GÜNDEM 17.04.2020 07:00:05 0

Özel Bankalara Tepkiler Artıyor

Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank, müşterilerinin virüs salgını sürecini mali açıdan en az hasarla atlatabilmesi amacıyla hazırladıkları destek paketlerini devreye alırken özel bankaların kredisini yapılandırmak isteyenlere dahi fahiş maliyetler çık

Fatih TABUR

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, önceki gün Twitter hesabından yaptığı video paylaşımında, koronavirüs sürecindenki tutumlarından dolayı özel bankaları eleştirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kamu bankalarının tüm imkanlarıyla vatandaşın yanında durduğunu ifade ederek ?Özel bankaların takındığı tavır bizleri fazlasıyla üzmektedir. Birlik ve beraberliğimizin üst düzeye çıktığı bu dönemde özel bankaların da sergiledikleri tavırlarla bu birliğin parçası olmaya bir kez daha davet ediyorum? mesajı verdi.

Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında devreye aldıkları tüm desteklerin vatandaşlara ulaşması için seferberlik içinde çalıştıklarını ifade etti.  Bakan Albayrak, nakdi yardımların başladığını, 2,1 milyon aileye 1000 liralık nakdi yardımları ulaştırdıklarını, çok yakın zamanda 4,4 milyon ailenin tamamına ulaşacağını vurguladı. Vatandaşların temel ihtiyaçları için devreye aldıkları 10 bin lira limitli Temel İhtiyaç Desteği kapsamındaki tahsislerin geçtiğimiz hafta cuma günü başladığına dikkat çeken Albayrak, 2,1 milyon vatandaşa toplamda 12,1 milyar liralık kaynak tahsis edildiğini belirtti. 

Halkbank´ın da hız kesmediğini vurgulayan Albayrak, "25 bin liralık Esnaf Destek Finansmanımıza başvuruda bulunan esnaf sayımız 412 bin 714 oldu. Bu kapsamda süreci tamamlanan esnaf sayımız da 206 bin 959´a çıktı. Esnafımız için tahsis edilen toplam finansman rakamı, Paraf Kart ile birlikte toplam 6 milyar 737 milyon lira oldu? dedi.

KOBİ ve sanayicilere sundukları "İş´e Devam" desteğine başvuruda bulunan firma sayısının da 67 bin 229 olduğunun altını çizen Albayrak, "Bu firmaların 39 bin 651´inin süreçlerini neticelendirdik. Sanayicimize bu kapsamda şimdiye kadar 36 milyar 326 milyon lira kaynak tahsis etmiş olduk? açıklamasında bulundu.

Özel bankaların bu süreçteki faaliyetlerine yönelik de değerlendirmelerde  bulunan Bakan Albayrak, "Vatandaşlarımızın özel bankalarla yaşadıkları sıkıntıları biliyoruz. Bu dönemde vatandaşlara destek olmayı geçtik, mevduatını bozdurana, kredisini yapılandırmak isteyene fahiş maliyetler çıkarıldığını duyuyoruz. Bu asla kabul edebileceğimiz bir şey değil. Bu konunun titizlikle üzerine gideceğimizin bilinmesini isteriz? şeklinde konuştu.

Bu dönemde, kimlerin özel bankaların avukatlığına soyunduğunun da görülmesi gerektiğini belirten Albayrak, "Uluslararası kurumlardan yardım isteme ve ülkeyi nereye sürükleyeceği belli olmayan para basma söylemlerinden sonra, bu konudaki duruşları ile de dertlerinin millet olmadığını gösterdiler. Başakşehir´deki dev hastanenin yolunu yapmayıp, Adana´da hiçbir araç, gereç ya da tıbbi donanıma sahip olmayan, sadece perdelerle ayrılmış fuar alanına ´Sahra Hastanesi´ diyebilen bir zihniyetle muhatap oluyoruz sonuçta. Onu da baz ya da prototip diye aklamaya çalışacaklardır. Milletin ihtiyacı olan maskeyi stoklayanlar, gıdayı saklayanlar ne ise vatandaştan topladığı parayı, en çok ihtiyaç olan dönemde millete sunmak yerine stoklayanlar da aynıdır. Süslü reklamlar bu yapılanı gizleyemez? değerlendirmesinde bulundu.

İnsanların işlerini kaybetmemesi için tüm imkanlarıyla iş gücü piyasasını ve istihdamı desteklediklerinin altını çizen Bakan Albayrak, ?Hiçbir uluslararası kurum ya da kuruluştan destek veya yardım talebinde bulunmadan süreci yönetiyoruz. Bununla kalmıyor, Türkiye´nin şefkat elini bu dönemde dünyanın dört köşesine uzatıyoruz. İnşallah, virüs sonrası döneme de en iyi şekilde giren ülkelerin başında geleceğiz. Türkiye olarak, asla vazgeçemeyeceğimiz hayallerimiz, milletimize verdiğimiz sözlerimiz ve ulaşacağımız Büyük ve Güçlü Türkiye idealimiz var. Çok çalışacağız. Vatandaşlarımızın yanında dimdik duracağız. Bu dönemi çok iyi değerlendirecek ve geleceğe emin adımlarla ilerleyeceğiz. Birlikte başaracağız? değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Albayrak´ın açıklamasının ardından gazetemize özel değerlendirmelerde bulunan Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, ?Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak ve TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu Kovid-19 salgın sürecinde özel bankaların da elini taşın altına koymalarını defalarca yineledi. Oda olarak biz de bu konuda bankalarımıza çağrı yaptık. TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu´nun dediği gibi sanayici, esnaf, tüccar batarsa özel bankalar da batacak. Bu süreci birlik ve beraberlik içerisinde atlatmamız gerekiyor. Kamu bankalarımız bu süreçte piyasaları ve üyelerimizi rahatlatacak çalışmalar yapıyor. Özel bankalarımız da sürece dahil olursa bu süreç çok daha kolay atlatılacak? dedi.