluştu
Baktagir, Öğretmenlerle Buluştu
Dünyaca ünlü kanun virtüözü ve bestekâr Göksel Baktagir, Sultan Şehir Öğretmen Buluşmaları programının konuğu oldu. Sanat hayatı, müziğe olan tutkusu, proje ve müzik çalışmaları, bestelediği eserler gibi birçok konuda samimi paylaşımlarda bulunan Baktagir, öğretmenlerin hem sanat hayatı hem de müzik alanında sorduğu soruları yanıtladı.
CUPSA´dan Panel--Video
CUPSA´dan Panel--Video
Cumhuriyet Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğrenci Birliği Kulübünce (CUPSA) “Aşı ve Aşı Reddi” konulu panel gerçekleştirildi.
Öğrencilerden Kitap Bağışı
Öğrencilerden Kitap Bağışı
Gazi Osman Paşa İlkokulu 3-B sınıfı öğrencileri, “Okumak ve Okutmak İçin Haydi Sen de Hikâye Bağışla” kampanyası kapsamında Gıda Bankası´ndan yardım alan ihtiyaç sahibi çocuklar için 5 koli kitap bağışladı.
CÜYÖS´e Yoğun İlgi
CÜYÖS´e Yoğun İlgi
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrencisi olmak isteyen 54 ülkeden 5 bin 500 yabancı öğrenci adayı düzenlenen Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Yabancı Öğrenci Sınavı´nda (CÜYÖS) ter döktü. 4 ülke ve 7 merkezde gerçekleştirilen sınava en fazla Suriyeli öğrenciler ilgi gösterdi.
Eğitim Yatırımları Göz Doldurdu
Eğitim Yatırımları Göz Doldurdu
2014-2019 yılları arasında ilimizde eğitim alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren İl Genel Meclisi Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu Başkanı Arzu Polat, “Yapılan yatırımlarla eğitim alanında önemli çalışmalar yapılmış, büyük yol kat edilmiştir” dedi.
Esnaf Çocuklarına İndirim Sağlanacak
Esnaf Çocuklarına İndirim Sağlanacak
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) ile Kavram Okulları arasında eğitim sözleşmesi imzalandı. Sözleşme kapsamında Kavram Okulları´nda eğitim görmek isteyen esnaf çocuklarına yüzde 10 oranında indirim uygulanacak.
Köy Okuluna Kitap Bağışladılar
Köy Okuluna Kitap Bağışladılar
Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyal Hizmet Kulübü, Sosyal Hizmet Bölümü öğrencilerinin destekleriyle toplanan kitapları Olukman Köyü İlkokulu Kütüphanesi´ne bağışladı.
Üniversite´de Eğitim Semineri
Üniversite´de Eğitim Semineri
Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından, lisansüstü öğrencilerin tez önerilerinin sunulduğu eğitim semineri düzenlendi. Seminerde 70 lisansüstü öğrencinin sunumu gerçekleştirildi.
Sınav Öncesi Tanıtım Atağı
Sınav Öncesi Tanıtım Atağı
Cumhuriyet Üniversitesi Yıldızeli Meslek Yüksekokulu öğretim elemanları, yaklaşan üniversite sınavı öncesi okulda bulunan bölümler ve iş imkanları hakkında üniversite öğrencilerini bilgilendirdi.
“Desteğimiz Devam Edecek”--Video
“Desteğimiz Devam Edecek”--Video
Yazılım programı geliştiren Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencileri Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız´ı ziyaret ederek yaptıkları çalışma hakkında bilgi verdi. Ziyarette konuşan Rektör Yıldız, “Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar üniversite içerisinde yapılan bilimsel araştırmalara ve çalışmalara desteğimiz tam oldu. Olmaya da devam edecek” dedi.
Kadın Çiftçilere Eğitim Verildi
Kadın Çiftçilere Eğitim Verildi
“Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" kapsamında 65 kadın çiftçiye "uygulamalı girişimcilik eğitimi" verildi.
TÜBİTAK Desteklerini Anlattı--Video
TÜBİTAK Desteklerini Anlattı--Video
TÜBİTAK ARDEP Mühendislik Araştırma Destek Grubu (MAG) Bilimsel Programları Başuzmanı Dr. Mehmet Ufuk Atay, Cumhuriyet Üniversitesi´nde gerçekleştirilen konferans kapsamında TÜBİTAK´ın genç araştırmacılara verdiği destekler hakkında bilgi verdi.
SESOB´dan Eğitim Desteği
SESOB´dan Eğitim Desteği
Esnaf çocuklarının Sınav Koleji Eğitim Kurumlarından yüzde 25 oranında indirimli faydalanabilmesini sağlamak amacıyla protokol imzalandı.
Öğrencilerden Büyük Başarı
Öğrencilerden Büyük Başarı
Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan “Hemşirelik Öğrencilerinin Klinik Uygulama Sırasında Yaşadığı Çatışmalar ve Çatışma Çözüm Becerileri” başlıklı çalışma 18. Ulusal Hemşirelik Öğrencileri Kongresi´nde sözel bildiri birincilik ödülüne layık görüldü.
Hafik´te Anaokulunda Yıl Sonu Etkinliği
Hafik´te Anaokulunda Yıl Sonu Etkinliği
Hafik ilçesinde, Şehit Turgay Çelik Anaokulunda yıl sonu şenliği düzenlendi.
Şarkışla´da TÜBİTAK Bilim Fuarı Açıldı
Şarkışla´da TÜBİTAK Bilim Fuarı Açıldı
Şarkışla ilçesine bağlı Samankaya köyünde "4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı" açıldı.
Şehit Öğrencilere Temsili Diploma
Şehit Öğrencilere Temsili Diploma
İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen "Okuyan Gençlik Ecdadının İzinde" projesi kapsamında 281 öğrenci Çanakkale gezisine uğurlandı.
Z-Kütüphane Açıldı
Z-Kütüphane Açıldı
Hayırsever Nuri Dönmezcan´ın katkıları ile inşa edilen Karşıyaka Nuri Dönmezcan İlkokulu´na Z-Kütüphane açıldı.
Süleyman Demirel Birinci Oldu
Süleyman Demirel Birinci Oldu
İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen ortaokullar arası bilgi yarışmasının il finali gerçekleştirildi. 18 sorunun sorulduğu yarışmada, Süleyman Demirel Ortaokulu birinci oldu.
Kuzey Akkaş
Kuzey Akkaş
Duyarlı Olmak Yürekli Olmaktır
Haydar Mermer
Haydar Mermer
İçişleri Bakanlığı´na Çağrıdır!
Adem Akgül
Adem Akgül
Birbirinden Lezzetli Sivas Yemekleri
Alper Duran
Alper Duran
Dikenler ve Güller
Muhittin Karahan
Muhittin Karahan
Kul ve Kamu Hakkı Büyük Günahtır
Taner Karabal
Taner Karabal
Gün Birlik Olma ve Dayanışma Günüdür
Yurdal Epsileli
Yurdal Epsileli
Her Türk Asker Doğar
Orhan Arslan
Orhan Arslan
Barış Pınarı Harekatı
Oğuzhan Sarzep
Oğuzhan Sarzep
Yiğido Zirve Aşkına
Aydın Deliktaş
Aydın Deliktaş
Üçüncü Tür
Muzaffer Karadağ
Muzaffer Karadağ
Okullar Açılıyor, Anneler Hazır Mı? -2-
Aykut Özdoğan
Aykut Özdoğan
Büyüme Hormonu Nedir?
Ekrem Arıs
Ekrem Arıs
Ülkemizde Muay Thai
Metehan Dağcıoğlu
Metehan Dağcıoğlu
Unutulan Bir Değer: Şahabeddin-İ Sivasi
Ahper Nuri Delican
Ahper Nuri Delican
Aile Yapısı
Ahmet Tırpan
Ahmet Tırpan
Kurban Kesilirken Hangi Dualar Okunur?
İsmail Ayhan
İsmail Ayhan
Sivas Belediyespor Sancılı…
Fatih Tabur
Fatih Tabur
Adakta Gaye Allah Rızası Olmalıdır
Hanife Döner
Hanife Döner
Hakikat Mülküne Varan Bir Dost: Ayşe Şasa –Son-
Kürşad Özkaynar
Kürşad Özkaynar
Goebbels, Komünizm ve Bolşevizm
Eyüp Demirer
Eyüp Demirer
Liyakat, Sadakat ve İlle De Ehliyet
Neslihan Dereli
Neslihan Dereli
İşçiye Cuma Namazı İzni Verilmemesi (İşçi Bakımından) Haklı Fesih Sebebi Midir? –Son-
Emre Gürkan Gürleyük
Emre Gürkan Gürleyük
Yerel Seçimin Ardından,
Mustafa Coşkun
Mustafa Coşkun
AK Parti Toplantısı Sonrası Sivaslılar Ne Yapacak?
Halil İbrahim Budaklı
Halil İbrahim Budaklı
Kriz Mi? Kim Demiş? Bu Şehri Yönetenler Krizle Dalga Geçiyor!
Kübra Duran
Kübra Duran
Ege Kıta Sahanlığı Sorunu
Hadi Töre
Hadi Töre
İran 2
Fatma Karakuzu
Fatma Karakuzu
Kitap İnsanı, İnsan Dünyayı Değiştirir
Abdullah Ağbektaş
Abdullah Ağbektaş
40. Hadisi Şerif
Esra Kurt
Esra Kurt
Süresiz Nafaka
Emre Şağban
Emre Şağban
Şehit
Ali Bozkurt
Ali Bozkurt
TİKİ-TAKA
İbrahim Özmen
İbrahim Özmen
Vampir
Ajda Mutlu
Ajda Mutlu
Dünya Çok Güzel, Gezmelisin !
Halil Kalemci
Halil Kalemci
Capital 500 Açıklandı
Yusuf Doğan
Yusuf Doğan
İLAHİ ADALET…
Süleyha Kara
Süleyha Kara
SEVGİNİN ADI
DOLAR
5.8303
EURO
6.4969
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sen insana ulaşmadan Allah’ı nasıl arıyorsun?.

Hz. Muhammed
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler