Salgında İyi Sınav Verdik--Video
Vali Salih Ayhan; 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle düzenlenen “Basınla Biz Bize” programı kapsamında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Konuşmasının önemli bir kısmını koronavirüs salgınına ayıran Vali Ayhan; “Özellikle aralık ayında getirilen kısıtlamalarla vaka sayılarımızda yüzde 70´in üzerinde bir düşüş gerçekleşti. Bu düşüş elbette sağlık sistemimiz üzerindeki yükü de önemli oranda azalttı. İyi bir sınav verdik” dedi.
Tarih: 12.1.2021 07:00:05

Fatih TABUR

Vali Salih Ayhan; 10  Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle düzenlenen “Basınla Biz Bize” programı kapsamında ilimize faaliyet gösteren yazılı ve görsel basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Valilik Ek Bina Konferans Salonu´nda düzenlenen programda 2020 yılında gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin basın mensuplarını bilgilendiren Vali Ayhan, konuşmasının önemli bir kısmını koronavirüs salgınına ayırdı.

Vali Ayhan; “Demokrasimizin vazgeçilmez unsuru, çok sesliliğinin en önemli göstergesi, açık toplum ve şeffaf yönetimin anahtarı niteliğinde olan tüm değerli basın mensuplarımızın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü” en içten dileklerimle kutluyorum. Bilgiyi etik ve kişisel haklar terazisinden geçirerek halkımızın hızlı ve doğru bilgiye ulaşmasında en önemli kaynaklar elbette sizlersiniz. Sansasyon temelli değil, güven temelli habercilik anlayışı ile görevini ifa eden ve her zaman şehrimizin sesi olarak gördüğümüz sizlerle belirli aralıklarla bir araya geliyor ve şehrimiz ile ilgili bilgi alışverişinde bulunuyoruz” dedi.

2020 yılında şehrimiz, ülkemiz ve dünyanın en önemli gündeminin koronavirüs salgını olduğunu kaydeden Ayhan; “Dünya olarak uzun zamandır unuttuğumuz bir mücadeleyi tekrar hatırlamak zorunda olduk; salgın.  Medeniyet ve insana verilen değerin, gelişmişlik göstergeleri ile bir bağının olmadığını gördük. Gelişmiş ülkelerin maske savaşlarına şahit olduk. İnsanlarını ölüme terk eden, yüz çeviren ülkelere şahit olduk. Ülke olarak ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın´ düsturu ile salgının en başından beri açık, şeffaf ve bilimsel bir yönetim anlayışıyla salgına müdahale ettik. İlimiz özelinde baktığımızda İl Pandemi, Hıfzıssıhha ve Bilim Kurullarımızla, süreci okuyarak merkezi tedbirleri uygulamanın yanında yerel tedbirleri de devreye alarak pandemi ile mücadelemizi sürdürdük ve sürdürmeye devam ediyoruz” dedi.

Geçtiğimiz yıl Eylül ve Kasım aylarında ilimizde vaka sayılarında  iki defa pik yaşandığını  belirten Ayhan, “Özellikle aralık ayında getirilen kısıtlamalarla vaka sayılarımızda yüzde 70´in üzerinde bir düşüş gerçekleşti. Bu düşüş elbette sağlık sistemimiz üzerindeki yükü de önemli oranda azalttı. Bugüne kadar 212 bin 746 vatandaşımıza test yaptık. Baktığımızda her 3 vatandaştan 1´ine test yaptık. Mükerrer olanlar  hariç. 212 bin çok iyi bir  rakam. Hiç kit sıkıntısı da yaşamadık. Bu manada iyi bir rakam olduğunu söyleyebilirim. Genel anlamda vaka durumları nasıl? 5 Eylül zirveydi. Tahayyül ettiğimiz zaman Ramazan ayında neredeyse sıfırlamıştık. Ramazan Bayramı´ndan sonra hafif bir kıpırdama oldu. Kurban Bayramı´ndan sonra müthiş bir sosyal hareketlilik oldu. Ağustos ayında hızlı bir artış oldu. 5 Eylül´e kadar bu artış devam etti. Eylül´ün başında günlük vaka sayımız 700 civarlarındaydı. Çok yüksekti. Ama hamd olsun il nüfusuna baktığımızda iyi bir süreç yönettik. 15 Ekim´den sonra tekrar artmaya başladı. Kasım´da zirve yaptı. Aralık´ta ciddi oranda azaldı. Şu anki rakamlar Haziran ayındaki rakamlara yaklaştı diyebilirim. Toplam pozitif sayımız geçmiş dönemdeki 1 günlükten daha az. İyi bir sınav verdik. Rehavete kapılınmaması çok önemli. Değerli arkadaşlar koronavirüs ile mücadelemizde özel, kamu üniversite fark etmeksizin muazzam bir koordinasyon içerinde çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Sivas´ta sağlık sistemimizin ne kadar güçlü olduğunu da gördüğümüzü düşünüyorum. Gerek sağlık çalışanı, gerek hastane gerekse teknik donanım anlamında çok şükür bugüne kadar sıkıntı yaşamadık. Bu süreçte ÇAGEM bizim en büyük gücümüz oldu. Bildiğiniz gibi eski SSK hastanesinin de modernizasyonunu tamamladık. Bunun yanında 2020 yılı içerinde tamamladığımız 5 aile sağlığı merkezimizle, 1. basamak sağlık hizmetleri ağımızı genişletmeye devam ettik. 2020 yılında yapılan farklı branşlarda atamalarla sağlık teşkilatımızda sağlık personeli açısından bir eksiğimiz bulunmuyor.  Bu noktada ilimize desteğini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sağlık Bakanımıza ve milletvekillerimize bir kez daha teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

Vali Ayhan; konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Salgın ile mücadelenin birinci koşulu elbette tedbir. Tedbirlerimizi de ancak denetimlerle güçlendirebileceğimiz bilinci ile bugüne kadar işyeri ve kişi bazında 508 bin 606 denetim gerçekleştirirken 2 bin 351 ihbara da müdahale ettik.  Bu sayılar gerçekten çok önemli sayılar. Burada kolluk kuvvetlerimizin, muhtarlarımızın, mahalle denetim ekiplerimizin, imamlarımızın, öğretmenlerimizin çok büyük bir emeği var.  Burada özellikle sağlık çalışanlarımıza ayrı bir teşekkür etmek isterim. Gerek hastanelerde gerek filyasyon ekiplerinde gerekse aile hekimliklerinde, sağlık çalışanlarımız insanüstü bir gayret gösterdiler ve göstermeye devam ediyorlar.  Pandemiyi en başından beri çok boyutlu, toplumsal endikasyonları yüksek bir sorun olarak değerlendirdik. Kısıtlamaların vatandaşımıza etkisini en asgariye indirebilmek adına yoğun bir çaba gösterdik. Özellikle Vefa Sosyal Destek Ekiplerimizle ihtiyaç duyan her vatandaşımızın yanında olmaya çalıştık. Üretim ve tedarik zincirini aksatmadan aksine özellikle tarımsal üretime ekstra destekler vererek pandeminin ekonomik etkilerini en aza indirmek için önemli adımlar attık. Sosyal devlet anlayışımızı pandemi koşullarında en üst düzeye taşıyarak ihtiyaç temelli bir anlayış ile vatandaşlarımıza çeşitli başlıklarda desteklerimizi verdik. Sosyal yardımlar noktasında Sosyal Yardımlaşma Vakıflarımız, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlümüz aracılığıyla 2020 yılında 241 bin 73 vatandaşımıza 380 milyon 772 bin 634 TL destek sağladık. Burada özellikle Belediyemize ve STK´larımıza esnaflarımıza ve vatandaşlarımıza sağladıkları destekler için teşekkür ediyoruz. Süreci uyum içerinde sürdürerek Pandemi ile mücadelede bizlere büyük bir güç kazandırdılar. Genel parametrelere baktığımızda pandemi sürecine rağmen sigortalı çalışan sayımızın 2019 yılına oranla 2020 yılında yüzde 10´un üzerinde arttığını görüyoruz. 2019 yılında başlattığımız Biz Varız Sosyal Destek Projemiz bu süreçte bize önemli bir altyapı imkanı sundu. Aynı şekilde 2020 yılının başında hayata geçirdiğimiz Aile Eğitim Merkezimiz de pandemi süresince ailelere psikolojik destek noktasında önemli çalışmalara imza attı.”

2021 yılında da ilk  gündem maddelerinin pandemi olduğunun altını çizen Vali Ayhan; “Tedbirlere sıkıca sarılarak bu süreci şehrimiz ve ülkemiz olarak en iyi şekilde atlatacağımıza inanıyorum. Aşılamanın başlamasıyla salgında önemli bir kırılmanın yaşanacağını ve sosyal, ekonomik hayata daha güçlü bir dönüş yapabileceğimizi ön görüyoruz. Süreç içerinde kaybettiğimiz tüm vatandaşlarımıza bir kez daha rahmet diliyorum. Her ne kadar 2020 yılında birinci gündemimiz pandemi olsa da asla pandemiyi bir bahane olarak gören bir anlayış içerisinde olmadık.  Bu konuda baştan beri düsturumuz şu şekilde oldu: Hiçbir şekilde mazeret üretmeyelim, mazeret bitmez dünyada. İnsanın bir eli yağda bir eli balda olsa da nefis ve şeytan her şeye mazeret bulur. Bu dünya böyle bir dünya, onun için bu dünya içindeyiz ama ona esir değiliz. Bu süreçte aksine daha güçlü bir Sivas için işlerimize, projelerimize daha sıkı sarıldık. Şehrimizin en önemli gücü olan ortak akıl anlayışını 2020 yılında adeta rehberimiz kıldık” açıklamasında bulundu.

“Göreve başladığımız günden beri en fazla vurguladığımız husus ortak akıl oldu. 2020 yılının tüm zorluklarına rağmen ortak aklın ve hizmet anlayışının tüm zorlukların üstesinden gelmekte ne derece önemli olduğunu gördük” diyen Vali Ayhan; “Bizler kısır tartışmalardan uzak durarak milletimiz ve devletimiz için çalışmaya devam edeceğiz.   2021 yılı da bu noktada bizim için adeta ektiklerimizin hasadını yapacağımız yıl olacak.  Şehrimizi 2023 hedeflerimize doğru taşıyacağımız üretimi ve istihdamı temel alan, bölgesinde öncü, tanınırlığını bir turizm değerine dönüştürebilen, sadece kendine yeten değil ülke ekonomisinde de katkı sağlayan bir Sivas için durmadan çalışmaya devam edeceğiz. 2021 yılının şehrimiz, ülkemiz ve dünyamız açısından hayırlar getirmesini diliyor, hepinizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü bir kez daha kutluyorum” şeklinde konuştu.

 Video Tarihi: 11.1.2021 16:03:37
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Salgında Sınav Verdik
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İftirayla Odamızı Yıpratamazsınız--Video
İftirayla Odamızı Yıpratamazsınız--Video
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken; basın mensuplarıyla bir araya geldi. 2014´ten 2020 yılına kadar STSO binasının altında bulunan ve odaya ait olan düğün salonunu işleten iş adamı Halil İbrahim Budaklı´nın geçtiğimiz günlerde ortaya attığı iddiaları tek tek yanıtlayan Başkan Eken; “Kusura bakmasınlar kimin planı varsa, kimin projesi ise bizi böyle yıpratamazlar. Bunu söyleyeyim. Böyle yıpratma olmaz. İftira ile yıpratma olmaz. Kimse odanın adını kullanmasın” dedi.
Polisten Kaçamadılar
Polisten Kaçamadılar
Sivas´ta bir apartman dairesinde kumar oynayan 10 şahıs polis ekiplerinden kaçamadı. Şahıslara kurallara uymamaktan 23 Bin 179 TL para cezası kesildi.
Usulsüz Av Yapan 9 Avcıya 15 Bin TL Ceza
Usulsüz Av Yapan 9 Avcıya 15 Bin TL Ceza
Sivas´ta ekiplerin kontrolleri sırasında usulsüz avlandığı tespit edilen 9 avcıya 15 bin TL cezai işlem uygulandı, 2 adet tüfeğe el konuldu.
Hukukçudan Kritik Uyarı
Hukukçudan Kritik Uyarı
Avukat Kürşat Hardal, hasar danışmalık şirketlerinin yaşanan iş ve trafik kazaları sonrası birçok vatandaşı mağdur ettiğini belirterek kazazedelere yapmaları gerekenler konusunda tavsiyelerde bulundu.
Türkiye´nin En Soğuk Noktası
Türkiye´nin En Soğuk Noktası
Dün Türkiye´nin en soğuk noktası eksi 28 dereceyle Sivas´ın İmranlı ilçesi oldu.
Bu Ameliyat Yüzde İz Bırakmıyor
Bu Ameliyat Yüzde İz Bırakmıyor
Plastik ve Rekonstrüktif Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Umut Zereyak, çene ucu estetiği ameliyatı hakkında bilgiler verip, ağız ve çenede oluşan şişliğin ameliyattan 1 hafta sonra gdüzeldiğini ve yüzde herhangi bir yara izi kalmadığını belirtti.
Hayat Dondu
Hayat Dondu
Sivas´ta hızla düşen hava sıcaklığı hayatı olumsuz yönde etkiledi. Termometreler eksi 20´yi gösterdi, hayat adeta dondu.
Kızağı Arabanın Arkasına Bağladı
Kızağı Arabanın Arkasına Bağladı
Sivas´ın Koyulhisar ilçesinde yaşayan Serkan Alkan, otomobilin arkasına bağladıkları kızak ile karda kaymanın keyfini çıkardı.
Sürücülere Uyarı
Sürücülere Uyarı
Sivas Emniyet Müdürlüğü, sürücüleri sosyal medya üzerinden buzlanmaya karşı uyardı.
Tasarım ve Beceri Merkezi 1. Oldu
Tasarım ve Beceri Merkezi 1. Oldu
Sivas Tasarım ve Beceri Merkezi, Rusya, Hindistan, Çin, Japonya gibi birçok gelişmiş ülkeden bin 849 takımın katıldığı Algoritma ve Kodlama Yarışmasında tüm rakiplerini geçerek birinci oldu.
Organik Arıcılıkta Marka Olacağız
Organik Arıcılıkta Marka Olacağız
Birinci Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren bal firmalarını ziyaret eden Vali Salih Ayhan; “Tozanlı Vadisi´nde başlatılan çalışmalar ile organik arıcılıkta Sivas marka olacaktır. Şehrimiz arıcılık işletme sayısı bakımından Türkiye´de 2., bal üretiminde de 4. sırada yer almaktadır. Ayrıca ilimiz, çiçek balında da ülkemizde 1. sırada bulunmaktadır” dedi.
 MYO Öğrencilerine Çevrim İçi Eğitim
MYO Öğrencilerine Çevrim İçi Eğitim
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Sivas İŞKUR İl Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen ortak proje kapsamında üniversite öğrencilerine eğitim verildi.
Kul´dan ASPİLSAN Enerjiye Ziyaret
Kul´dan ASPİLSAN Enerjiye Ziyaret
Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, üniversite sanayi iş birliği kurmak amacıyla Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ASPİLSAN firmasını ziyaret etti.
AK Parti´de Yürütme Kurulu Oluşturuldu
AK Parti´de Yürütme Kurulu Oluşturuldu
Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen kongrede güven tazeleyen AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu, kongre sonrası ilk yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi. İl Yürütme Kurulu´nun oluşturulduğu toplantıya ilişkin konuşan Aksu, “2023´te yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde Genel Başkanımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ı tekrar iktidara taşıyacak kadrolarımızı oluşturduk” dedi.
İş Kazalarına 25 Kurban!
İş Kazalarına 25 Kurban!
Sivas´ta yeterince alınmayan önlemler nedeniyle meydana gelen iş cinayetleri her geçen yıl artarak devam ediyor. İşçi Sağlığı ve İşçi Güvenliği Meclisi´nin verilerinden derlenen bilgilere göre ilimizde 2020 yılında iş kazaları sonucu 25 kişi hayata veda etti. Son 3 yılda ilimizde iş kazası sonucu ölenlerin ise 71 kişiye ulaştı.
Yollar Bir Bir Açılıyor--Video
Yollar Bir Bir Açılıyor--Video
Sivas´ta aralıklarla devam eden kar yağışının ardından ekipler kapalı olan köy ve mezra yollarını açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
183 Köy Yolu Ulaşıma Kapandı
183 Köy Yolu Ulaşıma Kapandı
Sivas´ta geçtiğimiz günlerde etkili olan kar yağışı nedeniyle kapalı olan 183 köy yolunda temizleme çalışmaları sürüyor.
Kızları Mesai Arkadaşı Oldu
Kızları Mesai Arkadaşı Oldu
Sivas´ın Altınyayla ilçesinde babalarına ait lokantada çalışan üniversite öğrencisi Mevlüde Keskin ve lise öğrencisi Gülden Keskin kardeşler, marifetleriyle 40 yıllık ustalara taş çıkartıyorlar.
Kitaplardan Ayrı Kalamadı
Kitaplardan Ayrı Kalamadı
Sivas´ın Altınyayla ilçesinde yaşayan Kemal Çiftçi, 33 yıl boyunca yaptığı kütüphanecilik mesleğinde okuduğu kitaplarla ‘kitap kurdu´ olarak tanındı. Çiftçi, emekli olmasına rağmen ömrünü geçirdiği kütüphaneden vazgeçemiyor.
Belediye Sokak Hayvanlarını Unutmuyor--Video
Belediye Sokak Hayvanlarını Unutmuyor--Video
Belediyeye bağlı ekipler yoğun kar yağışının ardından hayvanların yiyecek bulma konusunda sıkıntı yaşamaması amacıyla doğaya yem bıraktı.
Basın Kuruluşlarımıza Yardımcı Olmalıyız
Basın Kuruluşlarımıza Yardımcı Olmalıyız
Gazetemize ziyarette bulunan Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, “Basın kuruluşlarının sıkıntıda olduğunu biliyorum. Basın sektörünün hem çalışanı sıkıntıda hem işvereni sıkıntıda. Birlik ve beraberlik içerisinde birbirimize yardımcı olmamız gerekiyor” dedi.
  Protokol İmzalandı
Protokol İmzalandı
Cumhuriyet Üniversitesi İleri Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (CÜTAM) ile Ezel Kozmetik İthalat ve İhracat Ticaret ve Sanayi AŞ (Dermokil) arasında Ar-Ge protokolü imzalandı.
Çayır´dan Nezaket Ziyareti
Çayır´dan Nezaket Ziyareti
Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır, gazetemize nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Çayır, “Dernek olarak çalışmalarımızı kamuoyuna duyuruyorsunuz ve ilimizde gayrimenkul sektörünün nabzını tutuyorsunuz. Emekleriniz için teşekkür ederiz” dedi.
Belediye´den  Esnafa Destek
Belediye´den Esnafa Destek
Pandemi sürecinden olumsuz etkilenen esnaflara can suyu olması amacıyla Sivas Belediyesi tarafından başlatılan bin 500 TL´lik destek için başvurular tamamlandı.
Erciyes Üniversitesi Öğrenci Alacak
Erciyes Üniversitesi Öğrenci Alacak
Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsüne Öğrenci Alınacak
Hayvanlar İçin Yiyecek Bırakın--Video
Hayvanlar İçin Yiyecek Bırakın--Video
Vali Salih Ayhan; Tavra Deresi mevkiinde yaban hayvanları için doğaya yem bıraktı. Vatandaşları, evlerinin önüne yem ve yiyecek bırakmaları konusunda duyarlı olmaya davet eden Vali Ayhan, “Canlıların korunması ve varlığının devam edebilmesi için yem bırakma faaliyetleri son derece önemli. Özellikle sokağa çıkma yasağının olduğu dönemde yaban hayvanlarına sahip çıkmak, ayrı bir anlam ifade ediyor” dedi.
461 Köy Yolu Kapalı
461 Köy Yolu Kapalı
Sivas´ta etkili olan kar yağışı sonrası 461 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi.
Sağlıkçılar Zam Bekliyor
Sağlıkçılar Zam Bekliyor
Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Dursun Özen; “İlave ek ödemelerin bir an önce ödenmesini ve sağlık çalışanları için maaşlara tek ödeme şeklinde bir zammın hayata geçirilmesi için acil düzenleme yapılması talebimizi bir kez daha yineliyoruz” dedi.
SİVTAŞ Tarıma İvme Katacak
SİVTAŞ Tarıma İvme Katacak
Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ; yönetim kurulu üyeleri birlikte Sivas Teknik Tarım Hayvancılık ve İnşaat Ticaret Sanayi Anonim Şirketi (SİVTAŞ) Genel Müdürü Hakan Bozbıyık´ı ziyaret etti. SİVTAŞ hakkında Bozbıyık´tan bilgi alan Çetindağ, “SİVTAŞ Sivas çiftçisine, Sivas besicisine ve Sivas tarımına ivme kazandıracak, katma değer sağlayacak. Bunun gururunu yaşıyoruz” dedi.
Sedef Hastalığı Basite Alınmamalı
Sedef Hastalığı Basite Alınmamalı
Sedef hastalığına ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Melih Akyol, “Sedef takiplerinin çok düzenli yapılması gereken bir hastalık grubunu oluşturuyor” dedi.
DOLAR
7.4367
EURO
9.0232
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alim, ilim ve amelin yeri cennettedir. Alim, ilmi ile amel etmezse, ilim ve amel cennette, alim ise cehennemde olur.

Hz. Muhammed
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Soğuk iklimde yaşayan tatlı su kaplumbağası türü olan kaplumbağaların,sonbaharda derin bir nefes alarak girdikleri sudan,ilkbaharda çıktıklarını ve bu kaplumbağaların üç ay oksijensiz hayatta glikolizden enerji sağlayarak kalabildiklerini ve bunların kalp atışlarının dakikada bir olduğunu,

Su kaplumbağları hakkında bilgi