PROJEDE TİCARİ BEKLENTİMİZ YOK
Önceki gün gazetemizi ziyaret eden Vali Davut Gül, basın kuruluşlarının bir anlamda kamu görevi yaptığını belirterek, zor şartlarda çalışan basın kuruluşlarının daha iyi noktalara gelmesini temenni etti. Son dönemde bazı kesimler tarafından eleştirilerin odak noktası olan Merkez Camii Projesiyle ilgili de konuşan Vali Gül, “Selçuklular ve Osmanlılar döneminde olduğu gibi bugün de bu memlekette Müslümanlar yaşıyor ve bunsan sonra da yaşamaya devam edecek.. Evet biz burada bir cami yapacağız ama caminin de ötesinde 140 bin m2´lik bir alanı projelendiriyoruz. Büyükşehirler de dahil Türkiye´de bir anda 140 bin m2´lik bir alanın dönüştürüldüğü çok nadir yerler vardır ve daha önemlisi böyle bir alanı dönüştürürken, zerre kadar ticari bir beklenti içine girmeden bunu gerçekleştireceğiz.” dedi.
Tarih: 6.2.2017 07:00:02

 

Hayrullah AĞKAŞ

Hayrullah AĞKAŞ

Sivas Valisi Davut Gül, Gazetemize ziyarette bulundu. Ziyarette Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Orhan Üngör ile görüşen Vali Gül, basın mensuplarının ilimizde zor şartlar altında görev yaptıklarını belirtti. Basının bir anlamda kamu hizmeti yaptığını belirten Vali Gül, “İnşallah çıtayı yükselterek, daha iyi noktalara gelirsiniz” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Üngör, ise özellikle Sivas Valiliği öncülüğünde sürdürülen projeleri yakından takip ettiklerini belirterek, yapılan çalışmalarda başarılar diledi.

Son dönemde kamuoyunda eleştirilere neden olan Sivas Şehir Parkı ve Camii projesiyle ilgili konuşan Vali Davut Gül, “Biz burada evet bir cami yapacağız ama caminin de ötesinde 140 bin metrekarelik bir alandan bahsediyoruz. Büyükşehirler de dahil Türkiye´de bir anda 140 bin m2´lik bir alanın dönüştürüldüğü çok nadir yerler vardır ve bu alanı dönüştürürken, zerre kadar ticari bir beklenti olmadan, zerre kadar yeni bir ticari yer yapmadan olan başka bir yer yok. Yani şunu yapmıyoruz. Bir yeri yıkalım, konut yapalım, dükkan yapalım. Kamu olarak daha fazla para kazanalım ya da birileri daha fazla para kazansın gibi bir düşüncemiz hiç olmadı” dedi.

Bu yerlerin toplam bedelinin sırf mülkiyetlerle 700-800 Milyonun üzerinde olduğunu belirten Vali Gül, “Sivas ölçeğinde 700-800 Milyonluk bir yatırımı bir anda Cumhuriyet tarihi boyunca hiç olmamıştır. Sivas olarak en büyük yatırımımız ne? Stadyum, Hastane… Onlar bile 100 Milyon civarındadır. Rakam belli. O bölgede arazinin metrekaresi 6-7 bin lira civarında. Bunların yanı sıra arazinin de ötesinde bir şeyler yapacaksınız. Şimdi 140 bin m2´lik bir alanda 3 bin 200 m2´lik te bir cami yapacağız” dedi.

BU MEMLEKETTE MÜSLÜMANLAR

YAŞAMAYA DEVAM EDECEK

“Bu memlekette Müslümanlar yaşıyor ve Müslümanlar yaşamaya devam edecek” diyen Vali Davut Gül şöyle devam etti:

“Nasıl Selçuklu zamanında yaşamışsa, Osmanlı zamanında yaşamışsa, Cumhuriyet döneminde de Sivas´ta yaşayan insanlar Müslüman ve bu vatandaşlarımızın da ihtiyaçları var. Burası sadece vakit namazlarında insanların namaz kılacağı bir yer değil, sadece namaz vakitlerini düşünecek olursak, bölgede Kale Camii var, Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz´ün yanında bir cami var ve TÜDEMSAŞ´ın yanında bir cami var. Yani sadece İstasyon Caddesi´nin üzerinde 4-5 cammiz var. Dolayısıyla da bizim aradığımız vakit namazlarında 3 saf olsun, 5 saf olsun, insanlar namaz kılsın. Biz şunu istiyoruz. Bayram namazlarında aynı anda 20-30 bin kişinin bahçesinde namaz kılacağı bir alan var mı? Yok. Cuma namazında veya büyük cenaze namazlarında toplu olarak namaz kılacağımız bir alan var mı? Yok. Bununla ilgili yapılabilecek birkaç şey vardı. Birincisi merkezi bir yer bulmak, ikincisi iyi bir mimara teslim etmek. Bu konuda bizim bulduğumuz Mimar, Türkiye´de yaptığı camilerle örnek bir Mimar olduğunu düşünüyoruz. Bunları bir araya getirip, ortaya bir şey koymak istedik.”

ELEŞTİRİLER PROJEYE

KATKI SUNACAKTIR

Bunu projeyi yaparken Sivas´ın tamamının bu işin içerisinde olsun istediklerini belirten Gül, “Diyanetin ve Müftülüğün kontrolünde bir dernek kurduk. Tabi ki kamuoyunda öneriler veya eleştirilen olacaktır. Bunlarda mutlaka projeye katkı sağlayacaktır. Onlardan da olabildiğince istifade etmeye çalışıyoruz. Şimdi ilimizdeki Ulu Camii´yi ele alacak olursak, kapasite anlamında içerisi fena değil ama bahçesi ile ilgili de sıkıntı var. Giriş çıkışlarla ilgili de sıkıntı var. Yani en basit örneği bir cenaze namazında 20 dakika insanların çıkmasını bekliyorsunuz. Cenazeyi götüreceksiniz, trafik yoğunluğu ve caddelerin darlığı nedeniyle götüremiyorsunuz” dedi.

Projenin detaylarıyla ilgili bilgi veren Vali Gül şöyle devam etti:

“İlk etapta Kızılırmak İlkokulu ve Halk Eğitim Merkezi´nin olduğu alanda camiiyi yapmayı düşünmüştük. O alana camimiz sığıyor ama bahçesiyle ilgili sıkıtı oluyor. Ama parkı yıkıp, bahçe yaparsanız ancak sıkıntı çözülür. Ama bunu yaparsak da camiyi bu alana sıkıştırmış olursunuz. Biz orayı yıkacağız, üzerine her hangi bir şey yapmayacağız. Kot nedeniyle bir fark ortaya çıkıyor. Orada bir el sanatları çarşısı yapacağız. Park duracak. Hastanenin bulunduğu alana 3 bin 200 m2´lik camimizi yapacağız. Liselerin olduğu yer tamamen kalkacak ve bu alana Halk Eğitim ve okullarımızı yapacağız. Açık cezaevinin bulunduğu tarihi binamızı boşaltarak, restore edeceğiz. Eklentileri kaldırarak, bahçesini de düzenleyeceğiz. Selçuk Anadolu´nun bahçesindeki lojmanları yıkacağız. Yanındaki ek binaya cephe giydirme yapacağız. Arkasındaki yurtta cephe giydirme yapacağız. Yani bu alan adeti bir açık hava müzesine dönüşmüş olacak. Ayrıca el sanatları çarşısının altında bir otoparkımız olacak. Diğer taraftan Belediyemiz tarafından da zaten Valilik binasının arkasında bir otopark çalışması olacak.”

 
Kaynak: İRADE

Anahtar Kelimeler: PROJEDE TİCARİ BEKLENTİMİZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
"Fikirler geliştirmemiz gerekiyor"
"Fikirler geliştirmemiz gerekiyor"
Basın İlan Kurumu (BİK), İstanbul´da yazılı basın sektörünün içinde bulunduğu koşulları, değişim yönünü ve eğilimlerini ortaya çıkarmak amacıyla, sektörün ekonomik anlamda nitelikli bir piyasa yapısına ulaşabilmesi için ihtiyaçlarının belirlenmesini hedefleyen bir araştırma yaptı.
ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Timuçin; "DEMİRE HÜKMEDEN DÜNYAYA HÜKMEDER"
ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Timuçin; "DEMİRE HÜKMEDEN DÜNYAYA HÜKMEDER"
ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Timuçin ve Genel Müdürü Osman Mavuş, gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Muhammet Mustafa Işık´a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Timuçin, "Demire hükmeden dünyaya hükmeder" dedi.
Kuru; "Yürekten kutluyorum"
Kuru; "Yürekten kutluyorum"
AK Parti eski İl Başkanı Av. Burhanettin Kuru gazetemizi ziyaret etti. Sohbet ortamında gerçekleşen ziyarette konuşan Kuru, Sivas gündemini gazetemizden takip ettiğini söyledi.
Çerkez dili için ter döktüler
Çerkez dili için ter döktüler
Çerkez dili öğreticisi olmak için Türkiye´nin birçok ilinden Sivas´a gelip eğitim gören kursiyerler sertifika sınavında ter döktü
Tiyatro "39 Basamak" adlı oyunu sahneleyecek
Tiyatro "39 Basamak" adlı oyunu sahneleyecek
Sivas Devlet Tiyatrosu, John Bauchan´ın kaleme aldığı, Mehmet Ergin´in Türkçeye çevirdiği, Volkan Gündüz´ün yönettiği "39 Basamak" adlı oyunu sahneye koyacak.
Cumhurbaşkanı´na ÖZEL SİVAS BIÇAĞI
Cumhurbaşkanı´na ÖZEL SİVAS BIÇAĞI
Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan´a, özel tasarım ve tablo içerisinde Karaca boynuzundan yapılmış Sivas bıçağı hediye edilecek.
YENİ DÜNYA DÜZENİ VE TÜRKİYE KONFERANSI
YENİ DÜNYA DÜZENİ VE TÜRKİYE KONFERANSI
Sivas Belediyesi ve Sivas Kent Konseyi tarafından "Yeni Dünya Düzeni ve Türkiye" başlıklı konferans düzenlenecek.
Eğitim kursları devam ediyor
Eğitim kursları devam ediyor
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız ve Halk Eğitim Merkezi Müdürü Tuncay Baral Yıldız Beldesi ve Ovacık Köyü´nde gerçekleştirilen arıcılık kurslarını ziyaret etti.
Zaralı Halil Söyler İstanbul´da anıldı
Zaralı Halil Söyler İstanbul´da anıldı
Sivas´ın yetiştirdiği en önemli sanatçılardan biri olan ´Zaralı Halil Söyler´ Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen ve sanatçıların "Ağılın Altı Kender, Bahçalarda Badem Var, Ezim Ezim Eziliyor Yüreğim, Kaşların Karasına, Karagözler" gibi eserlerini seslendirerek usta ismi türküleriyle andı.
“Basın, demokrasinin temel taşlarından biridir”
“Basın, demokrasinin temel taşlarından biridir”
Şarkışla Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Ergen, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi.
61 yıllık gazeteci MÜZE TALEP ETTİ
61 yıllık gazeteci MÜZE TALEP ETTİ
Sivas´ta yaşayan 61 yıllık gazeteci Yücel Gölal, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yaptığı çağrıda Sivas´ta "basın müzesi" kurulmasını istedi
Asit tankeri şarampole yuvarlandı
Asit tankeri şarampole yuvarlandı
Sivas´ın Kangal ilçesinde devrilen sülfürik asit yüklü tankerin sürücüsü yaralandı.
Facebook Reklamdan 2,3 Milyar Dolar Kazandı
Facebook Reklamdan 2,3 Milyar Dolar Kazandı
Sosyal paylaşım sitesi Facebook`un 2013 yılı reklam gelirinin 2 milyar 340 milyon dolar olduğu, reklam gelirlerinde önceki yıla göre yüzde 76 artış sağlandığı bildirildi.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
"Gördüklerim, Görmediğim yaratıcının varlığına inanmaya beni mecbur ediyor."

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5