15.07.2017 05:00:00 0

?Otobüslerde Yasin-i Şerif okunacak?

Sivas Belediyesine ait havaalanında ve cenaze hizmetlerinde çalışan otobüslerde pilot uygulama başlatıldı. Otobüslere yerleştirilen ekranlarda kentin tanıtım görüntüleri yer alırken, otobüslerin cenaze hizmetlerinde kullanılması sırasında ise Yasin-i Şeri

SİVAS

Havaalanı ve cenaze hizmetlerinde kullanılan otobüslerde başlanılan uygulamada, araçlardaki ekranlarda Sivas tanıtım videoları yayınlanıyor. Yine aracın şehir içerisine girmesiyle birlikte istikamet üzerinde hangi duraklarda duracağı hakkında bilgi verilirken, tobüslerin cenaze hizmetlerinde kullanılması durumunda ise mezarlığa gidene kadar Yasin-i Şerif okunacak. Belediye Başkanı Sami Aydın uygulamayı yerinde inceleyerek, Ulaşım Hizmetleri Müdürü Mehmet Kaynar´dan çalışma hakkında bilgi aldı.
Belediye Başkanı Aydın, "Araçlarımız Sivas-havaalanı, havaalanı-Sivas güzergahında çalışan, gerektiği zaman da cenazeler için vatandaşlarımızı taşıdığımız araçlar. Burada bir pilot uygulama başlattık. Özellikle havaalanından Sivas´a gelirken birçok vatandaşımız belki Sivas´ı tanıyor, fakat şehir dışından gelen Sivas´ın yabancısı olan birçok insan da oluyor. Havaalanından DSİ Kavşağı´na kadar olan kısımda şehre girene kadar durak yok. Bu süreçte Sivas´ı tanıtan, şehrimize gelen insanların güzel algılara sahip olmasını öngören bir film hazırladık. Bu film otobüs içerisinde bulunanlar tarafından izleniyor. Şehir içerisine girdikten sonra ise bu defa bir sonraki durakların isimleri okunarak vatandaş hangi durakta inecek ise o durakta inme imkanı buluyor. Aynı zamanda bu kısım içerisinde gene şehirle ilgili görseller, gerek belediyemizin çalışmaları, gerekse Sivas´ın tarihi-turistik yerleri bu süreçte gösteriliyor" ifadesini kullandı.
Otobüsler cenaze hizmetlerinde kullanıldığında ise mezarlığa kadar Yasin-i Şerif okunacağını söyleyen Aydın, "Araç cenaze hizmetlerinde görevliyse kimi zaman taziye dilekleri iletiliyor, Kur´an-ı Kerim okunuyor ve yine cenazeyle ilgili dini içerikli bir takım videoda yüklenmiş olan programlar izlettiriliyor. Bu ilk pilot uygulamamız. Zaman içerisinde buradaki memnuniyet oranına göre halk otobüslerinde de bu uygulamayı kullanmayı düşünüyoruz" şeklinde konuştu. (İHA)

Haber Kaynak : İhlas Haber Ajansı