GÜNDEM 8.09.2020 07:00:00 0

Okulları Eğitime Hazır Hale Getirin--Video

İlimizde yıkım kararı verilen okullarda incelemelerde bulunan CHP Parti Meclisi Üyesi ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, ?Bir an önce okulları eğitim-öğretime hazır hale getirin. Bizler vatandaşlarımızı köylerde yaşamaya teşvik ediyoruz ama vatandaşlarım

Hayrullah AĞKAŞ

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, geçtiğimiz Haziran ayında Sivas genelinde yıkım kararı verilen 22 okulla ilgili incelemelerde bulundu.

Yıkım kararı alınan okullardan Yıldızeli İlçesi´ne bağlı Yusufoğlan Köyü´nde bulunan Yusufoğlan İlkokulu´nu ziyaret eden Karasu, yıkım kararı verilmesine rağmen okulda herhangi bir çalışma yapılmadığını kaydetti.

Yıkım kararının üzerinden 3 ay geçmesine rağmen hiçbir adımın atılmadığını kaydeden Karasu, ?´Yetkililer yıkım ve okulların yeniden yapım işlerinin 2020-2021 eğitim öğretim yılına yetişeceğini söylemişti. Ancak okulların açılmasına kısa bir süre kala görüyoruz ki herhangi bir işlem yapılmamış´´ dedi.

 ?ÖĞRENCİLER TAŞIMALI EĞİTİME ZORLANIYOR?

Yıkım kararı alınan okullarda eğitim gören öğrencilerin taşımalı eğitime mecbur bırakıldığını söyleyen Karasu, ?Bu okulda 81 öğrencimiz var. Bu öğrencilerimizin akıbeti ne olacak? Taşımalı eğitimle sorunlar çözülmez´´ dedi.

 

Sorunun çözümü için yapılması gerekenleri sıralayan Karasu, çürük okulların vakit kaybetmeden yıkılması ve aynı zamanda okulların yıkılmasını dahi beklemeden yeni okulların yapımı için de gereken sürecin başlatılması gerektiğinin altını çizdi. Ancak gelinen noktada adım atılmadığını da hatırlatan Karasu, ?´Bu durağanlık hem vatandaşlarımızda hem de bizlerde soru işaretleri oluşturuyor. Meclise verdiğim soru önergesiyle yetkilileri göreve davet etmiştim. Bir kez de buradan sesleniyorum: Bir an önce okulları eğitim-öğretime hazır hale getirin. Bizler vatandaşlarımızı köylerde yaşamaya teşvik ediyoruz ama vatandaşlarımız çocuklarını gönderecek okul bulamıyor. Tüm yetkililieri bu sorunla yakından ilgilenmeye davet ediyorum´´ ifadelerini kullandı.