GÜNDEM 30.12.2020 07:00:00 0

Omuz Omuza Atlatacağız

Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, 2020´nin acısıyla-tatlısıyla geride kaldığını söyledi. Pandeminin toplumun tüm kesimleri yanı sıra esnaf ve sanatkarları da olumsuz etkilediğini anlatırken, ?Eminim ki yin

Adem Sabit NALBANT

Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, yılbaşı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Demirgil; mesajında; ?Bir yılı daha geride bırakıyoruz. 2020 yılı bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de Koronavirüs salgını ve pandemisinin olumsuzluklarıyla anılacak. Yeni yıldan insanlık adına en büyük beklentimiz bu hastalığın son bulması ve tekrar dostlarımızla kucaklaşarak mutlu ve huzurlu günler geçirmektir. Bu vesileyle bu lanet virüs nedeniyle hayatını kaybeden kardeşlerimize bir kez daha Yüce Allah´tan sonsuz rahmet diliyorum.  Ekonomileri, sosyal hayatı ve en önemlisi moral değerleri yerle bir eden bu musibetten umarım bütün insanlık gerekli mesajları almış olur ve dünyanın hepimize yeteceğini bilerek gereksiz hırs ve sınırsız zevkler yerine barış, kardeşlik, sevgi, adalet ve dayanışma duygularının güzelliğini kavrar.  Pandemi döneminin olumsuzluklarıyla devlet millet el ele vererek dayanışma içinde için de büyük bir mücadele verdik. Bu mücadelede esnafımızın özverili çabalarını da göz ardı edemeyiz. Çoğu esnafımızın bu süreçte ve halen dükkânları kapalı, iş yapamaz haldeler. Fakat borçları ve ödeme yükümlülükleri var. İşsiz kalan insanlarımız, borçları büyüyen esnafımız oldu. Devletimiz pek tabi bu duruma duyarsız kalmayarak imkânlar dâhilinde çeşitli desteklerde bulundu. Sürecin bütün olumsuzlukları halen devam ediyor. Bu noktada devleti suçlama ucuzculuğuna düşmeden, bu beklenmeyen bela ile mücadelede esnafımız inanıyorum ki yine sağduyulu davranmaya devam edecektir. Bir yandan tıbbi çalışmalara dair umutlarımızı korurken diğer yandan pandemi koşullarında hayatı normalleştirmenin yollarını da bulmalıyız. Eminim ki yine devlet millet el ele omuz omuza samimi bir mücadeleyle bu belayı da atlatacağız? dedi.

?Su uyur düşman uyumaz? atasözünü anımsatan Demirgil, ?Evet pandemi var diye ülkemizin ve milletimizin kadim düşmanları, uyumadı, boş durmadı. Gerek bölücü örgüt gerek Akdeniz´deki sömürgeci ülkeler gerekse maşa devlet Ermenistan rahat durmadı. Hamdolsun asra damga vuracak bir kardeşlik gücüyle Karabağ özgürleştirildi, Azerbaycanlı kardeşlerimize geri verilmek zorunda kalındı. Akdeniz´de, Libya´da, Suriye´de uluslararası hukuktan aldığımız hakların gereğini güçlü bir iradeyle ortaya koyarak istikbalimize dair güçlü adımlar attık. Bu noktada devletimizi idare edenlerin üstün liderlikleri ve vatanseverlikleri için milletimiz adına şükranlarımızı sunuyoruz. Bizler Sivaslı esnaflar olarak hürriyet mücadelesinin anlamını gayet iyi biliriz. Hür ve müstakil bir devlet olmadan yediğimiz ekmeğin, içtiğimiz suyun, aldığımız nefesin bize haram olduğu şuuruyla hayata bakan insanlarız. Bu nedenle bugünkü durumu istiklal mücadelesi olarak görüyor ve devletimizin bu haklı mücadelesinde son nefer son nefese kadar mücadeleyi desteklediğimizi buradan bir kez daha belirtmek istiyorum. Kim ne yaptırımda ne tehditte bulunursa bulunsun asla geri adım atmamalıyız. Nasıl ki ecdadımız bu topraklarda hürriyet için can verdilerse bize de düşen onların ruhunu ferahlatacak bir duruş sergilemektir. Hamdolsun idarecilerimiz bunun şuurunda hareket ediyor bizler de bu sağlam iradeyi ve güçlü duruşu sonuna kadar destekliyoruz.  Devletimiz ciddi ve büyük adımlar atıyor. Ekonomik bağımsızlık mücadelesi hemen bugünden yarına gerçekleşecek bir iş değildir. Bakınız, kendi milli savunma sistemlerimizi kuruyoruz, yerli araç üretiyoruz, yerli enerji kaynaklarını keşfediyoruz, her alanda yerli ve milli adımlar atıyoruz. Yerli ve milli bir ekonomi oluşturmaya çalışıyoruz. Bunların büyük atılımlar olduğunu idrak sahibi herkes görür. Bu adımların siyaset üstü bir bakış açısıyla değerlendirilmesi gerekir. Çünkü başka Türkiye yok ve Türkiye askeriyle, devletiyle, ekonomisiyle çok güçlü olmalıdır. Anadolu´da kalıcı olmak kolay değildir. Anadolu´da Türkler kadar uzun yıllar yaşamayı başarmış başka bir millet yoktur. Bu gerçeklere dikkat çekiyor ve buradan bizi atmaya çalışanlara karşı birlik ve beraberlik içinde mücadele etmeye bütün vatanseverleri davet ediyorum. Bu mücadele çocuklarımıza bırakabileceğimiz en asil mirastır diye düşünüyorum.  Bu duygu ve düşüncelerle yeni yılınızı kutluyorum. Bütün şehitlerimizi minnetle yad ediyorum. Bu ülkede ay yıldızlı al bayrağın sonsuza kadar hür bir şekilde dalgalanmasını Cenab-ı Allah´tan niyaz ediyorum.  2021 yılının hepinize, sağlık, huzur, bereket ve mutluluk getirmesini diliyorum.  Sağlıcakla kalın, Allah´a emanet olun? ifadelerini kullandı.