GÜNDEM 15.02.2021 07:00:00 0

Öğrencilere Işık Tuttular

Sivas Mehmet Gökhan Ay Anadolu Lisesi´nde uygulanan ?Inspiring Women´ adlı eTwinning Projesi kapsamında öğrenciler; alanında yetkin isimlerle online olarak bir araya geliyor. Bugüne kadar bilim kadını, ressam, çini ustası, müzik öğretmeni, sağlık çalışan

Adem Sabit NALBANT

Ankara Hüseyin Güllüoğlu Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Elif Bekler ve Sivas Mehmet Gökhan Ay Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Suna Sönmez tarafından yürütülen ?Inspiring Women´ adlı eTwinning Projesi öğrencilere ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Projenin başlangıcından beri bilim kadını, ressam, çini ustası, müzik öğretmeni, sağlık çalışanı, origamili hikaye anlatıcısı gibi ilham kaynağı kadınlar öğrencilerin hayatına deneyim ve başarılarıyla ışık tutuyor.

Proje kapsamında Kasım ayında  pandemi sürecinde evine gidemeyip, eşini ve çocuklarını dahi göremeden, gece gündüz çalışan kadın sağlık çalışanlarıyla toplantılar gerçekleştirildi. İlk olarak Ankara Şehir Hastanesinde çalışan Embriyoloji ve Histoloji uzmanı Ayten Türkkanı, ikinci olarak Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesinde Radyoloji Uzmanı olarak çalışan Tuğba Özkeleş ve son olarak emekli anestezi uzmanı Fatma Doğan ile toplantılar yapıldı. Öğrenciler; sağlık çalışanlarına pandemi sürecinde nasıl zorluklarla baş ederek çalışmaya devam edebildiklerini sordular. Kadın sağlık çalışanları bu süreç içinde şartlar ne olursa olsun öncelikli amaçlarının insan hayatını kurtarmak olduğunu ve yaptıkları işin kendileri için gurur kaynağı olduğunu söyleyerek, öğrencilere ilham kaynağı oldular.

Aralık ayında ilk olarak öğrenciler İtalyan ressam Monica Marcenaro ile buluşturuldu.  Marcenaro, öğrencilere yaptığı eserlerden örnekler sunarak onların hayatlarını renklendirmek adına ilham kaynağı oldu. Aralık ayında proje kapsamında Müzik Öğretmeni Merve Taşkent öğrencilerle buluştu. Taşkent, bağlaması, güzel sesi ve türküleriyle konuk oldu. Üçüncü konuk ise Tokat´ta çini ustası Ömür Özfalay oldu.  Özfalay, yaptığı çalışmalardan örnekler sunarak Çini yapma aşamalarından bahsetti. Özfalay, eşsiz sanatıyla öğrencileri büyüledi.

Ocak ayında proje konuğumuz origamili masal anlatıcısı Sema Yaylı oldu. Yaylı, anlattığı masallara origamiden karakterler yaratarak öğrencilerin zihinlerinde unutulmaz anılar bıraktı.