PROJEDE TİCARİ BEKLENTİMİZ YOK
Önceki gün gazetemizi ziyaret eden Vali Davut Gül, basın kuruluşlarının bir anlamda kamu görevi yaptığını belirterek, zor şartlarda çalışan basın kuruluşlarının daha iyi noktalara gelmesini temenni etti. Son dönemde bazı kesimler tarafından eleştirilerin odak noktası olan Merkez Camii Projesiyle ilgili de konuşan Vali Gül, “Selçuklular ve Osmanlılar döneminde olduğu gibi bugün de bu memlekette Müslümanlar yaşıyor ve bunsan sonra da yaşamaya devam edecek.. Evet biz burada bir cami yapacağız ama caminin de ötesinde 140 bin m2´lik bir alanı projelendiriyoruz. Büyükşehirler de dahil Türkiye´de bir anda 140 bin m2´lik bir alanın dönüştürüldüğü çok nadir yerler vardır ve daha önemlisi böyle bir alanı dönüştürürken, zerre kadar ticari bir beklenti içine girmeden bunu gerçekleştireceğiz.” dedi.
Tarih: 6.2.2017 07:00:02

 

Hayrullah AĞKAŞ

Hayrullah AĞKAŞ

Sivas Valisi Davut Gül, Gazetemize ziyarette bulundu. Ziyarette Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Orhan Üngör ile görüşen Vali Gül, basın mensuplarının ilimizde zor şartlar altında görev yaptıklarını belirtti. Basının bir anlamda kamu hizmeti yaptığını belirten Vali Gül, “İnşallah çıtayı yükselterek, daha iyi noktalara gelirsiniz” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Üngör, ise özellikle Sivas Valiliği öncülüğünde sürdürülen projeleri yakından takip ettiklerini belirterek, yapılan çalışmalarda başarılar diledi.

Son dönemde kamuoyunda eleştirilere neden olan Sivas Şehir Parkı ve Camii projesiyle ilgili konuşan Vali Davut Gül, “Biz burada evet bir cami yapacağız ama caminin de ötesinde 140 bin metrekarelik bir alandan bahsediyoruz. Büyükşehirler de dahil Türkiye´de bir anda 140 bin m2´lik bir alanın dönüştürüldüğü çok nadir yerler vardır ve bu alanı dönüştürürken, zerre kadar ticari bir beklenti olmadan, zerre kadar yeni bir ticari yer yapmadan olan başka bir yer yok. Yani şunu yapmıyoruz. Bir yeri yıkalım, konut yapalım, dükkan yapalım. Kamu olarak daha fazla para kazanalım ya da birileri daha fazla para kazansın gibi bir düşüncemiz hiç olmadı” dedi.

Bu yerlerin toplam bedelinin sırf mülkiyetlerle 700-800 Milyonun üzerinde olduğunu belirten Vali Gül, “Sivas ölçeğinde 700-800 Milyonluk bir yatırımı bir anda Cumhuriyet tarihi boyunca hiç olmamıştır. Sivas olarak en büyük yatırımımız ne? Stadyum, Hastane… Onlar bile 100 Milyon civarındadır. Rakam belli. O bölgede arazinin metrekaresi 6-7 bin lira civarında. Bunların yanı sıra arazinin de ötesinde bir şeyler yapacaksınız. Şimdi 140 bin m2´lik bir alanda 3 bin 200 m2´lik te bir cami yapacağız” dedi.

BU MEMLEKETTE MÜSLÜMANLAR

YAŞAMAYA DEVAM EDECEK

“Bu memlekette Müslümanlar yaşıyor ve Müslümanlar yaşamaya devam edecek” diyen Vali Davut Gül şöyle devam etti:

“Nasıl Selçuklu zamanında yaşamışsa, Osmanlı zamanında yaşamışsa, Cumhuriyet döneminde de Sivas´ta yaşayan insanlar Müslüman ve bu vatandaşlarımızın da ihtiyaçları var. Burası sadece vakit namazlarında insanların namaz kılacağı bir yer değil, sadece namaz vakitlerini düşünecek olursak, bölgede Kale Camii var, Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz´ün yanında bir cami var ve TÜDEMSAŞ´ın yanında bir cami var. Yani sadece İstasyon Caddesi´nin üzerinde 4-5 cammiz var. Dolayısıyla da bizim aradığımız vakit namazlarında 3 saf olsun, 5 saf olsun, insanlar namaz kılsın. Biz şunu istiyoruz. Bayram namazlarında aynı anda 20-30 bin kişinin bahçesinde namaz kılacağı bir alan var mı? Yok. Cuma namazında veya büyük cenaze namazlarında toplu olarak namaz kılacağımız bir alan var mı? Yok. Bununla ilgili yapılabilecek birkaç şey vardı. Birincisi merkezi bir yer bulmak, ikincisi iyi bir mimara teslim etmek. Bu konuda bizim bulduğumuz Mimar, Türkiye´de yaptığı camilerle örnek bir Mimar olduğunu düşünüyoruz. Bunları bir araya getirip, ortaya bir şey koymak istedik.”

ELEŞTİRİLER PROJEYE

KATKI SUNACAKTIR

Bunu projeyi yaparken Sivas´ın tamamının bu işin içerisinde olsun istediklerini belirten Gül, “Diyanetin ve Müftülüğün kontrolünde bir dernek kurduk. Tabi ki kamuoyunda öneriler veya eleştirilen olacaktır. Bunlarda mutlaka projeye katkı sağlayacaktır. Onlardan da olabildiğince istifade etmeye çalışıyoruz. Şimdi ilimizdeki Ulu Camii´yi ele alacak olursak, kapasite anlamında içerisi fena değil ama bahçesi ile ilgili de sıkıntı var. Giriş çıkışlarla ilgili de sıkıntı var. Yani en basit örneği bir cenaze namazında 20 dakika insanların çıkmasını bekliyorsunuz. Cenazeyi götüreceksiniz, trafik yoğunluğu ve caddelerin darlığı nedeniyle götüremiyorsunuz” dedi.

Projenin detaylarıyla ilgili bilgi veren Vali Gül şöyle devam etti:

“İlk etapta Kızılırmak İlkokulu ve Halk Eğitim Merkezi´nin olduğu alanda camiiyi yapmayı düşünmüştük. O alana camimiz sığıyor ama bahçesiyle ilgili sıkıtı oluyor. Ama parkı yıkıp, bahçe yaparsanız ancak sıkıntı çözülür. Ama bunu yaparsak da camiyi bu alana sıkıştırmış olursunuz. Biz orayı yıkacağız, üzerine her hangi bir şey yapmayacağız. Kot nedeniyle bir fark ortaya çıkıyor. Orada bir el sanatları çarşısı yapacağız. Park duracak. Hastanenin bulunduğu alana 3 bin 200 m2´lik camimizi yapacağız. Liselerin olduğu yer tamamen kalkacak ve bu alana Halk Eğitim ve okullarımızı yapacağız. Açık cezaevinin bulunduğu tarihi binamızı boşaltarak, restore edeceğiz. Eklentileri kaldırarak, bahçesini de düzenleyeceğiz. Selçuk Anadolu´nun bahçesindeki lojmanları yıkacağız. Yanındaki ek binaya cephe giydirme yapacağız. Arkasındaki yurtta cephe giydirme yapacağız. Yani bu alan adeti bir açık hava müzesine dönüşmüş olacak. Ayrıca el sanatları çarşısının altında bir otoparkımız olacak. Diğer taraftan Belediyemiz tarafından da zaten Valilik binasının arkasında bir otopark çalışması olacak.”

 
Kaynak: İRADE

Anahtar Kelimeler: PROJEDE TİCARİ BEKLENTİMİZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“Dijitale Harcanan Zaman Artıyor”
“Dijitale Harcanan Zaman Artıyor”
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı Okulları´nda gerçekleştirilen ´Dijital Gelecek´ adlı konferansa konuşmacı olarak katılan Cumhurbaşkanı yönetmeni, yazar ve yazılım uzmanı Okan Özbay, “Ev telefonlarını terk ediyoruz. Kabloya bağlı yaşamak istemiyoruz. Kablolu şeylerden uzaklaşıyoruz. Tablet bilgisayarlarımız, akıllı televizyonlarımız artıyor. Dijitale harcanan zaman artıyor. İnternette toplam 7 saat ve müzik dinleyerek 1 saat zaman kaybediyormuşuz. Kimimiz zaman kaybediyor, kimimiz verimli işler yapıyor" dedi.
"Fikirler geliştirmemiz gerekiyor"
"Fikirler geliştirmemiz gerekiyor"
Basın İlan Kurumu (BİK), İstanbul´da yazılı basın sektörünün içinde bulunduğu koşulları, değişim yönünü ve eğilimlerini ortaya çıkarmak amacıyla, sektörün ekonomik anlamda nitelikli bir piyasa yapısına ulaşabilmesi için ihtiyaçlarının belirlenmesini hedefleyen bir araştırma yaptı.
ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Timuçin; "DEMİRE HÜKMEDEN DÜNYAYA HÜKMEDER"
ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Timuçin; "DEMİRE HÜKMEDEN DÜNYAYA HÜKMEDER"
ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Timuçin ve Genel Müdürü Osman Mavuş, gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Muhammet Mustafa Işık´a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Timuçin, "Demire hükmeden dünyaya hükmeder" dedi.
Kuru; "Yürekten kutluyorum"
Kuru; "Yürekten kutluyorum"
AK Parti eski İl Başkanı Av. Burhanettin Kuru gazetemizi ziyaret etti. Sohbet ortamında gerçekleşen ziyarette konuşan Kuru, Sivas gündemini gazetemizden takip ettiğini söyledi.
Çerkez dili için ter döktüler
Çerkez dili için ter döktüler
Çerkez dili öğreticisi olmak için Türkiye´nin birçok ilinden Sivas´a gelip eğitim gören kursiyerler sertifika sınavında ter döktü
Tiyatro "39 Basamak" adlı oyunu sahneleyecek
Tiyatro "39 Basamak" adlı oyunu sahneleyecek
Sivas Devlet Tiyatrosu, John Bauchan´ın kaleme aldığı, Mehmet Ergin´in Türkçeye çevirdiği, Volkan Gündüz´ün yönettiği "39 Basamak" adlı oyunu sahneye koyacak.
Cumhurbaşkanı´na ÖZEL SİVAS BIÇAĞI
Cumhurbaşkanı´na ÖZEL SİVAS BIÇAĞI
Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan´a, özel tasarım ve tablo içerisinde Karaca boynuzundan yapılmış Sivas bıçağı hediye edilecek.
YENİ DÜNYA DÜZENİ VE TÜRKİYE KONFERANSI
YENİ DÜNYA DÜZENİ VE TÜRKİYE KONFERANSI
Sivas Belediyesi ve Sivas Kent Konseyi tarafından "Yeni Dünya Düzeni ve Türkiye" başlıklı konferans düzenlenecek.
Eğitim kursları devam ediyor
Eğitim kursları devam ediyor
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız ve Halk Eğitim Merkezi Müdürü Tuncay Baral Yıldız Beldesi ve Ovacık Köyü´nde gerçekleştirilen arıcılık kurslarını ziyaret etti.
Zaralı Halil Söyler İstanbul´da anıldı
Zaralı Halil Söyler İstanbul´da anıldı
Sivas´ın yetiştirdiği en önemli sanatçılardan biri olan ´Zaralı Halil Söyler´ Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen ve sanatçıların "Ağılın Altı Kender, Bahçalarda Badem Var, Ezim Ezim Eziliyor Yüreğim, Kaşların Karasına, Karagözler" gibi eserlerini seslendirerek usta ismi türküleriyle andı.
“Basın, demokrasinin temel taşlarından biridir”
“Basın, demokrasinin temel taşlarından biridir”
Şarkışla Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Ergen, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi.
61 yıllık gazeteci MÜZE TALEP ETTİ
61 yıllık gazeteci MÜZE TALEP ETTİ
Sivas´ta yaşayan 61 yıllık gazeteci Yücel Gölal, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yaptığı çağrıda Sivas´ta "basın müzesi" kurulmasını istedi
Asit tankeri şarampole yuvarlandı
Asit tankeri şarampole yuvarlandı
Sivas´ın Kangal ilçesinde devrilen sülfürik asit yüklü tankerin sürücüsü yaralandı.
Facebook Reklamdan 2,3 Milyar Dolar Kazandı
Facebook Reklamdan 2,3 Milyar Dolar Kazandı
Sosyal paylaşım sitesi Facebook`un 2013 yılı reklam gelirinin 2 milyar 340 milyon dolar olduğu, reklam gelirlerinde önceki yıla göre yüzde 76 artış sağlandığı bildirildi.
Haydar Mermer
Haydar Mermer
BUGÜNLERİ ARİF HOCAYA BORÇLUYUZ
Orhan Arslan
Orhan Arslan
UNUTULMAMAK EN GÜZEL DUYGUDUR...
Yusuf Doğan
Yusuf Doğan
VAR´da Yalan...
Taner Karabal
Taner Karabal
Bir Mahkeme Kararı Daha!
Erdem Tahıllıoğlu
Erdem Tahıllıoğlu
SIKINTILARIN SEBEBİ
Melek Şen
Melek Şen
10 Kasım
Alper Duran
Alper Duran
Kalıplara İsyan
Hanife Döner
Hanife Döner
Ah Güzel İzmir
Yunus Tepe
Yunus Tepe
Aşık Veysel´in Anıtı….
Meliha Kartal
Meliha Kartal
Çocuğum Yaramaz mı? Hiperaktif mi?
Çetin Polat
Çetin Polat
Şampiyonluğa Adım Adım
Kuzey Akkaş
Kuzey Akkaş
El-Aziz
Adem Yıldırım
Adem Yıldırım
"Biz Hep Birlikte Türkiye´yiz"
Muzaffer Karadağ
Muzaffer Karadağ
Nasıl Kalkınabiliriz?
Halil İbrahim Budaklı
Halil İbrahim Budaklı
Ekonomi Bakanı´nın Sivas İş Dünyası İle Buluşması
Muhittin Karahan
Muhittin Karahan
Namaz Dinin Direğidir
Oğuzhan Sarzep
Oğuzhan Sarzep
Sivas Gümbür Gümbür
Yurdal Epsileli
Yurdal Epsileli
Güzel Günler Gelecek
Adem Akgül
Adem Akgül
Birbirinden Lezzetli Sivas Yemekleri
Aykut Özdoğan
Aykut Özdoğan
Büyüme Hormonu Nedir?
Ekrem Arıs
Ekrem Arıs
Ülkemizde Muay Thai
Metehan Dağcıoğlu
Metehan Dağcıoğlu
Unutulan Bir Değer: Şahabeddin-İ Sivasi
Ahper Nuri Delican
Ahper Nuri Delican
Aile Yapısı
İsmail Ayhan
İsmail Ayhan
Sivas Belediyespor Sancılı…
Kürşad Özkaynar
Kürşad Özkaynar
Goebbels, Komünizm ve Bolşevizm
Eyüp Demirer
Eyüp Demirer
Liyakat, Sadakat ve İlle De Ehliyet
Neslihan Dereli
Neslihan Dereli
İşçiye Cuma Namazı İzni Verilmemesi (İşçi Bakımından) Haklı Fesih Sebebi Midir? –Son-
Emre Gürkan Gürleyük
Emre Gürkan Gürleyük
Yerel Seçimin Ardından,
Mustafa Coşkun
Mustafa Coşkun
AK Parti Toplantısı Sonrası Sivaslılar Ne Yapacak?
Kübra Duran
Kübra Duran
Ege Kıta Sahanlığı Sorunu
Hadi Töre
Hadi Töre
İran 2
Fatma Karakuzu
Fatma Karakuzu
Kitap İnsanı, İnsan Dünyayı Değiştirir
Abdullah Ağbektaş
Abdullah Ağbektaş
40. Hadisi Şerif
Esra Kurt
Esra Kurt
Süresiz Nafaka
Emre Şağban
Emre Şağban
Şehit
Ali Bozkurt
Ali Bozkurt
TİKİ-TAKA
İbrahim Özmen
İbrahim Özmen
Vampir
Ajda Mutlu
Ajda Mutlu
Dünya Çok Güzel, Gezmelisin !
Halil Kalemci
Halil Kalemci
Capital 500 Açıklandı
Süleyha Kara
Süleyha Kara
SEVGİNİN ADI
DOLAR
7.8945
EURO
9.4067
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
"Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir."

ATATÜRK
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler