EĞİTİM 12.11.2020 07:00:00 0

Örnek Proje

Mehmet Gökhan Ay Anadolu Lisesi tarafından örnek bir projeye imza atıldı. Proje kapsamında İtalya İCS Sestri Levante Okulu ve Ankara Hüseyin Güllüoğlu Okulu ile birlikte Inspiring Women (İlham veren Kadınlar) adlı eTwinning projesi hayata geçirildi. Öğren

OĞUZHAN SARZEP

Mehmet Gökhan Ay Anadolu Lisesi 2020-2021 eğitim-öğretim yılında İtalya İCS Sestri Levante Okulu ve Ankara Hüseyin Güllüoğlu Okulu ile birlikte Inspiring Women (İlham veren Kadınlar) adlı eTwinning projesi gerçekleştirdi.

İngilizce Öğretmeni Suna Sönmez tarafından yürütülen projede sanattan edebiyata, spordan bilime birçok alanda tarihe adını yazdıran kadınlar çalışılıyor. Projede her ay bir bilim dalında yapılan çalışmalar ve bu çalışmayı yapan kadınların ele alındığını belirten İngilizce Öğretmeni Sönmez, ?Öğrencilere, özellikle de kız çocuklarına örnek olması amaçlanan bu projede farklı etkinlikler yapılmaktadır. Ekim ayında öncelikle sağlık çalışanı kadınlar ele alınmış ve pandemi sürecinde yaşadıkları sıkıntılar dile getirilmiştir. Bu bağlamda çeşitli illerde ve radyoloji, teknikerlik, jinekoloji gibi alanlarda sağlık çalışanları ile görüşülmüştür. Ankara Şehir Hastanesinde çalışan Histoloji ve Embriyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayten Türkkanı görüşme yapılan bu sağlık çalışanlarından biridir? dedi.

Sönmez, ?Kasım ayı konusu olan başarılı ve güçlü bilim kadınlarının tanıtılması hedeflenen eTwinning projesi kapsamında öğrenciler Genova CERN de çalışan İtalyan bilim insanı Chiara MARİOTTİ ile zoom üzerinden görüştü. MARİOTTİ, Higgs Bozonunun keşfi ve karakterizasyonu üzerine yaptığı katkı sebebiyle 2018 yılında Fizik dalında Emmy Noether ödülünü almıştır? ifadelerini kullandı.

Mehmet Gökhan Ay Anadolu Lisesi Müdürü Fehmi Doğan ise yürütülen bu projeden son derece memnun olduğunu belirterek, böyle bir projeyle öğrencilere iyi rol - modeller sunabilmenin mutluluğunu yaşadığını kaydetti. Doğan, ayrıca okulun adının böyle güzel etkinliklerle, bilim insanlarıyla yapılan görüşmelerle anılmasının okulun profiline olumlu yönde katkı sağlayacağını ve öğrencilerin hayata bakış açılarının değişmesine yardımcı olacağını ifade etti.

Haber Kaynak : SİVAS İRADE GAZETESİ