“ÖNCE VATAN VE BAYRAK”
Sivas Valisi Davut Gül´ün eşi Gülden Gül, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 1. yıldönümünde o karanlık ve uzun gecede yaşadıklarını gazetemizle paylaştı. Sivas´a ve ülke gündemine dair; Vali eşi, eğitimci ve bir anne olarak samimi bir söyleşi gerçekleştirdik.
Tarih: 19.7.2017 05:00:01

RÖPORTAJ:
PERVİN ERGİN / FATMA KARAKUZU


Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Öncelikle Sivas İrade Gazetesine başarılar diliyor ve okurlarına selamlarımı sunuyorum. Aydın Sökeliyim. İlk, orta ve lise hayatımı Söke´de geçirdim. Ardından 18 Mart Üniversitesi´nde İngilizce öğretmenliğini okumak için Çanakkale´ye gittim. Üniversiteyi bitirince İngilizce öğretmeni olarak Mersin´de göreve başladım. Daha sonra Manisa´ya atandım ve Vali Bey´le orada tanışıp evlendik. Sivas´la tanışmamız ise 2012´de, 3 yıl süren Şarkışla görevimiz ile başladı. En güzel günlerimiz Şarkışla´da geçti. Daha önemlisi kızımız Elif Şarkışla´da doğdu. O bakımdan Şarkışla bizim için hep özeldi ve özel kalacak. Akabinde ise Ankara´ya tayinimiz oldu. Açıkçası Sivas´ tan giderken hüzünlendik ve Sivas´ta tekrar görev yapmayı çok istiyorduk. Çok şükür bu da oldu, Allah utandırmasın. Şimdi ise Selçuk Anadolu Lisesi´nde İngilizce öğretmeniyim ve mesleğimde 14. yılım. Ailem için çalışma hayatıma iki yıl ara verdim ve Kızım Elif biraz büyüdükten sonra ise mesleğime geri döndüm.

Peki, bu yoğun tempoda kendinize,
kızınıza ve eşinize nasıl vakit ayırabiliyorsunuz?

Tabii ki yardımcımız var ama çok şükür ki babaannemiz yanımızda. En azından kızımız onun nezaretinde büyüyor. Aslında iyi bir planlama yaptıktan sonra evime, eşime, çocuğuma ve sosyal hayatıma da vakit ayırabiliyorum. Ancak ara sıra sıkıntıya düştüğümüz zamanlar da olmuyor değil… Vali Bey gerçekten çok yoğun çalışıyor ve bazen ben "Sende bir insansın ve kendini çok yoruyorsun, biraz dinlen" şeklinde serzenişte bulunmak durumunda kalıyorum. Buna rağmen Vali Bey´den bir kere bile "Çok yoruldum, dinleneyim" tarzında sözleri hiç duymadığım gibi, aksine "bu aziz Vatan ve halkımız için daha çok çalışmalıyım " diyor kendisi. Bunu duyduktan sonra da kendisine destek olmaktan başka bir tercihimiz kalmıyor açıkçası. Vali Bey´i bazen üç günde bir saat gördüğümüz bile oluyor. Çünkü eve geliş saatleri kızımla benim uyku saatlerimize denk geliyor. Doğrusu bu duruma üzülmekle birlikte açığı da kapatmaya çalışıyorum, şükürler olsun idare ediyoruz. Hatta birlikte az vakit geçirmelerine rağmen kızımıza, anneni mi babanı mı çok seviyorsun diye sorduğumuz zaman, babamı daha çok seviyorum diye cevap veriyor. Tabii kızımızın babasını bu denli sevmesi benim için de ayrı bir mutluluk sebebi. Vali Bey´in bu yoğun çalışma temposunda kızımla birlikte ona destek olmaya çalışıyoruz. Vazifesinin gerçekten mübarek, vicdani ve manevi değerleri yüksek bir iş olduğunu; vatanının, milletinin, halkının hizmetinde çalıştığını gördükten sonra siz de destek oluyorsunuz.

/resimler/2017-7/18/1606110537740.jpg

15 Temmuz Gecesi´nde neler
yaşadığınızı paylaşır mısınız?

( Bu soruyu sorduğumuzda Gülden Hanım o geceyi tekrar yaşarcasına hüzünlenerek sözlerine başladı.)
Biz haberi ilk aldığımızda Vali Bey´le birlikte, korumasız bir şekilde İstasyon Caddesi´ndeydik. Hatta kızımızın ayağında ayakkabıları bile yoktu. Şöyle ki Sivas´a geldiğimizden beri ailecek gezmediğimiz istasyon caddesinde o gece bir yürüyüş yapalım dedik ve ihanet haberini orada aldık. Ardından emniyet müdürümüz gelip bizi aldı ve daha sonra kızımla beni eve bıraktı. Vali Bey´in kaç yıllık eşiyim ama yüzündeki o ifadeyi ilk defa o gece gördüm. Israrla sormama rağmen neler olduğunu ilk başta bana anlatmadı. Ancak eve gelirken " bir darbe kalkışması var, Allah korusun devletimizi kötü günler bekliyor olabilir, hemen bir şeyler yapmalıyız "dedi. Zaten telefonlar o gece hiç susmadı. Açıkçası olayın bu denli ciddi olduğunu telefon görüşmelerinden anladım. Çünkü bana pek hissettirmese de telefonda şunları söylüyordu "hiç kimse makamını teslim etmeyecek, sonuna kadar direneceğiz…" Bu sözler yıllar geçse de kulaklarımda daima çınlayacak. Bu konuşmadan sonra ciddi anlamda endişelenmeme rağmen bir yandan da kızımız hissetmesin diye avutmaya çalışıyordum ama kötü bir şeyler olduğunu çocuk bile hissetti… Vali Bey´in abdest aldığını gördüm...(Burada ağlamaya başlıyor)… Vali Bey´e ´nasıl gideceksin!´ diye sorduğumda "Gitmek zorundayım, eğer ben gitmezsem hiç kimse gitmez, önce Vatan…" diyerek "Kızım ve annem sana emanet, sen çocuğumuza bakarsın, bununla da başa çıkabilirsin" sözlerini sarf edip, arkasına bile bakmadan gitti… "Bile bile makamı teslim etmeyeceğim, direneceğim" diyen eşimle belki de son görüşmemizdi... (Burada gözleri dolan Gülden Hanım, konuşmasına bir süre bekledikten sonra devam edebildi)…

"VALİ BEYİ BİR DAHA
GÖREMEYECEĞİMİ DÜŞÜNDÜM"
Evladınızı askere gönderdiğinizde bile içinizde, onu görmeye dair bir umut vardır ama ben o gece eşimi gönderdiğimde bir daha göremeyeceğimi düşündüm… Çünkü Vali Bey söylediğini yapan biri, direneceğim derse direnir ve asla o makamı teslim etmez... Ben o esnada ailemi aradım ve bize herhangi bir şey olursa evladım size emanet dedim, çünkü eşim makamını koruyorsa, ben de konutu koruyacaktım… Allah korusun O´na bir şey olacak olursa, ben de buradayım ne olacaksa bana da olsun dedim. Bitmek bilmeyen o karanlık ve uzun gecenin sabahında bu hain kalkışma, Cumhurbaşkanımızın çağrısı ve kahraman halkımız şahlanışı ile efsanevi bir direniş örneği sergilendi. Ülke genelinde olduğu gibi Sivas halkı da bu çağrıya yoğun bir katılım göstererek meydanlara çıktı. Milletimizin, kökü dışarda olan bu çapulculara meydanı bırakmadığını öğrendiğimizde biraz olsun rahatlamıştık.  

"KIZIM BABASINI TANIMADI"
Sonrasında ise, makamı asla bırakmadığından ve nöbetlere devam ettiğinden dolayı Vali Bey´i üç gün hiç göremedik, sadece telefonla görüşebildik. 27 gün sonra nöbetler bitti ve eşim eve döndü… (Sesi titreyerek) Ama kızım babasını tanımadı. Sebebi ise; Vali Bey´in sabah namazlarından sonra gelip sadece iki saat uyuyup, tekrar makama geçmesiydi. Haliyle bu vakitler çocuğumuzun uyku vaktine denk geldiği için babasını göremiyordu. Şükürler olsun 27 gün sonra devletimizin ve milletimizin üzerindeki kara bulutlar dağıldı, içimiz rahatladı. Allah böyle hainliklerden ve belalardan devletimizi-milletimizi muhafaza eylesin…

15 Temmuz hain darbe kalkışmasını, bir
eğitimci olarak öğrencilerinize nasıl anlattınız?

Açıkçası 15 Temmuz´a kadar, öğrenciler hakkında bu kadar olumlu düşünmüyordum. Meslek hayatıma ilk başladığım zamanki öğrencileri; manevî değerlere daha düşkün, daha ahlâklı ve o zamanki gençlerin milli değerler karşısında daha hassas olduklarını söylerdim. Son kuşağın ise her şeyden bîhaber yaşadıklarını düşünürdüm. 15 Temmuz´dan sonra gençlerin aslında öyle olmadığını, her şeyden habersiz sandığımız gençlerin,  bizi yanılttığını gördük. Bir çağrıyla gençlerimizin vatanı için sokağa dökülebilecek manevi değerlere, vatan-millet sevgisine sahip olduğunu fark ettik. Açıkçası 15 Temmuz ihanetinden sonra, gençlere güvenimiz daha da arttı. Çünkü şehitlerimize baktığımız zaman aralarında 18 yaşından küçük olanlar da var. O bakımdan gençlerle ilgili çok da karamsar olmamıza gerek yok.

"ÖNCE VATAN! VE BAYRAK!"
Bu sene eğitim-öğretim yılı başladığında Milli Eğitim Bakanlığı´nın verdiği talimatla, 15 Temmuz hain kalkışmasını bir hafta boyunca çocuklarımıza anlattık. İleriki zamanlarda üniversiteye gidecek öğrencilerimize, çok dikkatli olmaları gerektiğini; hiçbir kuruma, kişiye,  topluluğa, dini alet edenlere inanılmaması gerektiğini ifade ettik.  Onlara; iş, aş imkânı, arkadaş ortamı, ev, burs olanağı gibi imkânları seferber ediyoruz diyen insanlar tarafından kandırılmalarını engellemek için çeşitli tavsiyelerde bulunduk. Yani en başta gençlerin zaten buna büyük tepkisi vardı.  Okul açıldığında bir dergi dağıtmıştık. Öğrencileri 15 Temmuz üzerine konuşturup, tek tek o gece ne yaptıklarını sordum. Ben de onlara o gece ne yaşadığımı, ne hissettiğimi anlattım. Onun dışında 15 Temmuz´da bütün hissettiklerimi milli şuurun farkında olan olmayan tüm öğrencilerimize anlattım.  Onlar da zaten bu cennet vatanın kolay kazanılmadığının ve bu kadar kolay teslim edilmeyeceğinin farkındalar. Her vesileyle söylüyoruz zaten; ´Önce Vatan! önce Bayrak!´ diye. Yani aslında okul sadece öğretim yeri değil, bunun yanında eğitim de çok önemlidir. Vatan aşkı, bayrak sevgisi, anne-baba hürmeti ve daha önemlisi Allah inancı… Çocuklarımıza, gençlerimize her daim kutsal değerlerimizi anlatmalı ve bunu aşılamalıyız…

Son olarak neler söylemek istersiniz?

´´BİZ SİVAS´I ÇOK SEVİYORUZ´´
Aslında ben Egeliyim, eşim ise Erzurumlu. Bir Egeli ve bir Doğulu olarak biz Sivas´ı çok sevdik. Gürün kaymakamlığından başlamak üzere, Vali Bey´in 10 yıllık bir Sivas geçmişi var. Vali Bey Sivas´ı kendi memleketinden daha çok seviyor. Ama ben buraya gelince bunu daha iyi anladım. Manisa´da görev yaptığımız 3 yıl boyunca Vali Bey bana hep Sivas´ ı anlatırdı. Belki inanmayacaksınız ama biz evlendikten sonra tatile Sivas´a geldik. Yani bana Sivas´ı o kadar çok anlattı ki; tamam, gidelim dedim. Ben daha önce Sivas´a gelmemiştim, Hele hele tayinimiz Şarkışla´ya çıktığı zaman Vali Bey´e dedim ki;  Haklıymışsın, Sivas´ın insanları farklıymış. Yani ben bu kadar vefakâr, fedakâr, manevi değerlere saygılı insanları başka hiçbir yerde görmedim.  Burada bir ramazan Ayı yaşanıyor, kendi memleketim de dâhil olmak üzere, hiç bir yerde bu atmosferi yakalayamıyorsunuz. Benim annem-babam evlerini, memleketlerini bırakıp ramazan ayında buraya gelirler.

´´SİVAS GÜVENLİ BİR ŞEHİR´´
Şunu da ifade etmeliyim ki, siz birçok ilin caddesinde gece saat 23.00´den sonra çok da güvenli dolaşamazsınız. Sivas bu bakımdan da çok güvenli bir şehir. Sonra Sivas´ın insanları çok misafirperver, dışarıdan gelen insanlara ciddi şekilde sahip çıkıyor. Yani kültürel değerleri, manevi değerleri,  tarihi dokusu, belki de insanlar üzerinde de etkili oluyor. Bana sorsalar Sivas´tan kötü bir insan çıkar mı diye, çıkacağına ihtimal vermem. Kötü olabilecek kimse yok diye düşünüyorum. Biz hep Vali Bey ile şunun hayalini kurardık, Sivas´a gidelim şunu yapalım. Ara sıra Sivas´a geliyorduk. İlk görev yerimizin buraya çıkmasından dolayı çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Açıkçası, çalışılabilecek en güzel illerden birindeyiz... Biz de bunun bilinciyle, ilimize en güzel hizmetlerin yapılması için gayret sarf ediyoruz.
Son olarak bir kez daha ifade etmek gerekirse; hain darbe girişiminin birinci yılında, milletimizin aynı şuur ve azimle meydanlara çıkarak, Milli İrade nöbetlerine devam ettiğini görüyoruz. Allah Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza uzun ömürler versin. Ülkemizi, bir daha da 15 temmuz gibi bir ihanet senaryosuyla karşı karşıya bırakmasın.
 
Bize vakit ayırıp, bu samimi sohbeti gerçekleştirdiğiniz için çok teşekkür ediyoruz.
-Bende sizinle tanıştığıma memnun oldum ve ropörtaj için ayrıca teşekkür ederim.

/resimler/2017-7/18/1603564441280.jpg
Kaynak: İRADE

Anahtar Kelimeler: ÖNCE VATAN BAYRAK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HEDEFLERE ULAŞACAĞIZ--VİDEO
HEDEFLERE ULAŞACAĞIZ--VİDEO
Vali Salih Ayhan, İl Genel Meclisi´nin Kasım ayı toplantılarının son oturumuna katıldı. İl Özel İdaresi´nin 2021 yılı bütçesinin 195 milyon lira olarak kabul edildiği toplantıda meclis üyelerine hitap eden Vali Salih Ayhan, ilimizde birlik ve beraberlik içerisinde 2023 hedeflerine ulaşılacağını söyledi.
ARAÇ SAYISI 165 BİNE YAKLAŞTI
ARAÇ SAYISI 165 BİNE YAKLAŞTI
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2020 Ekim ayında Sivas´ta bulunan motorlu kara taşıtı sayısı 164 bin 877 olarak açıklandı.
BEBEĞİNİ ÖLÜME TERK EDEN ANNE TUTUKLANDI--VİDEO
BEBEĞİNİ ÖLÜME TERK EDEN ANNE TUTUKLANDI--VİDEO
Sivas´ta yeni doğmuş bebeğini boş araziye terk ederek ölümüne sebep olan anne tutuklandı.
YEKELER´DEN BÜYÜK BAŞARI
YEKELER´DEN BÜYÜK BAŞARI
Dünyanın en iyi bilim insanlarının sıralandığı liste Stanford Üniversitesi´nden Dr. John PA Ioannidis, K. W. Boyack ve J. Baas tarafından yayımlandı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Meftuni Yekeler listede Maden ve Metalürji alanında kendisine yer bularak büyük bir başarıya imza attı.
KADINA ŞİDDET İNSAN HAKKI İHLALİDİR
KADINA ŞİDDET İNSAN HAKKI İHLALİDİR
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Sivas AB Bilgi Merkezi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle bir açıklama yayımladı. Açıklamada; “Kadına karşı şiddet, maalesef örneklerine en sık rastlanılan insan hakları ihlalidir” dedi.
İLÇEMİZİ MARKA YAPMAK İSTİYORUZ
İLÇEMİZİ MARKA YAPMAK İSTİYORUZ
Şarkışla´da birtakım temaslarda bulunan Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, “Şarkışla ilçemiz hayvancılıkta oldukça önemli bir yerde, Şarkışla hayvan pazarı ise ülkemizde önemli bir yere sahip. İlçemizi birlikte daha çok çalışarak marka haline getirmek istiyoruz” dedi.
SURİYELİ BEBEĞİN İMDADINA YETİŞTİLER
SURİYELİ BEBEĞİN İMDADINA YETİŞTİLER
İl Müftülüğü bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Göç ve Manevi Destek Koordinatörlüğü; kalça çıkığı, ayaklarında ortopedik engeli ve gözlerinde katarakt rahatsızlığı bulunan 6 aylık Suriyeli Şam El Hadi Rakka için harekete geçti. Tedavisine başlanan minik Şam El Hadi, ayağına takılan platin sayesinde yürüyebilecek. Ankara´da göz tedavisi devam eden El Hadi´nin kısa süre sonra ise görmeye başlayacağı öğrenildi.
ASILSIZ İHBARA CEZA YAĞACAK
ASILSIZ İHBARA CEZA YAĞACAK
İlimizde görülebilecek yoğun kar yağışları, buzlanma ve don olayları öncesinde ilgili kurumların koordinasyonunda sıkıntı yaşanmaması amacıyla Vali Salih Ayhan başkanlığında toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Vali Ayhan, karla mücadele çalışmalarında asılsız ihbarların mücadeleyi sekteye uğrattığını ve bu tür durumlarda ceza-i müeyyide uygulanacağını söyledi.
DEDE UEFA´DA SİFTAH YAPTI
DEDE UEFA´DA SİFTAH YAPTI
DG Sivasspor´da, 2-0 kazanılan Karabağ maçında galibiyete büyük katkı sunan 37 yaşındaki deneyimli golcü Arouna Kone, Avrupa arenasında siftah yaptı.
BİRLİĞİMİZİ KİMSE BOZAMAYACAK
BİRLİĞİMİZİ KİMSE BOZAMAYACAK
Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Sivas Şube Başkanı Kadir Darıcık ve yönetim kurulu üyeleri, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken´i ziyaret etti. Ziyarette konuşan Başkan Eken, ilimizde yakalanan birliği ve beraberliği bozmak isteyen bazı kesimlerin amacına ulaşamayacağını söyledi.
  SİVAS´TA 2 BİN MEZAR HAZIRLANDI
SİVAS´TA 2 BİN MEZAR HAZIRLANDI
Kış aylarının sert geçtiği Sivas´ta, kış öncesi defin işlemleri için 2 bin mezar hazırlandı
SİVASLI AİLE POLİS EKİPLERİNİ UNUTMADI
SİVASLI AİLE POLİS EKİPLERİNİ UNUTMADI
Sivas´ta bir aile hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında dondurucu soğukta uygulama yapan polis ekiplerine çay ikramında bulundu
500 YILLIK CAMİNİN RESTORASYONU İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI
500 YILLIK CAMİNİN RESTORASYONU İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI
Sivas´ın Şarkışla ilçesi Hardal köyünde bulunan 500 yıllık Hardal Köyü Camisinin restore edilmesi için çalışma başlatıldı.
TEK MEZAR ESRARINI KORUYOR
TEK MEZAR ESRARINI KORUYOR
Sivas´ta Tekmezar Caddesi´nin ismini aldığı tekmezar görenlerin dikkatini çekiyor
ŞÖNİM KADINLARA KOL KANAT GERİYOR
ŞÖNİM KADINLARA KOL KANAT GERİYOR
Atatürk Kongre Müzesi bahçesinde KADES uygulamasının tanıtımı ve farkındalığının artırılmasına yönelik kurulan standı ziyaret eden Vali Salih Ayhan, “Özellikle, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM), sunduğu rehberlik, hukuki ve psikolojik destek, barınma amaçlı yönlendirme faaliyeti, koruyucu ve önleyici tedbir işlemleri çok önemli bir misyonu yerine getirmekte; adeta kadınlarımıza kol kanat germektedir” dedi.
VAKIF KİRACILARINA ARTIŞ YAPILMAYACAK
VAKIF KİRACILARINA ARTIŞ YAPILMAYACAK
Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, vakıf taşınmazlarında kiracı olan esnaflara müjde verdi. Köksal; esnaf ve sanatkarların pandemi sürecinde mağdur olduğunu belirterek kira artışının bu sene yapılmayacağını söyledi.
ŞİDDETİN KARŞISINDA DURMALIYIZ
ŞİDDETİN KARŞISINDA DURMALIYIZ
Saadet Partisi Sivas Kadın Kolları Başkanı Mihriban Geldi, “Şiddetin karşısında durmak hepimizin insanlık vazifesidir. Erdemli toplum ancak; hukukun üstünlüğünün sağlanması, adaletin tesisi ve eğitim ile gerçekleşir. Kalplerde beslenecek duygu şiddet değil sevgi ve şefkat olmalıdır” dedi.
ÖĞRENCİLERE BURS DESTEĞİ
ÖĞRENCİLERE BURS DESTEĞİ
İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Sivas Hizmet Vakfı arasında Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine burs verilmesi hakkında protokol imzalandı. Törende konuşan Vali Salih Ayhan, 300 öğrenciye 6 ay süreyle aylık 100 lira burs verileceğini aktararak “Hayır sahibi vatandaşlarımızın katkısıyla oluşan bursların öğrencilerimize bir nebze de olsa katkısı olacaktır. Bu vesile ile hayır sahibi vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Sağladıkları katkılarla daha çok öğrencimize daha fazla burs ödeme imkânımız olacaktır.” dedi.
KADINA ŞİDDETE TEPKİ GÖSTERDİLER --VİDEO
KADINA ŞİDDETE TEPKİ GÖSTERDİLER --VİDEO
İl Genel Meclisi Üyeleri Semra Temurbaş Mavibulut ve Arzu Polat mecliste gündem dışı söz alarak kadına yönelik şiddete karşı tepki gösterdiler.
 EYLÜL AYINDA HİZMETE GİRECEK--VİDEO
EYLÜL AYINDA HİZMETE GİRECEK--VİDEO
Çevre yolunun hemen kenarında bulunan eski otobüs toplanma merkezi üzerine yapılan yeni itfaiye binasında incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Projemizi inşallah 2021 yılı eylül ayı gibi hizmete sunacağız” dedi.
HAYATLARI KABUSA DÖNDÜ
HAYATLARI KABUSA DÖNDÜ
İki yıl önce Karayün köyünde, kahvaltı sırasında eşi, oğlu ve gelinine tüfek ile saldıran ve eşinin ölümüne neden olan Ahmet Yapmaz, akli dengesi bozuk olduğu için tedavi altına alındı. Yapmaz´ın 1 sene tedaviden sonra serbest kalacağı bilgisi saldırıya uğrayan oğlu ve gelininin hayatlarını kabusa çevirdi. Mustafa Yapmaz, “Korkuyoruz. Babam deli ise hastanede kalsın bırakmasınlar, değilse hapiste cezasını çeksin” dedi.
İNSANİ BİR GÖREVDİR
İNSANİ BİR GÖREVDİR
Diyanet-Sen Sivas Şube Başkanı Vahit Yiğiter, “Türkiye´deki göçmen kadınların yaşamlarının, onurlarının ve emeklerinin korunması tüm siyasi mülahazaların üstünde insani bir görevdir” dedi.
ESNAFA ÖZEL ŞART
ESNAFA ÖZEL ŞART
Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, “Esnaf özel olarak desteklenmelidir. Yeni alınan kararlardan olumsuz etkilenecek olan esnafımız ekonomik olarak desteklenmelidir. Hiç zaman kaybedilmeden iş yerleri kapanan esnafımıza ve yanlarında çalıştırdıkları personellere nakdi yardım yapılmalı” dedi.
CANİKLİGİL´İN KİTABI ÇIKTI
CANİKLİGİL´İN KİTABI ÇIKTI
Sivas Çiftçi Kadınlar Derneği Başkanı Birgül Canikligil, ‘Damak Tadı Madımak´ kitabını yayımladı. Madımağın 171 çeşit yiyeceğini yapan Canikligil, “Kitapta yer alan tariflerin tamamı bana ait. Kitap çıktığı günden bu yana büyük ilgi görüyor” dedi.
ATA TOHUMA CAN SUYU
ATA TOHUMA CAN SUYU
Orta Anadolu Kalkınma Ajansının (ORAN) destek programıyla Sivas´ın yanı sıra Kayseri ve Yozgat´ta tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için hayata geçirilecek projelere toplam 15 milyon lira destek sağlanacak. Ata tohumlarının ortaya çıkarılması ve korunmasına yönelik projeler, destekten öncelikli olarak yararlanacak.
OKUMA İSTEKLERİNİ HAYKIRDILAR
OKUMA İSTEKLERİNİ HAYKIRDILAR
Sivas´a bağlı bir köyde telefon ve internet çekmediği için derslerine devam edemeyen bir grup öğrenci çektikleri klip ile yetkililerden yardım istedi
SİVAS´TA UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE
SİVAS´TA UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE
Sivas´ta uyuşturucu satıcıları ve kullanıcılarına yönelik operasyonlar devam ediyor.
YIKICI SONUÇLAR DOĞURUYOR
YIKICI SONUÇLAR DOĞURUYOR
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Memur-Sen Kadın Komisyonu İl Temsilcisi Güner Türker; “Güçlünün zayıfa karşı uyguladığı, insan onurunu zedeleyen şiddet, bazen yaşam hakkını ihlaline varacak boyutta yıkıcı sonuçlar doğurmaktadır. Şiddetten en ağır şekilde kadın ve çocuklar etkilenmektedir” dedi.
DERECEYE GİREN ÖĞRETMENLERE ÖDÜL
DERECEYE GİREN ÖĞRETMENLERE ÖDÜL
Öğretmenler Günü dolayısıyla Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde kutlama programı düzenlendi. Programda; “Öğretmen" konulu anı yarışmasında dereceye giren öğretmenlere ödülleri takdim edildi.
ÖĞRETMENLER GÜNÜ ANISINA FİDAN DİKİLDİ
ÖĞRETMENLER GÜNÜ ANISINA FİDAN DİKİLDİ
24 Kasım Öğretmenler Günü Dolayısıyla Şehit Furkan Peker Anadolu Lisesi´nde fidan dikildi. Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, öğretmenlerle birlikte çam fidanlarını toprakla buluşturup can suyu verdi.
Hanife Döner
Hanife Döner
Ah Güzel İzmir
Haydar Mermer
Haydar Mermer
Dua...
Erdem Tahıllıoğlu
Erdem Tahıllıoğlu
Faydasız İşlerden Kaçınmalıyız
Orhan Arslan
Orhan Arslan
Vefalı Olmak İnsani Bir Duygudur
Yusuf Doğan
Yusuf Doğan
VAR´da Yalan...
Taner Karabal
Taner Karabal
Bir Mahkeme Kararı Daha!
Melek Şen
Melek Şen
10 Kasım
Alper Duran
Alper Duran
Kalıplara İsyan
Yunus Tepe
Yunus Tepe
Aşık Veysel´in Anıtı….
Meliha Kartal
Meliha Kartal
Çocuğum Yaramaz mı? Hiperaktif mi?
Çetin Polat
Çetin Polat
Şampiyonluğa Adım Adım
Kuzey Akkaş
Kuzey Akkaş
El-Aziz
Adem Yıldırım
Adem Yıldırım
"Biz Hep Birlikte Türkiye´yiz"
Muzaffer Karadağ
Muzaffer Karadağ
Nasıl Kalkınabiliriz?
Halil İbrahim Budaklı
Halil İbrahim Budaklı
Ekonomi Bakanı´nın Sivas İş Dünyası İle Buluşması
Muhittin Karahan
Muhittin Karahan
Namaz Dinin Direğidir
Oğuzhan Sarzep
Oğuzhan Sarzep
Sivas Gümbür Gümbür
Yurdal Epsileli
Yurdal Epsileli
Güzel Günler Gelecek
Adem Akgül
Adem Akgül
Birbirinden Lezzetli Sivas Yemekleri
Aykut Özdoğan
Aykut Özdoğan
Büyüme Hormonu Nedir?
Ekrem Arıs
Ekrem Arıs
Ülkemizde Muay Thai
Metehan Dağcıoğlu
Metehan Dağcıoğlu
Unutulan Bir Değer: Şahabeddin-İ Sivasi
Ahper Nuri Delican
Ahper Nuri Delican
Aile Yapısı
İsmail Ayhan
İsmail Ayhan
Sivas Belediyespor Sancılı…
Kürşad Özkaynar
Kürşad Özkaynar
Goebbels, Komünizm ve Bolşevizm
Eyüp Demirer
Eyüp Demirer
Liyakat, Sadakat ve İlle De Ehliyet
Neslihan Dereli
Neslihan Dereli
İşçiye Cuma Namazı İzni Verilmemesi (İşçi Bakımından) Haklı Fesih Sebebi Midir? –Son-
Emre Gürkan Gürleyük
Emre Gürkan Gürleyük
Yerel Seçimin Ardından,
Mustafa Coşkun
Mustafa Coşkun
AK Parti Toplantısı Sonrası Sivaslılar Ne Yapacak?
Kübra Duran
Kübra Duran
Ege Kıta Sahanlığı Sorunu
Hadi Töre
Hadi Töre
İran 2
Fatma Karakuzu
Fatma Karakuzu
Kitap İnsanı, İnsan Dünyayı Değiştirir
Abdullah Ağbektaş
Abdullah Ağbektaş
40. Hadisi Şerif
Esra Kurt
Esra Kurt
Süresiz Nafaka
Emre Şağban
Emre Şağban
Şehit
Ali Bozkurt
Ali Bozkurt
TİKİ-TAKA
İbrahim Özmen
İbrahim Özmen
Vampir
Ajda Mutlu
Ajda Mutlu
Dünya Çok Güzel, Gezmelisin !
Halil Kalemci
Halil Kalemci
Capital 500 Açıklandı
Süleyha Kara
Süleyha Kara
SEVGİNİN ADI
DOLAR
7.7975
EURO
9.2988
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Güleryüzlü olmayan bir kişi, dükkan açmamalıdır.

Konfüçyus
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3