OLAĞANÜSTÜ BİR TURİZM POTANSiYELİMİZ VAR
Turizm Haftası nedeniyle düzenlenen etkinliklerde konuşan Sivas Valisi Davut Gül, Sivas´ın olağanüstü bir turizm potansiyelinin olduğunu vurgulayan Gül, farklı medeniyetlerin ilimizde eserlerinin bulunduğunu dile getirdi. Yaklaşık 2 milyon gurbetçisi bulunan Sivas´ta sıla turizminin de önemini dile getiren Gül, yaz ayında Sivas´ın ziyaretçi sayısının arttığına dikkati çekti.
Tarih: 20.4.2017 06:00:00

M. MUSTAFA IŞIK
Sivas Valisi Davut Gül, Turizm Haftası nedeniyle düzenlenen kutlama programına katıldı.
Şemsi Sivas-i İl Halk Kütüphanesindeki programda konuşan Vali Gül, turizm denince eskiden deniz-kum-güneş üçlüsünün akla geldiğini ifade ederek, insanların ekonomik ve kültür seviyesinin arttıkça turizmin çeşitli kollarının yaygınlaştığını söyledi. Sivas´ın olağanüstü bir turizm potansiyelinin olduğunu vurgulayan Gül, farklı medeniyetlerin ilimizde eserlerinin bulunduğunu dile getirdi.
Yaklaşık 2 milyon gurbetçisi bulunan Sivas´ta sıla turizminin de önemini dile getiren Vali Gül, yaz ayında Sivas´ın ziyaretçi sayısının arttığına dikkati çekti. İlimizin sanayide hamle yaptığını ancak bacasız fabrika olan turizmin ekonomik katkılarının kente daha fazla etkisi olduğunu ifade eden Gül, gelen ziyaretçileri mutlu edebilmek amacıyla ilimizde birçok alanda çalışma yapıldığını söyledi.
Kış turizminin de artık Sivas´ta canlandığını ifade eden Vali Gül, "Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi´miz 3 yıldır hizmet veriyor. Bu sene havaalanı-Yıldız Dağı-Sıcak Çermik bağlantı yolu yapılacak. Termalde 5 yıldızlı tesislerimiz ve yatırımcıya tahsis edebilecek alanlarımız var" dedi.
Balıklı Kaplıca ve Divriği Ulu Cami´ye ulaşımın artık daha kolay olacağını ifade eden Gül, 2018 yılı içerisinde de hızlı trenin Sivas´a geleceğini kaydetti.
Sivas´ın ulaşılabilir bir kent olduğunu ifade eden Gül, tarihi kent meydanının ışıklandırılma çalışmasının sürdüğünü restorasyonların da devam ettiğini dile getirdi.
Yöresel yemekleri ile ünlü Sivas´ın âşıklar kenti bir il olduğunu söyleyen Vali Gül, Sivas´ın Ayasofya gibi bir değere sahip olduğunu da vurgulayarak, "Sivas´ta M.S. III. yüzyılda yaşamış bir aziz var. Tek tanrıya inanan, putperestliği reddeden bir aziz. Hıristiyanların azizini ortaya çıkarırsak yabancılarında ilimize ilgisini artırmış oluruz. Sivas´a gelip de memnun kalmamanız imkânsız." diye konuştu.
Vali Gül´ün ardından Prof. Dr. Suavi Ahipaşaoğlu ´Turizm ve Kentleşme´ konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.
Program; İstanbul Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Feneryolu Halk Eğitim Merkezi´nin ´Selçuklu´dan Sivas´a´ adlı resim sergisinin açılışı ve eserlerin gezilmesi ile son buldu.