GÜNDEM 21.01.2021 07:00:00 0

Organik Arıcılıkta Marka Olacağız

Birinci Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren bal firmalarını ziyaret eden Vali Salih Ayhan; ?Tozanlı Vadisi´nde başlatılan çalışmalar ile organik arıcılıkta Sivas marka olacaktır. Şehrimiz arıcılık işletme sayısı bakımından Türkiye´de 2., bal üre

 

Hayrullah AĞKAŞ

Sivas, tarım ve hayvancılıkta her geçen gün büyümeye devam ediyor. İnsan yaşamının devam edebilmesi için mutlak önem arz eden tarım ve hayvancılık, ilimizde ortaya konan başarılı çalışmalar ve üretim modelleriyle adından sıkça söz ettiriyor.

Bu kapsamda, tarımın önemli bir parçası olan bal üretimi de Sivas´ta gün geçtikçe başarı çıtasını yükseltiyor.

VALİ AYHAN´DAN BAL FİRMALARINA ZİYARET

Tarım ve hayvancılığa katkı sunan çiftçileri ve firmaları her fırsatta ziyaret ederek, talepleri dinleyen Vali Ayhan, 1. Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren bal firmalarına uğradı.

Avar Bal, Kır Bal ve Zara Bal´a ait tesisleri gezen Vali Ayhan; firmaların bal işlemi, ithalat ve ihracat çalışmaları hakkında bilgi aldı.

ARICILIK KÜLTÜRÜ DAHA İYİ NOKTAYA ULAŞTI

Vali Ayhan, Sivas´ta geçmişten gelen arıcılık kültürünün artan üretim miktarlarıyla daha iyi noktaya geldiğini ifade ederek, tarım ve hayvancılığa destek vermek için çalışmaların devam edeceğini söyledi. Bal üretimi potansiyelinin artmaya devam ettiğini aktaran Vali Ayhan, arıcılığın Sivas´taki en önemli tarımsal faaliyetler arasında yer aldığını kaydetti.

SİVAS BAL ÜRETİMİNDE ADINDAN SIKÇA SÖZ ETTİRİYOR

Vali Ayhan, üreten çiftçiye ve bal işlemi yapan firmalara özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederek, ?Tozanlı Vadisi´nde başlatılan çalışmalar ile organik arıcılıkta Sivas, marka olacaktır. Şehrimiz arıcılık işletme sayısı bakımından Türkiye´de 2., bal üretiminde de 4. sırada yer almaktadır. Ayrıca ilimiz, çiçek balında da ülkemizde 1. sırada bulunmaktadır.? dedi.